Strona główna » Projektowanie interakcji

Tworzenie person

9 sierpnia 2010 napisała Barbara [ 6 odpowiedzi ] Drukuj wpis

W poprzednim artykule Ewa wspomniała o wykorzystaniu znajomości cyklu życia użytkownika w serwisie do tworzenia person. Dzisiaj ja postaram się przedstawić proces konstruowania person od podstaw wraz z przykładami.

Co to są persony

Persony to swoisty archetyp użytkownika danego produktu przedstawiony w postaci perswazyjnego, „uczłowieczonego” opisu cech, umiejętności, potrzeb, celów (zarówno życiowych jak i realizowanych przy użyciu produktu). Zadaniem tych modeli jest przybliżenie zespołowi pracującemu nad projektem różnych typów użytkowników, tak, aby ułatwić podjęcie decyzji związanych z koncepcją, funkcjonalnościami projektu oraz grafiką.

Nie są one tworzone ot tak sobie. Bazą konstruowania charakterystyk powinny być dane pozyskane za pomocą badań rynku, analizy użytkowników, sortowania kart itp. Przy czym należy pamiętać, że nie są one prostym przełożeniem badań marketingowych. To informacje poboczne sprawiają, że „przeciętny użytkownik z grupy celu” zaczyna „żyć”, a zespół ma szansę go poznać i zrozumieć.

Jak tworzyć persony?

Tak jak pisałam we wstępie, najlepiej na podstawie badań i analiz. Jeśli nie mamy takich danych, bo nie pozwalają na to fundusze – na podstawie zdefiniowanych grup odbiorców, do których ma być skierowany produkt. Konstruowanie charakterystyk wymaga czasu i namysłu. Nie dajmy się zwieść – stworzenie adekwatnych i użytecznych modeli nie jest wcale proste.

Co musi zawierać dobra persona?

Charakterystyki użytkowników różnią się znacząco między sobą pod względem rozbudowania, szczegółowości, czy nacisku na poszczególne sekcje. Jednak można wyróżnić zasadnicze elementy persony:

  • podstawowe dane: imię, nazwisko, wiek, wykonywany zawód;
  • zdjęcie;
  • dane „uczłowieczające”: krótka biografia, rodzina, hobby, marzenia, cele życiowe;
  • motto;
  • umiejętności techniczne: staż korzystania z internetu, częstotliwość korzystania;
  • informacje silnie zależne od kontekstu projektu: doświadczenie i  nawyki w obszarze związanym z projektem, cele związane z produktem.

Przykładowy szablon persony

O czym pamiętać, o czym nie zapomnieć

Kontekst – tworząc personę należy opisywać ją w odniesieniu do projektu. Nietrudno wyobrazić sobie osobę,  która jest jednocześnie miłośnikiem psów oraz lubi korzystać z Facebooka. Inaczej jednak będzie wyglądała persona użytkownika serwisu społecznościowego, inaczej odbiorcy witryny kynologicznej, nawet, jeśli w rzeczywistości jest to ten sam użytkownik. Za każdym razem kontekst działania jest inny, inne są motywacje, cele i realizowane potrzeby (nawet jeśli na Facebooku nasz użytkownik ma zdjęcie psa).

Różnicowanie cech – staraj się wyciągnąć na wierzch cechy silnie różnicujące persony. Skupiaj się na różnicach,  a nie podobieństwach. Jeśli wszystkich drażnią chaotyczne i nieprzejrzyste strony – pamiętaj o tym, ale nie podkreślaj tego w opisach. Jedynie silnie wyodrębnione modele pozwolą Ci na weryfikację potrzeb użytkowników odnośnie systemu.

Wiarygodność wizerunków -  Wiarygodny wizerunek to połowa sukcesu – nadaje personie postać człowieka. Staraj się tak dobierać zdjęcia, aby były naturalne i wiarygodne. Jeśli zatem tworzony jest serwis informujący o sposobach radzenia sobie z trądzikiem, niech chociaż jedna z naszych person zostanie zobrazowana wizerunkiem osoby z pryszczami! :)

Dobór odpowiedniego zdjęcia zabiera mi zwykle sporo czasu, ale kiedy je znajduje „wiem”, że to jest TA osoba.

Wizerunki w personach

Uczłowieczenie -  nadaj tworzonym personom cechy szczególne, rys osobowościowy – dzięki temu łatwiej zaistnieją w świadomości członków zespołu jako realne osoby, o których można myśleć projektując, jadąc do domu czy myjąc zęby.

Optymalna długość persony – nie przesadzaj z ilością opisu, stosuj wypunktowania. Zespołowi pracującemu nad projektem łatwiej będzie zapoznać się z personami, które napisane są w zwięzły sposób. Staraj się zachować złoty środek pomiędzy udaną charakterystyką, a męczącym „wodolejstwem”.

Przykładowa persona

W galerii znajdziecie szablon persony oraz personę stworzoną na potrzeby tego bloga. Korzystając z wzorców zawsze należy pamiętać o dostosowaniu ich do kontekstu każdego projektu. Nie ma jednego właściwego sposobu tworzenia tego narzędzia – zobaczcie inne szablony i wzorce.

W następnym artykule powiem nieco więcej o możliwościach wykorzystania person oraz ich efektywności.

Źródło:

http://wiki.fluidproject.org/display/fluid/Personas

Autorka

Barbara Rogoś-Turek

www: http://witflow.com
Managing Partner i Research Director w WitFlow. Trenerka, prelegentka, propagatorka projektowania użytecznego i budzącego pozytywne emocje. Ewangelistka pracy grupowej. Po godzinach wyszukuje przejawy dobrego user experience i designu poruszając się na różowym rowerze po ulicach Wrocławia. Czytaj więcej
Tagi: , , ,