Strona główna » Projektowanie interakcji

Jak projektować użyteczne infografiki? A na deser galeria

5 lipca 2010 napisała Iga [ Brak odpowiedzi ] Drukuj wpis

W jednym z artykułów opisywałam związek infografik z użytecznością. Powstaje pytanie, jak zaprojektować użyteczną infografikę – czyli taką, która:
Co składa się na dobre projektowanie informacji?

 • będzie wspierać proces przyswajania informacji (ułatwiać zrozumienie, przyspieszać odnalezienie informacji),
 • nie będzie zniekształcać danych źródłowych,
 • będzie wspierać proces decyzyjny, co oznacza możliwość zrozumienia danych przez grupę odbiorców.

Jak pokazuje infografika Davida McCandless, skuteczne projektowanie informacji łączy 4 wymiary:

 • funkcję – czyli przydatność i użyteczność przedstawionych informacji,
 • atrakcyjność – istotne, nowe i/lub ciekawe fakty,
 • spójność – prawdziwe, rzetelne i wiarygodne dane,
 • formę – czyli piękno, struktura i atrakcyjny wygląd.

W projektowaniu infografik może pomóc artykuł Ewy – 10 kroków do dobrego diagramu. Dodatkowo warto także odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

13 pytań, które warto sobie zadać projektując infografiki

Przed projektowaniem:

 1. Kim są odbiorcy?
  Podobnie jak przy projektowaniu interakcji, określenie grupy odbiorców wyznaczy nam możliwe środki przekazu. Powie nam, jakiego języka użyć, jakiego formatu grafiki i na jakich informacjach się skupić. Trzeba pamiętać, że projektujemy dla odbiorcy, nie dla siebie. Jeśli odbiorca nie rozumie danych, to znaczy że infografika nie spełnia swojej podstawowej roli.

 2. Do jakich celów będą wykorzystane przekazywane informacje?
  Jaki jest cel przygotowywanej infografiki? Czy infografika ma wspierać proces podejmowania decyzji biznesowej? Czy jej celem jest edukacja odbiorców? Czy będzie wprowadzać w temat, czy raczej pogłębiać posiadaną przez odbiorców wiedzę? Czy chcesz pokazać holistyczne podejście czy raczej skupić się na wycinku rzeczywistości?

 3. Jakie informacje posiadasz / musisz zebrać?
  Czy posiadasz wszystkie potrzebne dane, aby właściwie przedstawić ideę? Czy znasz kontekst i rozumiesz posiadane dane źródłowe? Jakiego typu dane posiadasz: ilościowe czy jakościowe?

 4. Czy wszystkie posiadane informacje są potrzebne?
  Czy wszystkie dane coś wnoszą? Czy możesz zrezygnować z części, bez utraty jasności komunikatu? Zacznij od ustalenia ważności poszczególnych informacji, skupiając się na tych elementach, które są najistotniejsze dla postawionego celu i grupy odbiorców.

 5. Jakie środki zostaną użyte do dystrybucji infografiki?
  Czy będzie to plakat, gazeta, strona internetowa, video? Czy odbiorcy będą mogli się zatrzymać i uważnie zapoznać z treścią? Jak wielki powinien być format grafiki?

 6. Co jest najistotniejszym elementem infografiki?
  Jaka jest główna myśl przewodnia? Jaka informacja powinna skupiać uwagę odbiorcy? Co powinno zostać wyróżnione?

 7. Jak można wykorzystać elementy życia codziennego dla nadania kontekstu informacjom?
  Podając wielkości czy odległości dobrze jest przyrównać je do znanych z życia obiektów: wysokość człowieka, piętra budynku, grubość zapałki, obszar stadionu.

 8. Jakie kolory odpowiadają omawianym informacjom?
  Kolory to świetny sposób na podkreślenie tematyki infografiki, wyróżnienie elementów i kierowanie uwagą odbiorcy. Warto też zwrócić uwagę na odpowiedni kontrast i grubość elementów graficznych, tak aby infografiki dało się wydrukować lub skserować, bez utraty informacji. Projektując kolory trzeba również pamiętać o odbiorcach z wadami wzroku.

 9. Czy infografika stosuje się do wszystkich nałożonych jej ograniczeń?
  Czy ma odpowiednią wielkość? Czy nie przekracza maksymalnej liczby elementów? Czy wielkość i ilość elementów pozwala zapoznać się z treścią?

 10. Czy pokazane informacje odpowiadają zdolnościom poznawczym odbiorców?
  Czy gęstość danych oraz ilość pokazanych wymiarów pozwala się z nimi zapoznać? Czy wszystkie pokazane informacje są istotne dla odbiorcy? Czy wszystkie użyte elementy analityczne i graficzne będą zrozumiałe?

 11. Jak łatwo odnaleźć informacje?
  Czy odbiorca będzie w stanie szybko i łatwo odnaleźć konkretne informacje? Jeśli ich odnalezienie zajmuje więcej czasu, niż w przypadku danych źródłowych, to znaczy, że infografika nie spełnia swojej podstawowej roli.

 12. Czy użyte terminy i zastosowana kategoryzacja jest zrozumiała?
  Czy wszystkie terminy odpowiadają elokwencji odbiorców? Czy kategoryzacja treści będzie logiczna dla czytelników? Czy wnosi ona coś do zrozumienia przekazywanych informacji?

 13. Czy użyte środki graficzne nie wprowadzają zniekształceń danych źródłowych?
  Czy proporcje wszystkich elementów odpowiadają posiadanym danym? Czy użyte środki graficzne pozwalają właściwie zinterpretować wielkości i zależności elementów?

Przed rozpoczęciem prac warto wpierw zrobić infografikę na swój temat przy pomocy narzędzia Ionz – 30 sekund i gotowe! ;)

Źródła:

Carla M. Dal Sasso Freitas, Paulo R. G. Luzzardi, Ricardo A. Cava, Marco A. A. Winckler, Marcelo S. Pimenta, Luciana P. Nedel, Evaluating Usability of Information Visualization Techniques.

Emerson, J. (2008) Visualizing Information for Advocacy. An Introduction to Information Design.

Infographics for the Web

A na deser: galeria infografik

Ekonomiczno-społeczne

Osie czasu

Ikonograficzne


Zabawne i z przymrużeniem oka

Gotowa formatka infografiki ;)

Autorka

Iga Mościchowska

www: http://witflow.com
Managing Partner i UX Director w firmie WitFlow. Z zamiłowania projektant interakcji i badacz użyteczności, z wykształcenia socjolog. Szkoli, wykłada na AGH, występuje na konferencjach branżowych. Pracowała m.in. dla marek: Amica, Agora, eBay Classifieds, Egmont, Maspex Wadowice, MSZ, Polskapresse, PWN.pl, Vattenfall, a także dla licznych startupów. Czytaj więcej
Tagi: , , ,