Strona główna » Wzorce projektowe

Jak zaprojektować użyteczny cennik?

19 maja 2010 napisała Barbara [ 3 odpowiedzi ] Drukuj wpis

Mogłoby się wydawać, że zaprojektowanie cennika usług online to nic trudnego – ot, kolejna tabela porównawcza prezentująca opcje i ceny. W rzeczywistości poszukiwania polskiego cennika, dobrze zaprojektowanego zarówno pod względem ergonomii jak i grafiki, zajęły mi sporo czasu, a ideał i tak nie został odnaleziony. Jest to tym dziwniejsze, że w anglojęzycznych źródłach można odnaleźć sporo wzorców i artykułów na ten temat.

Dobrze zaprojektowany polski cennik - justproto.com

Dobrze zaprojektowany polski cennik - dochodowysklep.pl

Dlaczego zaprojektowanie cennika może być wyzwaniem?

Zadaniem postawionym przed dobrym cennikiem jest prezentacja produktów lub usług i zachęcenie do zakupu. Jest to narzędzie sprzedażowe, które ma pomóc potencjalnemu klientowi w podjęciu decyzji zakupowej poprzez porównanie cech produktu, jego wariantów i cen.

Wydaje się proste? Ale niekoniecznie takie jest. Dlatego warto mieć na uwadze kilka cech dobrego cennika:

 1. Przejrzystość i kompleksowość
  To dwie najważniejsze cechy dobrej tabeli cenowej, które zwykle trudno jest ze sobą połączyć.
  Przejrzystość odnosi się w tym wypadku do sposobu prezentacji cech i wariantów, odpowiedniego ustrukturyzowania informacji oraz ikonografii – wszystkiego, co może ułatwić przyswojenie dużej liczby istotnych danych. 

  Kompleksowość oznacza dobór optymalnej ilości danych – biorąc pod uwagę cechy produktu, które mogą być kluczowe w podjęciu decyzji zakupowej. W mojej opinii, kompleksowość to również podanie drugorzędnych lub bardziej zaawansowanych informacji niejako „na tacy”. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie pomocy kontekstowej, odnośników czy słownika, co ułatwi użytkownikom poznanie niezrozumiałych terminów lub poszerzenie wiedzy na temat konkretnych elementów oferty.

  Przejrzysty i kompleksowy cennik - typepad.com

  Dymki z objaśnieniami - photoshare.com

 2. Wyraźnie odróżnione warianty i jednoznaczna terminologia
  Aby nie zmuszać klientów do analizowania wszystkich możliwych pakietów i opcji, warto tak zaplanować zestawienie, żeby  użytkownik mógł bez wysiłku zawęzić obszar swoich zainteresowań. Można to zrobić za pomocą perswazyjnych ikon i obszarów wizerunkowych odnoszących się do grupy docelowej. Przede wszystkim jednak ważne jest stosowanie jasnej i zrozumiałej terminologii oraz unikanie metaforycznych wieloznaczności – niewiele osób wywnioskuje z nazwy, czym różni się pakiet „Ad infinitum” od pakietu „Bona fide”. 

  Nieintuicyjna terminologia - wufoo.com

  Perswazyjna ikonografia, zrozumiała terminologia - squarespace.com

 3. Podkreślone różnice
  Analiza zagmatwanego cennika może zirytować potencjalnych klientów i zniechęcić ich do zakupów. Dlatego warto podkreślać różnice i czynić z nich atuty – elementy wyróżniające dany pakiet. Ułatwi to rozeznanie się w ofercie oraz stworzy wrażenie oferowania usług dopasowanych do różnych potrzeb. 

  Komunikowanie różnic – zawsze na pierwszym miejscu - pingdom.com

 4. Wyróżnienie rekomendowanego pakietu
  Oprócz kompleksowej i przejrzystej prezentacji wariantów oferty, ważne jest, aby pomóc użytkownikowi w podjęciu decyzji zakupowej. W przypadku większej ilości opcji różniących się kilkoma elementami, warto rekomendować jedną z nich. Może to być opcja z tzw. średniej półki, ta najczęściej wybierana przez klientów lub ta, którą chcemy wyróżnić np. ze względów marketingowych. 

  Centralna pozycja oraz wyraziste wyróżnienie - theresumator.com

 5. Dobrze widoczna cena i perswazyjne CTA
  Cennik ma sprzedawać, a żeby to robić, musi jak najbardziej zachęcić użytkownika do podjęcia decyzji o zakupie. Stąd tak ważne są dwa elementy:  widoczna na pierwszy rzut oka, jednoznaczna cena (unikajmy gwiazdek  i drobnego druczku!) oraz perswazyjne i dobrze widoczne nawołanie do działania. Cena jest najważniejszą cechą produktu i powinna być komunikowana w specjalny sposób. Natomiast duże widoczne przyciski akcji zmniejszą prawdopodobieństwo utraty klienta. 

  Cena głównym wyróżnikiem opcji - shopify.com

Cenniki to twory na pograniczu tabeli i diagramu – mają do przekazania wiele informacji, które są kluczowe dla procesu podejmowania decyzji zakupowych. Są wyzwaniem zarówno dla projektanta informacji, jak i grafika oraz wymagają ich ścisłej współpracy i wzajemnego zrozumienia.
Najbardziej zgubne w projektowaniu tego typu funkcjonalności, jest myślenie, że to żadna filozofia.

Poszukiwania polskiego cennika idealnego trwają!

Jeśli znacie jakieś, które mogłyby się o ten tytuł pokusić – zachęcam do dodawania linków w komentarzach!

Źródła:
http://www.smileycat.com/miaow/archives/000899.php
http://www.smashingmagazine.com/2008/10/13/pricing-tables-showcase-examples-and-best-practices/

Autorka

Barbara Rogoś-Turek

www: http://witflow.com
Managing Partner i Research Director w WitFlow. Trenerka, prelegentka, propagatorka projektowania użytecznego i budzącego pozytywne emocje. Ewangelistka pracy grupowej. Po godzinach wyszukuje przejawy dobrego user experience i designu poruszając się na różowym rowerze po ulicach Wrocławia. Czytaj więcej
Tagi: , , , , ,
 • http://blog.shpyo.net shpyo

  Bardzo fajne zestawienie oraz wytłumaczenie pewnych rzeczy osobom, które nie mają pojęcia o takich rzeczach :)

 • Barbara Rogoś

  Dzięki :) Właśnie o to mi chodziło, żeby w przystępny sposób zaprezentować dobre wzorce.

 • http://www.justproto.com Ewa

  dziękujemy za umieszczenie cennika JustProto jako dobrego przykładu cennika. Dopiero teraz natrafiliśmy na ten artykuł, szkoda! :)

  Rady są bardzo cenne, dobry cennik może wiele zdziałać i przekonać klienta do naszego produktu.
  Niedługo rusza nasza nowa, odświeżona strona – mam nadzieję, że cennik nadal będzie użyteczny! :)

  Ewa Puchalska
  @JustProto Team