Strona główna » Badania usability

Jak nie dać ciała na testach użyteczności – checklista 4 x 5

5 października 2010 napisała Ewa [ 1 odpowiedź ] Drukuj wpis

Uczestnik zabłądził w biurowych korytarzach. Ktoś potknął się o kabel i rozłączył mikrofon. Starszy pan przypadkiem odwiedził redtube i odtąd jego życie już nigdy nie było takie samo. To tylko kilka przykładów rzeczy, które mogą pójść źle w trakcie prowadzenia testów z użytkownikami.

Checklista przed testami z uzytkownikamiOprócz zaprojektowania badania, rekrutacji i pilotażu badania wymagają odpowiedniego przygotowania organizacyjnego. Trzeba zadbać o mnóstwo drobiazgów, o których łatwo zapomnieć w ferworze przygotowań, a co potrafi zemścić się w najmniej spodziewanym momencie. Poniższa lista, mam nadzieję, pozwoli uniknąć wielu potknięć.

O czym należy pamiętać

a.d. respondenci

1. Status rekrutacji – Upewnij się, kto ma przyjść. Przygotuj listę nazwisk uczestników badania wraz z numerami telefonów kontaktowych i rozpisaną według godzin przyjścia.

2. Rezerwowy respondent – Zawsze jest ryzyko, że ktoś z uczestników nie dopisze, warto więc mieć umówionego nadprogramowego respodenta i przygotowane dla niego honorarium (jeśli się okaże, że jego udział nie jest potrzebny, należy wypłacić odprawę za fatygę).

3. Honorarium – Jeśli wypłacasz honorarium w gotówce, przygotuj odpowiednie nominały (zamów w banku minimum dzień wcześniej). Jeśli wręczasz podarunki, też zapakuj je odpowiednio wcześniej.

4. Kopia dokumentów dla użytkownika – Wydrukuj wszelakie dokumenty, które będą potrzebne. Wśród nich mogą się znaleźć:

 • Zgoda respondenta na nagranie kamerą.
 • Kwestionariusze – jeśli chcemy zebrać dodatkowe dane o respondencie lub np. o jego wrażeniach po testach (zobacz także Jak zbadać satysfakcję?).
 • Rachunek potwierdzający odbiór honorarium.

5. Pomoc dla przychodzących – Jest spora szansa, że ktoś z uczestników nie będzie mógł trafić albo spóźni się trochę i będzie w tej sprawie dzwonić. Dlatego dobrze mieć do dyspozycji kogoś, kto na takie telefony będzie odpowiadał. Jeśli nie ma takiej możliwości, to przynajmniej przedzwoń wcześniej do każdego z zaproszonych i upewnij się, że przyjdzie, udziel dodatkowych instrukcji, itp.

a.d. badacz

1. Notatnik + pisadło – Niezależnie od tego, jaki masz system robienia notatek, przygotuj wszystkie potrzebne materiały wcześniej. Wydrukuj scenariusz, arkusze do notowania w odpowiedniej ilości kopii, zarówno dla badacza, jak i obserwatora. Nie zapomnij też o przygotowaniu zestawu długopisów na wypadek, gdyby się jeden wypisał w trakcie badania.

2. Oznaczenia – Wcześniejsze przygotowanie symboli na oznaczanie ważnych rzeczy w notatkach znacznie ułatwi ich późniejsze przeglądanie. Warto ustalić oznaczenia wagi zauważonych w trakcie badania problemów (krytyczny/drobny) oraz obszarów, których problem dotyczy (np. nawigacja, treść, problem techniczny).

3. Materiały pomocnicze – Jeśli scenariusz to przewiduje, miej pod ręką wszystkie elementy potrzebne do jego realizacji. Jeśli w trakcie badania uczestnik zostanie poproszony o założenie konta lub dokonanie zakupu, warto przygotować i wydrukować zestaw testowych danych do formularza, aby użytkownik nie musiał korzystać ze swoich osobistych (może mieć opory przed rejestracją na swój prywatny adres email czy podaniem swojego adresu zamieszkania). Jeśli trzeba, załóż testowe konto w serwisie. Ważne, aby zawczasu przeanalizować scenariusz celem wychwycenia takich potrzeb.

4. Organizacja materiałów – Jeśli prowadzi się kilka testów pod rząd, trzeba zadbać o to, aby materiały różnych użytkowników nie zostały pomieszane. Sposób ich organizacji też zależy od tego, co dla kogo jest wygodne. Dla mnie wystarczający jest zestaw zwykłych tacek na dokumenty, osobna dla każdego użytkownika, odpowiednio podpisana i tak ułożona, by aktualny respondent nie widział materiałów poprzedniego.

5. Cisza – Wyłącz telefon lub przełącz go w tryb cichy, aby nic nie zakłóciło sesji badawczej.

a.d. miejsce

1. Oświetlenie – Sprawdź ustawienie światła. Czy promienie słoneczne nie odbijają się w monitorze? Nie oślepiają użytkownika? Czy światło lampy jest odpowiednio ustawione, nic go nie zasłania? Wszystkie te rzeczy sprawdź także na próbnym nagraniu z kamery – czy obraz jest wyraźny?

2. Poczęstunek – respondenci powinni mieć do dyspozycji coś do przegryzienia (ciastka, paluszki, itp.). Poczęstujmy ich, ale przed rozpoczęciem nagrania samego badania. W przeciwnym razie ryzykujesz, że na filmie będziesz słyszeć głównie chrupanie :) Najlepiej ustawić poczęstunek w części poczekalnej, jeśli jest taka możliwość.

