Strona główna » Projektowanie interakcji

10 kroków do dobrego diagramu

11 marca 2010 napisała Ewa [ 1 odpowiedź ] Drukuj wpis

Lubicie grać w kalambury?

Ja niespecjalnie. Jednak na co dzień, mimo woli, w takiej grze uczestniczę. Projektowanie dostarcza multum okazji do niejasności i rozbieżnych interpretacji. Każdy, kto miał okazję w tym procesie brać udział, skrzywi się na wspomnienie nieporozumień, które musiał wyjaśniać.

CEM - The New Yorker 1961

Na szczęście jest świetne narzędzie, które minimalizuje ryzyko wieloznaczności i zawęża pole do domysłów, a także przyspiesza przekazywanie informacji – znany od wieków diagram.

Pod warunkiem, że jest to dobry diagram.

Co to jest diagram?

Diagram to:

  • Przedstawienie myśli bądź idei w formie wizualnej [1].
  • Obrazkowa, lecz równocześnie abstrakcyjna, reprezentacja informacji [2].

Oznacza to, że mapa, wykres, rysunek techniczny, plan mieszkania, schemat struktury organizacyjnej to diagramy, lecz fotografia czy nagranie wideo – już nie.

Po co?

Diagramy mają tę przydatną właściwość, że są zrozumiałe. Ludzki mózg zdecydowanie lepiej i szybciej je pojmuje. W porównaniu do tych samych informacji przedstawionych w formie tabeli i w formie tekstu, diagramy okazują się nawet 6 razy łatwiejsze w przyswojeniu [3].

Łatwiejsze, szybsze, jednoznaczne – diagramy są najlepszym sposobem udokumentowania abstrakcyjnych informacji, co czyni je nieodzownym narzędziem projektowania. Modele koncepcyjne, mapy strony, flow charts, makiety – to tylko niektóre z wielu zastosowań diagramów w projektowaniu user experience. Chociaż każdy z tych dokumentów posiada swoją specyfikę, istnieją ogólne reguły, o których należy pamiętać przy ich tworzeniu.

Uniwersalne zasady tworzenia diagramów

Etapy tworzenia diagramów

Etapy tworzenia diagramów

1. Dokonaj analizy sytuacji

Pierwszym krokiem tworzenia jakiegokolwiek diagramu jest wstępna analiza. Trzy podstawowe pytania, na jakie należy sobie udzielić odpowiedzi to:

  • Jaki jest cel diagramu?
  • Jaki jest jego kontekst?
  • Kim jest odbiorca?

2. Stwórz listę istotnych informacji

Lista powinna zawierać wszystkie informacje, elementy, dane, które powinny zostać zawarte w diagramie. Należy przy tym pamiętać cały czas o tym, po co i dla kogo jest on tworzony. Celem diagramu jest połączenie tych fragmentów informacji w logiczną całość.

3. Naszkicuj plan

Kiedy już wiadomo, co ma się znaleźć na diagramie, można przystąpić do stworzenia planu, obrazującego organizację informacji. Na tym etapie zdecydowanie najlepiej sprawdza się papier. Zazwyczaj powstaje od kilku do kilkunastu szkiców, zanim uda się znaleźć optymalny układ elementów.

4. Narysuj czarno-biały diagram

Szkic można już przerysować do którejś z aplikacji graficznych. Nie ma potrzeby spieszyć się z kolorowaniem. Monochromatyczny diagram pozwala skoncentrować uwagę na rozmieszczeniu informacji w jego obrębie.

5. Dodaj kolory

W przypadku diagramów kolory odgrywają szczególną rolę i należy rozważnie z nich korzystać. Po pierwsze, nie szkodzić. Kolorów można używać do pokazywania związków między elementami bądź do wyróżnienia kluczowych informacji. Względy estetyczne nie pozostają bez znaczenia, ale w tym przypadku sens kolorów jest nadrzędną kwestią.

6. Sformułuj etykiety

Teraz jest odpowiedni moment, by przeformułować etykiety. Wbrew pozorom nie jest to bagatelne zadanie. Do tego momentu autor diagramu zapewne zdążył się już na tyle przyzwyczaić do roboczych nazw, że o ich zmianie może zapomnieć albo błędnie założyć, że są zrozumiałe dla innych. Warto zastanowić się nad opisem każdego z elementów, upewniając się, że żaden nie został pominięty.

7. Bądź autokrytyczny(/-a)

Czy wiadomo, co diagram ma przekazać? Na pewno potrzebujesz tych wszystkich elementów? Krytyczne spojrzenie na własną pracę nie należy do najłatwiejszych zadań, jest jednak nieodzowne w tworzeniu diagramów. Z pewnością spotkasz się z głosami krytyki, dobrze więc zawczasu samemu przewidzieć zarzuty i wyeliminować ich źródła. Generowanie pytań, jakie mogą się pojawiać w głowach osób patrzących na diagram, jest efektywnym ćwiczeniem, które pozwala się zdystansować do owocu własnej pracy.

8. Skonsultuj się

Zawsze warto pokazać diagram współpracownikom, aby sprawdzić, czy jest zrozumiały i prawidłowo interpretowany. To oni będą z niego korzystać, a ze swoim świeżym spojrzeniem pozwolą zidentyfikować problemy, których samemu można nie dostrzec.

9. Doszlifuj

Po wprowadzeniu poprawek własnych i cudzych pozostaje już tylko końcowe dopracowanie diagramu, poprawienie jego wyglądu i formatowania.

10. Opisz

Profesjonalny dokument to dobrze opisany dokument. Uzupełnienie diagramu o tytuł, datę, autorstwo czy komentarz i numer wersji nie tylko będzie profesjonalnie wyglądać, ale ułatwi organizację dokumentów.

Przedstawione podejście jest jednym z wielu możliwych i w żadnej mierze nie wyczerpuje tematu. Zachęcam do dzielenia się swoimi sposobami na tworzenie wizualnej dokumentacji projektowej.


[1] Ittelson, W.H. (1996). Visual perception of markings. Psychonomic Bulletin & Review 3:171-187.

[2] Anderson, M. (1997). Introduction to Diagramming Reasoning. [dostęp] 12.02.2010.

[3] Blackwell, A. et al. (2004). Diagrams 2004, Lecture Notes in Computer Science 2980, pp. 242-260.

Brown, D. (2007) Communicating Design. Developing Web Site Documentation for Design and Planning. New Riders, Berkeley.

Autorka

Ewa Sobula

www: http://www.linkedin.com/pub/ewa-sobula/30/407/694
UX designer w Sabre Airline Solutions. Umiejętności badawcze i analityczne rozwijała na socjologii, by lepiej rozumieć użytkowników. Równolegle uczyła się tworzenia serwisów internetowych, by poznać technologiczne możliwości i ograniczenia. Teraz z przyjemnością łączy te kompetencje projektując i badając serwisy. Czytaj więcej
Tagi: , ,
  • Rod Ed

    srosz