Strona główna » Projektowanie interakcji

Jak zrobić Axurowi dobrze, czyli o bibliotekach

27 sierpnia 2010 napisała Iga [ 5 odpowiedzi ] Drukuj wpis

Axure superheroMoim pierwszym partnerem w projektowaniu interakcji był… PowerPoint (na samo wspomnienie na mojej twarzy pojawia się rumieniec). W pierwszym okresie, zafascynowana nową aktywnością w moim życiu zawodowym, skakałam z kwiatka na kwiatek. Był Pencil, Balsamiq, a nawet – co wspominam z największym zażenowaniem – Paint… W poszukiwaniu idealnego partnera natrafiłam na Axure. Cieszył się dobrą reputacją, co było optymistyczną rekomendacją dla naszego związku. Początkowo nie doceniałam w pełni jego możliwości. Prawdziwe uczucie pojawiło się wraz z odkryciem bibliotek, czyli zestawów gotowych, mniej lub bardziej złożonych elementów interfejsu. Nowe biblioteki stale podsycają moją fascynację, sprawiając, że każde doświadczenie z Axurem dostarcza mi satysfakcji.

Darmowe biblioteki do Axure’a, których nie możesz przegapić

czyli jak urozmaicić Wasz związek. Ostrzegam, że będzie trochę webdesignersko-anglojęzycznej nowomowy.

 1. Better Defaults Library v.2
 2. Better Defaults Library

  Biblioteka stworzona przez Lorena Baxtera stanowi podstawę większości moich projektów. Tradycyjne boksy, placeholdery (trafnie nazwane przez UseLab tymczasownikami) i przyciski zastąpiono ich lekkimi, szarymi wersjami. Niby nic, a makieta zyskuje na elegancji i przejrzystości. Do tego zestaw bardziej interaktywnych, nowoczesnych rozwiązań, jak edycja treści inline, podpowiedzi przy aktywnych polach czy przycisk dla mega dropdowna. Są też gotowce – rozbudowany edytor tekstu, formularz logowania z miarą siły hasła czy rozwijany kalendarz. Nie bez znaczenia jest również zmiana kolejności elementów w bibliotece – pod ręką mamy często używane panele dynamiczne i mapy, zamiast choćby mało przydatnej tabeli.

  Zobacz demo

  Pobierz bibliotekę

 3. Icons 16×16 i 32×32
 4. Axure Icons

  Jedną z moich ulubionych bibliotek są dwa rozbudowane zestawy ikon (w rozmiarach 16×16 i 32×32 piksele).  Choć ostateczny wygląd ikon leży zawsze w gestii grafika realizującego projekt, to warto pokazać na makietach wskazówki. Z jednej strony ułatwi to klientowi zrozumienie makiety, z drugiej podpowie grafikowi, jakiego typu ikona będzie adekwatna w danym kontekście. Zestaw stworzony przez KeyIcons można pobrać na oficjalnej stronie Axure.

  Zobacz demo

  Pobierz bibliotekę 16×16

  Pobierz bibliotekę 32×32

 5. Sketchy Axure Widget
 6. Przez długi czas, jednym z głównych zarzutów, z jakim spotykałam się w stosunku do Axure’a, był brak możliwości symulowania makiet papierowych. Ukazywanie projektów funkcjonalnych w formie szkiców ma swoje uzasadnienie, co jednak wymagałoby omówienia w osobnym artykule. Taką możliwość częściowo dostarczył Kevin Wick tworząc bibliotekę Sketchy Axure Widget. Nie jest ona idealna (mała elastyczność, ograniczone możliwości), jeśli jednak zależy Ci na pokreśleniu szkicowego, wstępnego charakteru makiety, to warto z niej skorzystać.

  Pobierz bibliotekę

 7. Social Widget Library
 8. Social Widget Library

  Druga biblioteka stworzona przez Lorena Baxtera jest mniej rozbudowana i przydaje się głównie przy projektowaniu serwisów społecznościowych. Mamy tu kilka form oceniania przez użytkowników, różne dymki z komentarzami, funkcje dodania do ulubionych, opublikowania statusu czy śledzenia. Całość wzbogacona adekwatnymi ikonami.