3. Napoje – Zostaw wodę do dyspozycji uczestnika badania na wypadek, gdyby zaschło mu w gardle. Ustaw ją jednak tak, by zminimalizować szansę rozlania jej na komputer lub na samego użytkownika.

4. Sprzątanie między testami – po wyjściu respondenta a przed zaproszeniem następnego należy uprzątnąć miejsce testów, czyli:

 • zebrać notatki, opisać je numerem respondenta i schować,
 • postawić czyste szklanki lub kubki,
 • zmienić baterie w kamerze na naładowane (jeśli używasz kamery na baterie),
 • wyczyścić historię przeglądania i ciasteczka w przeglądarce,
 • usunąć z testowanego serwisu czy aplikacji ślady poprzedniego użytkownika, wylogować go, jeśli się logował do systemu, usunąć zawartość koszyka, itp.

Oddźwierny – Jeśli w miejscu przeprowadzania badań jest portier czy ochroniarz, uprzedź go o odwiedzinach respondentów i poproś o udzielenie im wskazówek, jak do Was trafić. Już na miejscu badań też warto mieć osobę, która respondenta przyjmie, potwierdzi, że dobrze trafił, poprosi o poczekanie, jeśli będzie za wcześnie.

a.d. technologia

1. Komputer (o ile jest potrzebny) – Oprócz instalacji oprogramowania do nagrywania testów czy odpowiedniej konfiguracji sieci, należy odpowiednio przygotować jeszcze parę drobiazgów:

 • Przygotować pulpit. Ukryć niepotrzebne ikony, a w miarę potrzeb wstawić skróty do potrzebnych miejsc (np. przeglądarek lub do makiety).
 • Ustawić neutralną tapetę. Rodzinne zdjęcia czy demotywatory niepotrzebnie będą odwracać uwagę respondenta.
 • Miejsce na dysku. Zapewnij odpowiednią ilość miejsca na nagrania z testów.
 • Organizacja plików. Wszystkie nagrania gromadź w jednym miejscu. Ustal sposób nazywania plików powstałych w trakcie testów tak, aby łatwo było później się w nich odnaleźć.
 • Usunąć historię,ulubione i zapamiętane formularze ze wszystkich przeglądarek, aby wyskakujące sugestie nie odwracały uwagi użytkownika.
 • Nie zaszkodzi też upewnić się, że google ma włączony umiarkowany filtr rodzinny.
 • Wyłączyć niepotrzebne programy, szczególnie komunikatory.
 • Dać użytkownikowi możliwość wyboru przeglądarki. Zainstaluj przynajmniej najpopularniejsze z nich – ale wcześniej upewnij się, że serwis czy makieta będzie w danych przeglądarkach działać poprawnie.
 • Jeśli wykorzystywany będzie laptop, należy się upewnić, że bateria jest naładowana oraz że jej wytrzymałość jest dostatecznie długa, by wytrzymać cały test. Jeśli nie, od razu podłącz do gniazdka.

2. Internet (o ile jest potrzebny) – sprawdź czy połączenie działa bez zarzutu. Jeśli masz rezerwowego dostawcę Internetu, upewnij się, że wiesz, jak przełączyć się na drugą sieć w przypadku, gdyby sieć pierwszego dostawcy zawiodła w trakcie testów.

3. Kamera – Jeśli używasz kamery internetowej, sprawdź czy jest prawidłowo podłączona do komputera. Jeżeli wykorzystywana jest zewnętrzna kamera, sprawdź baterie (Czy włożone są naładowane? Czy jest wystarczający zapas?) i miejsce na zapis (Czy jest wystarczająca ilość miejsca na karcie pamięci lub taśmie? Czy jest wystarczający zapas?). Zrób nagranie testowe, by upewnić się, że ustawienie kamery jest prawidłowe i że wszystko działa.

4. Mikrofon – Sprawdź czy mikrofon jest podłączony prawidłowo. Konieczne jest przeprowadzenie testu nagrania, żeby sprawdzić czy mikrofon jest tak umiejscowiony, by dobrze nagrywał zarówno uczestnika, jak i moderatora.

5. Połączenie zdalne (o ile jest używane) – Jeśli testy będą obserwowane równolegle na innym komputerze, przetestuj połączenie, upewnij się, że działa prawidłowo.

Pobierz skróconą checklistę w PDF

Powyższa lista nie jest wyczerpująca. Ludzie i technologia zawsze potrafią zaskakiwać. Zachęcam do dzielenia się w komentarzach pomysłami, co jeszcze może pójść źle i jak się przed tym zabezpieczyć. O czym jeszcze warto pamiętać?


Ikonki: http://csscreme.com/freeiconspack/sticky_pack/

 

Autorka

Ewa Sobula

www: http://www.linkedin.com/pub/ewa-sobula/30/407/694
UX designer w Sabre Airline Solutions. Umiejętności badawcze i analityczne rozwijała na socjologii, by lepiej rozumieć użytkowników. Równolegle uczyła się tworzenia serwisów internetowych, by poznać technologiczne możliwości i ograniczenia. Teraz z przyjemnością łączy te kompetencje projektując i badając serwisy. Czytaj więcej
Tagi: , , ,
 • Kasia

  Do punktu ‘technologia’.

  Na takie potrzeby polecam przygotowac specjalny profil pod Windowsem. Jeden raz sie wszystko ustawi: przegladarki, ikonki, neutralne tlo, itp.

  Do punktu ‘miejsce’/'badacz’:

  Ta cala cisza i spokoj jest zbyt idealna :) Dla urealnienia sytuacji czasami zadzwonie do respondenta, zeby go specjalnie rozproszyc. Dobry serwis powinien obsluzyc rowniez rozproszonego klienta.