Strona główna » User experience

Satysfakcjonujący Wrangler,

15 marca 2010 napisała Barbara [ Brak odpowiedzi ] Drukuj wpis

czyli jak wywołać emocje u użytkownika

Jak grzyby po deszczu powstają nowe projekty prezentujące wiosenne i letnie kolekcje marek odzieżowych. Od kilu lat uważnie śledzę poczynania branży odzieżowej w Internecie. Kreacje te opierają się na dużych, pięknych zdjęciach oddziałujących na emocje odbiorców. Najczęściej wykonane są one w technologii Flash, która umożliwia stosowanie efektownych środków wyrazu.

Przyznam szczerze, że po przejrzeniu kilku takich stron wszystko zlewa mi się w jedną całość – a nie powinno, bo jestem ich wymarzoną grupą docelową.

No może prawie wszystko…

Prawie, bo w tym roku trafiłam na (szeroko komentowaną) stronę prezentująca wiosenną kolekcję Wranglera. Przeglądanie oferty tej marki sprawiło mi ogromną frajdę. A wszystko dzięki kreacji, stworzonej na potrzeby nowej kolekcji. Użytkownicy wchodzący na stronę mają bowiem okazję na nietypową interakcję z serwisem – przy użyciu kursora mogą kierować ruchami modela, a nawet nieco go rozebrać :).

Uwagę zwraca nie tylko świeży pomysł na zainteresowanie (znudzonego często) użytkownika, ale też sposób jego realizacji. Strony flashowe bywają kiepskie jeśli chodzi o user experience, ale w tym przypadku udało się uniknąć wielu błędów.
Witryna jest intuicyjna i prosta w obsłudze -  przypuszczam, że nawet mało zaawansowany użytkownik Internetu nie  ma wątpliwości, co powinien zrobić. . Dodatkowo witryna przynosi wiele satysfakcji związanej z nietypową zabawą oraz stroną wizualną projektu. A przy tym na pewno zapada w pamięć, czyli osiąga postawiony jej cel marketingowy.

Desirability czyli co?

Moim zdaniem strona Wranglera realizuje wiele z podstawowych aspektów user experience wpisując się w tzw. projektowanie pozytywnych doznań (o którym pisał już kilka lat temu na swoim blogu Maciek Lipiec). Mocną stroną tego projektu jest niewątpliwie tzw. desirability (wzbudzanie pożądania poprzez efektowne zaprezentowanie produktu), jeden z elementów dobrego user experience.

Dlaczego desirability jest tak ważne? Efektowna prezentacja produktów może wywoływać naprawdę silne emocje (zarówno pozytywne jak i negatywne – zależnie od zamierzenia), co może powodować równie mocny odzew ze strony użytkowników. Wyróżnienie produktu, stworzenie wokół niego aury wyjątkowości i wzmocnienie zapamiętywalności – to sukces zarówno dla klienta, jak i dla twórców kreacji.

Oczywiście nie można zapominać, że w przypadku wizualnych aspektów projektu i emocji przez nich wywołanych (lub też braku tych emocji) wiele zależy od subiektywnych odczuć i preferencji członków grupy docelowej. Dlatego tak wielką wagę przywiązuje się w tym wypadku do poznania odbiorcy.

Wydaje się, ze kreacja Wranglera świetnie wpisuje się w potrzeby odbiorców – prezentuje produkty w atrakcyjny sposób, ze szczyptą pieprzu i dobrej zabawy. Dopełnienie efektu, stworzonego przez samą witrynę, stanowią działania w innych kanałach komunikacji online – np. spot będący trailerem strony:

Sposób na zaangażowanie użytkownika w interakcję z serwisem, którego użyli twórcy witryny Wranglera, przypomina mi ten, wykorzystany kilka lat temu przez Axe. Umożliwiał on delikatne łaskotanie piórkiem zalotnie zachowującej się dziewczyny.
Choć kreacja jest już niedostępna na oficjalnej stronie axefeather.com możecie ją odnaleźć tutaj.

W moim odczuciu oba pomysły pokazują, jak w naturalny sposób można zaktywizować użytkownika, zapewniając mu przy tym sporo zabawy, satysfakcji oraz pozytywnych doświadczeń, które mogą zostać przeniesione na postrzeganie marki.

Więcej o desirability w następnych postach.

Stay tuned!

Autorka

Barbara Rogoś-Turek

www: http://witflow.com
Managing Partner i Research Director w WitFlow. Trenerka, prelegentka, propagatorka projektowania użytecznego i budzącego pozytywne emocje. Ewangelistka pracy grupowej. Po godzinach wyszukuje przejawy dobrego user experience i designu poruszając się na różowym rowerze po ulicach Wrocławia. Czytaj więcej
Tagi: , , ,