Strona główna » Badania usability

Oprogramowanie do rejestracji testów użyteczności

21 czerwca 2010 napisała Barbara [ 4 odpowiedzi ] Drukuj wpis

Miałam ostatnio okazję zająć się poszukiwaniem oprogramowania do nagrywania testów użyteczności. Czego szukałam? Narzędzia z użytecznym interfejsem, które rejestruje nawet długie sesje, tworzy tzw. „picture-in-picture”, czyli nagrywa jednocześnie ruchy myszki na ekranie oraz postać respondenta (jego mimikę i gesty). Ważnym aspektem była też cena.

Poniżej znajdziecie moje opinie na temat kilku popularnych programów – od najdroższych do darmowych:

Zestawienie najważniejszych cech testowanych programów. Opracowanie własne

Morae

http://www.techsmith.com/morae

– to bardzo rozbudowane oprogramowanie. Składa się z trzech uzupełniających się komponentów:

  • Recorder – komponent nagrywający, umożliwia testy zdalne, przeprowadzanie niemoderowanych testów z autopilotem i tworzenie nagrań „picture-in-picture” (nawet, jeśli test nie przebiega przed komputerem, np. testy oprogramowania na komórki.
  • Observer – umożliwia zespołowi obserwację sesji (również symultaniczną i zdalną) oraz dodawanie notatek w realnym czasie.
  • Manager – pozwala na odtwarzanie i analizę nagrań. Zawarte w nim zostały funkcje edycji obrazu i dźwięku,  automatyczne obliczane wartości wskaźników (takich jak czas wykonania zadania, liczbę stron na zadanie, ilość kliknięć w ścieżce itp.) oraz generowanie wykresów i grafów – przydatne szczególnie, gdy rejestrowane były ilościowe testy użyteczności.

Jednakże użytkownicy narzekają na skomplikowany interfejs, nadmierną ilość funkcjonalności, które bardzo rzadko są używane (less is more) oraz oczywiście cenę (promocyjną – $ 1 495 za pakiet). W mojej opinii Morae jest świetnym oprogramowaniem dla dużych firm badawczych – zajmujących się zarówno testami usability, jak i fokusami, sondażami, testami konsumenckimi produktów. Właśnie dla takich odbiorców może ono stać się głównym narzędziem rejestrującym oraz wspomagającym analizę. Firmy o mniejszym zakresie działalności mogą nigdy nie wykorzystać nawet 50% możliwości tego programu.

Camtasia

http://www.techsmith.com/camtasia

– mniej rozbudowana siostra Morae, jest to typowy program do nagrywania obrazu z ekranu komputera, który umożliwia nagrywanie sesji z użytkownikami oraz tworzenie widoku „picture-in-picture”. Nie pozwala na dodawanie notek w czasie trwania testów ani obserwację symultaniczną. Cena również jest do przyjęcia- $229. Camtasia to niezłe narzędzie do tworzenia video, które można zastosować do rejestracji moderowanych testów użyteczności.

ScreenFlow

http://www.telestream.net/screen-flow

– to również program do tworzenia autorskich video i screencastów, jednak dzięki funkcjom nagrywania audio, video i obrazu pulpitu w tym samym czasie z powodzeniem może być wykorzystywane do rejestracji testów. Ponadto zwiera szereg możliwości edycji filmów, a system skrótów klawiszowych skraca czas ich obróbki. Oprogramowanie kosztuje 99 dolarów, jednak dostępne jest jedynie w wersji na Maca.

Silverback

http://silverbackapp.com

– tani i prosty w obsłudze program dedykowany nieformalnym testom użyteczności. Posiada przyjazny użytkownikowi interfejs. Pozwala na nagrywanie obrazu ekranu i samego użytkownika oraz rejestruje kliknięcia myszką. Nie umożliwia obserwacji testu z dodatkowego komputera ani dodawania notatek w realnym czasie. Atutem jest tu cena – program kosztuje niecałe $70! Niestety jest dostępny jedynie w wersji na Maca.

WebcamMax

http://www.webcammax.com

– oprogramowanie do tworzenia filmów i screencastów, zawierające również funkcjonalność „picture -in-picture”. Zarówno sam interfejs, jak i jakość nagrań pozostawiają wiele do życzenia. Jednak  jest to jedno z nielicznych narzędzi na Windowsa, które oferuje możliwość Jednoczesnego nagrywania widoku pulpitu i samego użytkownika, a którego cena jest do przełknięcia ($50).

CamStudio

http://camstudio.org

– darmowy program pozwalający na tworzenie screencastów z testów. Już cieszyłam się z odnalezienia darmowego, zadowalającego narzędzia, jednak CamStudio nie pozwala na rejestrację gestów użytkownika. Umożliwia edycję nagranego filmu, dodawanie notatek oraz komentarzy w formie nagrania „picture-in-picture”.

I co dalej?

Niestety moje poszukiwania nie zaowocowały znalezieniem satysfakcjonującego mnie narzędzia w rozsądnej cenie. Tanim programom na Windowsa wiele jeszcze brakuje w porównaniu do tych, tworzonych na Maca – żeby tylko wspomnieć o Silverback czy ScreenFlow.

Może Wy znacie jakieś fajne narzędzia do rejestracji testów?

Autorka

Barbara Rogoś-Turek

www: http://witflow.com
Managing Partner i Research Director w WitFlow. Trenerka, prelegentka, propagatorka projektowania użytecznego i budzącego pozytywne emocje. Ewangelistka pracy grupowej. Po godzinach wyszukuje przejawy dobrego user experience i designu poruszając się na różowym rowerze po ulicach Wrocławia. Czytaj więcej
Tagi: , ,