  Zobacz demo

  Pobierz bibliotekę

 9. iPhone Axure Widgets
 10. iPhone Axure Widgets

  Biblioteka stworzona przez Paula Sizemore’a ma pomóc w tworzeniu makiet na potrzeby iPhone’a. To bardziej zestaw gotowych obrazów i wizerunków charakterystycznych dla interfejsu produktów Apple’a, niż biblioteka interaktywnych elementów. Ciężko będzie za jej pomocą stworzyć prototyp, jednak świetnie odda ducha iPhone’owych aplikacji. Fanom Maca to prawdopodobnie wystarczy ;)

  Pobierz bibliotekę

 11. Axure Touch Screen Hand Gestures Stencils
 12. Hand gestures

  Biblioteka stworzona przez Abhay Rautela stanowi dobre dopełnienie poprzednich widgetów. Pozwala pokazać typowy dla iPhone’a czy iPada sposób użytkowania aplikacji, wykorzystując do tego celu obrazy, zamiast suchego opisu, czy interakcji, często niemożliwej do stworzenia w prototypie.

  Pobierz bibliotekę

 13. Yahoo! Design Stencil Kit
 14. Yahoo! Design Stencil Kit

  To tak naprawdę zestaw kilku bibliotek, przygotowany przez Yahoo dla kilku programów do projektowania makiet. Najchętniej wykorzystuję bibliotekę z różnymi formatami bannerów (nigdy nie mam głowy do pamiętania dokładnych rozmiarów), z siatką (czyli gridem) oraz z dymkami i pop-upami. Ciekawe są także propozycje karuzeli, kalendarzy, zakładek czy elementów formularzy. Przyznam jednak szczerze, że nie wszystkie rozwiązania w tych bibliotekach są moim zdaniem godne pochwały, dlatego rzadziej z niej korzystam.

  Pobierz bibliotekę

 15. uxbite icons
 16. uxbite icons

  I na koniec biblioteka, którą stworzyłam na własne potrzeby na bazie zestawu ikon Alexeya Egorova. Uważam, że ze stosowaniem kolorów na makietach należy być ostrożnym i generalnie staram się projektować w odcieniach szarości. Stąd oficjalny zestaw ikon Axure’a bywa problematyczny, szczególnie jeśli obrazków jest dużo w projekcie. Zestaw uxbite nie jest obszerny i zawiera tylko małe obrazy, ale posiada wiele istotnych ikonek (druk, zoom, kosz, mail itp.), bywa więc bardzo przydatny.

  Pobierz bibliotekę

UX gadżety

Jeśli więc pragniesz podgrzać atmosferę, warto zaopatrzyć się w dodatkowe, specjalne gadżety. Nic tak nie rozpala uczucia, jak urozmaicenie doznań i wzbogacenie związku o nowe wrażenie.

Autorka

Iga Mościchowska

www: http://witflow.com
Managing Partner i UX Director w firmie WitFlow. Z zamiłowania projektant interakcji i badacz użyteczności, z wykształcenia socjolog. Szkoli, wykłada na AGH, występuje na konferencjach branżowych. Pracowała m.in. dla marek: Amica, Agora, eBay Classifieds, Egmont, Maspex Wadowice, MSZ, Polskapresse, PWN.pl, Vattenfall, a także dla licznych startupów. Czytaj więcej
Tagi: , , ,
 • Asia

  Super sprawa, odkrycie dnia, dziękuję! :)

 • http://www.ergo-age.com Masza

  no.. mocna rzecz :)

 • http://sher.pl Adam

  Ostatnio natrafiłem na narzędzie http://skitch.com
  Polecam, nadaje się szczególnie do projektowania interakcji.

 • http://sher.pl Adam
 • Joanna

  Fajnie, przekrojowo opisane!
  Tylko linki do niektórych bibliotek Axure już nie działają.

  Pozdrawiam :)