Strona główna » Wzorce projektowe

Vampire Wars a usability gier

1 kwietnia 2010 napisała Iga [ Brak odpowiedzi ] Drukuj wpis

Wysoka użyteczność jest ważna nie tylko w biznesowych aplikacjach czy firmowych serwisach internetowych. Warto zadbać o usability także w grach. Ciekawy przykład poprawy użyteczności gry pokazała jakiś czas temu Zynga w swojej grze na Facebooka  – Vampire Wars. Vampire Wars jest grą bardzo podobną do Mafia Wars, jednej z najpopularniejszych aplikacji na Facebooku. Jest to gra przeglądarkowa, osadzona w świecie modnych od czasu „Twilight” wampirów. Zasadniczo zabawa polega na wykonywaniu zadań, zdobywaniu krwi i nowych umiejętności, oraz atakowaniu innych graczy.

Vampire Wars ma sporo problemów z użytecznością, choć widać zmiany, które znacząco poprawiają rozrywkę. Taką zmianę Zynga wprowadziła między innymi do procesu rozlokowania zdobytych punktów umiejętności.

Tak było

Użytkownik wraz z podniesieniem poziomu postaci zdobywa 5 punktów umiejętności. Dodatkowe punkty można otrzymać poprzez zdobywanie specjalnych tytułów. Czasem zdarza się mieć ich do rozlokowania nawet kilkanaście (jak na poniższym przykładzie).

Vampire Wars - tak było

Profil gracza i mechanizm dystrybucji punktów umiejętności w poprzedniej wersji Vampire Wars

Jeszcze niedawno Vampire Wars wymagało kliknięcia w dany atrybut, aby rozlokować jeden punkt. Po kliknięciu następowało przeładowanie strony. W efekcie aby rozlokować 19 punktów użytkownik zmuszony był kliknąć 19 razy i 19 razy odczekać, aż strona się przeładuje (co przy wolno chodzącym ostatnio Facebooku bywa niezwykle irytujące). Schemat takiej interakcji w celu rozlokowania 5 punktów (tyle co przy podniesieniu poziomu postaci) wygląda następująco:

Schemat dystrybucji 5 punktów umiejętności w starej wersji Vampire Wars

W tym samym czasie, co rozlokowanie 19 pkt w Vampire Wars, można dwukrotnie oglądnąć walkę Pudzianowskiego z Najmanem.

Porównanie

Tak jest

Obecnie zmieniony został wygląd strony z profilem użytkownika oraz mechanizm przyznawania punktów. Dodano ikony do każdego atrybutu, poprawiono czytelność poprzez zgrupowanie ikony, nazwy atrybutu i ilości posiadanych punktów (wykorzystanie zasady bliskości), skrócono opisy. Aby rozlokować punkty, należy kliknąć wyraźne CTA – Allocate Skill Points. Odnośnik ten powtórzono także w formie linka w belce tytułowej (swoją drogą ciekawe, jak procentowo przedstawia się klikalność obu odnośników).

Rozlokowanie punktów obecnie

Profil gracza w obecnej wersji Vampire Wars

Okno z punktami do rozlokowania otwiera się na nowej warstwie. Dodano suwaki, które pozwalają na rozlokowanie wszystkich punktów naraz, a plusik zastąpiono strzałkami, które umożliwiają zwiększenie lub zmniejszenie ich ilości. Zanim zaakceptujemy swój wybór możemy więc przemyśleć strategię gry i dobrać właściwe proporcje rozlokowywanych punktów. Dzięki temu znacznie skrócono ścieżkę interakcji i ograniczono konieczność przeładowania strony do jednego.

Mechanizm dystrybucji punktów umiejętności w nowej wersji Vampire Wars

Schemat dystrybucji 5 punktów umiejętności w nowej wersji Vampire Wars

Użyteczność poprawia interakcję w grach

Zmiana, jaką wprowadziła Zynga w grze, znacząco ułatwia i skraca proces podnoszenia umiejętności, który wcześniej był uciążliwy i irytujący. Piszę o tym na bazie własnego doświadczenia ;) Czy sprawi to, że więcej ludzi zagra w grę? Zapewne nie. Ale może się przyczynić do tego, że mniej ludzi ją porzuci, lub porzuci w późniejszym czasie. Dbanie o wysoką użyteczność gier to raczej sposób na zapewnienie jakości poprzez eliminację przeszkód w roz(g)rywce. Ale gdy rozrywki nie ma, to nawet brak przeszkód grze nie pomoże.

O zapewnieniu rozrywki w grach będę pisać także w przyszłości, stay tuned!

 

Autorka

Iga Mościchowska

www: http://witflow.com
Managing Partner i UX Director w firmie WitFlow. Z zamiłowania projektant interakcji i badacz użyteczności, z wykształcenia socjolog. Szkoli, wykłada na AGH, występuje na konferencjach branżowych. Pracowała m.in. dla marek: Amica, Agora, eBay Classifieds, Egmont, Maspex Wadowice, MSZ, Polskapresse, PWN.pl, Vattenfall, a także dla licznych startupów. Czytaj więcej
Tagi: , ,