Strona główna » User experience

A Ty, skąd się wziąłeś/aś w UX?

18 sierpnia 2010 napisała Ewa [ Brak odpowiedzi ] Drukuj wpis
User experience czerpie z wielu nauk.

User experience czerpie z wielu nauk.

Projektowanie user experience czerpie z wielu dyscyplin. Osoby zawodowo z nim związane także wywodzą się z różnych dziedzin – od psychologii, przez projektowanie graficzne, po informatykę (tym bardziej, że w Polsce nie ma jeszcze studiów stricte przygotowujących do tej pracy). Różne wykształcenie i doświadczenie kreuje różne podejścia do UX. Nie powinno to jednak dzielić, a budować. Owa wielość perspektyw może stanowić punkt wyjścia do stworzenia jego szerszego obrazu, będącego swoistą mozaiką różnych podejść.

Ja ze swojej strony przedstawię punkt widzenia socjologa. Innych też zachęcam do podobnych opisów, a być może uda się utworzyć panoramiczny obraz dyscypliny.

UX okiem socjologicznym

1. Człowiek jest zwierzęciem społecznym

  • Szuka kontaktu z innymi.
  • Dostosowuje zachowanie do reakcji innych (rzeczywistych lub spodziewanych).
  • Kształtuje swoją samoocenę na podstawie interpretacji reakcji innych ludzi.
  • Wyobrażenia na temat siebie i innych w istotny sposób wpływają na to, jak się zachowuje.

User experience nie jest kwestią wyłącznie indywidualną, ale także społeczną. Należy je rozpatrywać w kontekście wyobrażeń, wspólnych doświadczeń i interakcji między użytkownikami – także tymi przenoszonymi z Internetu do rzeczywistości.

2. Grunt to kultura.

  • Kultura określa sposób życia – to, co ludzie robią, myślą i posiadają.
  • Te same rzeczy mogą mieć różne znaczenia w różnych kulturach, a nawet subkulturach.

Projektowanie zawsze powinno brać pod uwagę kontekst kulturowy. Rozwiązanie świetnie działające w jednym kraju nie musi się przyjąć w innym. Z tej perspektywy istotna jest możliwość badań z autentycznymi użytkownikami, kiedy to jest okazja do uchwycenia tych różnic.

Dotyczy to nie tylko różnic narodowych. Także w obrębie jednej kultury współistnieją różne subkultury. Na przykład serwis dla kierowców tirów zaprojektowany bez znajomości ich języka z CB radio może się okazać strzałem kulą w płot.

3. Rola ról.

  • W codziennym życiu przyjmujemy różne role w zależności od kontekstu, w jakim się znajdujemy. W pracy jesteśmy np. szefem lub pracownikiem, w domu rodzicem lub dzieckiem, na boisku zawodnikiem, na uczelni studentem, itp. Za każdym razem nasze zachowanie dostosowujemy do określonej roli.

Projektujemy dla ludzi. Czasem zapominamy jednak, że korzystają oni z serwisu czy aplikacji w konkretnych warunkach (kontekście). Strona, z której użytkownicy korzystają głównie w pracy musi brać pod uwagę inne potrzeby i okoliczności korzystania niż np. strona dla rodziców i dzieci.

Jeśli serwis jest wykorzystywany w różnych kontekstach, może to stanowić pole do konfliktów – stąd np. opowieści o ludziach tracących pracę przez status na Facebooku. Wówczas funkcje umożliwiające rozdzielenie tych sprzeczności okazują się bardzo przydatne. Pamiętam, że w którejś starej grze (bodajże Wolfenstein, ale nie dam sobie ręki uciąć) szybkim skrótem klawiaturowym otwierało się okno imitujące excela, na wypadek, gdyby szef wszedł do biura. Innym przykładem jest Goldenline.pl, który niedawno wprowadził możliwość ukrywania grup, do których się należy (teraz możesz się już nigdy nie dowiedzieć, że twój klient lubuje się w BDSM).

4. Zaufanie technologiczne.

  • Wierzymy w technologie, z których korzystamy, mimo iż tajniki ich funkcjonowania są nam nieznane. Pośrednio jest to zaufanie do konstruktorów i do projektantów.

Użytkownicy wchodząc na stronę pośrednio obdarzają zaufaniem jej twórców. Należy stanąć na wysokości zadania i nie zawieść tego zaufania. Jak powszechnie wiadomo, rozczarowani raczej nie wracają. Z drugiej strony, nie należy oczekiwać, że ludzie będą chcieli się zagłębiać w zasady jej funkcjonowania. Ma działać i już.

A Ty? Co widzisz ze swojej perspektywy?


Źródła:
The psychologist view of UX design
Our “strong tie” group size is 150 people
Why Dunbar’s number is irrelevant?

 

Autorka

Ewa Sobula

www: http://www.linkedin.com/pub/ewa-sobula/30/407/694
UX designer w Sabre Airline Solutions. Umiejętności badawcze i analityczne rozwijała na socjologii, by lepiej rozumieć użytkowników. Równolegle uczyła się tworzenia serwisów internetowych, by poznać technologiczne możliwości i ograniczenia. Teraz z przyjemnością łączy te kompetencje projektując i badając serwisy. Czytaj więcej
Tagi: ,