Strona główna » Użyteczność

SparkUp2010… i po SparkUpie

2 czerwca 2010 napisała Barbara [ 1 odpowiedź ] Drukuj wpis

Dwie trzecie ux bite miało ostatnio okazję uczestniczyć w ciekawym przedsięwzięciu – konferencji SparkUp2010, a dokładniej w ścieżce UX/webdesign tej imprezy. Głównym czynnikiem, który wpłynął na naszą decyzję pojechania do Poznania były wystąpienia zagranicznych prelegentów, po których można się było spodziewać świeżego podejścia.

Pojechałyśmy i nie zawiodłyśmy się.

Andy Budd – Encouraging Your Users To Do What You Want Them To!

Wystąpienie Andy’ego Budda z firmy Clearleft było dla nas gwoździem programu. Andy mówił o wykorzystaniu znanych od dawna mechanizmów społecznych i psychologicznych do projektowania perswazyjnych produktów, które zachęcają użytkowników do podjęcia pożądanych akcji,  a przez to realizują cele biznesowe klientów. Omówione zostały, miedzy innymi, możliwości wykorzystania społecznego dowodu słuszności, czy też zasady wzajemności, dzięki którym można wpływać na odbiorców produktu. I choć dla nas – socjolożek – funkcjonowanie tych mechanizmów nie było niczym nowym, to ta prelekcja ukierunkowała nas, pokazała kilka dobrych wzorców oraz stanowiła dużą dawkę inspiracji do aktualnych i przyszłych projektów.

Trzeba też podkreślić, że Andy prowadził swoje wystąpienie z dużą dozą lekkości i bezpretensjonalności, a jednocześnie było ono bardzo merytoryczne.

Marek Kasperski – Modele mentalne a strony WWW

Kolejne wystąpienie należało do Marka Kasperskiego, który postanowił przybliżyć uczestnikom konferencji modele mentalne i korzyści z wynikające z ich wykorzystania w projektowaniu. Nie ze wszystkimi wypowiedziami Marka się zgadzałyśmy. Nasz sprzeciw wzbudziło na przykład twierdzenie, iż użytkownicy zupełnie nie zdają sobie sprawy ze stosowanych zabiegów perswazyjnych i manipulacji. Mimo różnicy zdań, erudycyjne wystąpienie Marka Kasperskiego było bardzo udane – zasygnalizowało mechanizmy wpływające na percepcję, pokazało wiele  dobrych wzorców (vide: świetna wyszukiwarka wycieczek Nicetripper) i zachęciło widzów do dyskusji.

Inayaili de Leon – Stop Being So Clever
Remy Sharp – jQuery for Designers

Te dwie prezentacje wzbudziły chyba największe kontrowersje wśród widzów. Głównie ze względu na ich tematykę, która była skierowana przede wszystkim do deweloperów.

Pierwsza stanowiła monolog na temat możliwości CSS3, bugów w IE6 oraz była zachętą do przykładania mniejszej wagi do różnic w wyglądzie stron w różnych przeglądarkach. Generalnie, to co jest widoczne dla twórców stron, niekoniecznie zauważane jest przez użytkowników –  szczególnie, gdy chodzi raczej o detale niż funkcjonalności.

Druga miała przybliżyć projektantom możliwości jQuery. Przez moment jednak wydawało nam się, że trafiłyśmy nie do tej sali, co trzeba ;). Po prezentacji Remy’ego spodziewałyśmy się większej ogólności – raczej na zasadzie podpowiedzi i wskazówek, jak projektanci mogą wykorzystać jQuery w swojej pracy, niż dywagacji na temat kodu.

Antony Ribot – The Future of Mobile UX

Antony urzekł nas bardziej swoim stylem bycia i sposobem przekazywania informacji, niż merytoryką wystąpienia o mobilnym user experience. I choć poszczególne omawiane elementy były interesujące, to zabrakło w tej prelekcji myśli przewodniej, konkluzji. Był to raczej zbiór impresji, niż spójne wystąpienie

Podsumowując…

Na pochwałę zasługuje organizacja i catering – świetne centrum konferencyjne, odpowiednio rozplanowane przerwy,  pyszne jedzenie.

Całkiem fajny okazał się również pokonferencyjny networking, w czasie którego udało nam się porozmawiać, między innymi, z Andy’m Buddem na temat sposobów niesienia kaganka oświaty w dziedzinie ux i usability ;)

Ogólne wrażenia były całkiem niezłe. Na przyszłość  organizatorzy powinni popracować nad precyzyjnym targetowaniem wykładów oraz większa szczegółowością przekazywanych informacji. Wszak to konferencja adresowana do profesjonalistów.
Wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z materiałami z konferencji na stronie SparkUp – o tu. Polecam!

Autorka

Barbara Rogoś-Turek

www: http://witflow.com
Managing Partner i Research Director w WitFlow. Trenerka, prelegentka, propagatorka projektowania użytecznego i budzącego pozytywne emocje. Ewangelistka pracy grupowej. Po godzinach wyszukuje przejawy dobrego user experience i designu poruszając się na różowym rowerze po ulicach Wrocławia. Czytaj więcej
Tagi: , , , ,
  • http://uxbite.com Iga

    Na mnie bardzo pozytywne wrażenie zrobiło wystąpienie Andiego Budda, a poza tym całkiem sympatyczny facet :)