Strona główna » Badania usability

Test 5 sekund

26 października 2010 napisała Ewa [ 2 odpowiedzi ] Drukuj wpis

Stoper

Jak sprawdzić czy dana strona spełnia postawiony przed nią cel? Może temu służyć tzw. test 5 sekund: pokaż użytkownikowi stronę przez pięć sekund i sprawdź, co zapamięta. Opiera się on na założeniu, że ludzie już w ciągu pierwszych chwil kontaktu ze stroną wyrabiają sobie o niej zdanie.

Test 5 sekund pozwala sprawdzić, czy dana strona komunikuje to, co w założeniu powinna. Innymi słowy, co użytkownicy zauważają i zapamiętują w pierwszej kolejności. Technika piękna w swej prostocie i błyskawiczna w przeprowadzeniu, a przez to coraz bardziej lubiana nie tylko przez badaczy użyteczności i projektantów, ale także grafików i deweloperów. Nie jest ona jednak lekiem na całe zło. Aby test 5 sekund dostarczył sensownych wyników, które będzie można przełożyć na uprawnione działania, potrzebne jest przemyślane przygotowanie badania.

Jak przeprowadzić test 5 sekund

1. Określenie kontekstu sytuacji

5 sekund to mało czasu. W większości wypadków przed rozpoczęciem testu respondentowi zadajemy zadanie, dzięki czemu możemy ukierunkować jego uwagę na to, co chcemy zbadać. Takie zadanie powinno skupić uczestnika na konkretnym problemie lub celu, który go przyprowadził na tę stronę. Np.:

Wyobraź sobie, że w Twoim mieszkaniu cieknie kran i trafiłeś na tę stronę w poszukiwaniu hydraulika.

Obejrzałeś w telewizji reportaż o trudnej sytuacji schroniska dla zwierząt i chcesz je wspomóc. Jak możesz to zrobić?

Określenie kontekstu czy zadania nie jest wbrew pozorom trywialną sprawą. Formułując je trzeba wziąć pod uwagę, czego się chcemy dowiedzieć i o co będziemy pytać po teście. Ważne jest, aby uniknąć sugerowania użytkownikowi późniejszych odpowiedzi. Najczęściej popełnianym tu błędem jest zawarcie w opisie kontekstu wyraźnych wskazówek co do późniejszych odpowiedzi. Jeśli przed badaniem powiesz respondentowi, że trafił na stronę firmy w poszukiwaniu hydraulika, a później będziesz pytać o to, jakie usługi firma świadczy, to z pewnością usłyszysz odpowiedź „hydrauliczne”, nawet jeśli z samej strony to nie wynika.

W niektórych przypadkach nie będziemy chcieć ukierunkowywać użytkownika na konkretny aspekt strony – np. gdy naszym celem jest sprawdzenie, czy sam zorientuje się, czemu strona ma służyć. Wówczas prosimy tylko o przyjrzenie się jej przez 5 sekund.

2. Pokazanie strony przez 5 sekund

Uprzedź respondenta, że będzie widzieć stronę tylko przez tak krótki okres, w przeciwnym razie jej zniknięcie będzie kłopotliwym zaskoczeniem. Poproś, by zapamiętał to, co zobaczy. Ważne jest w tym momencie – podobnie jak w przypadku innych badań – podkreślenie, że obiektem testowanym jest strona, a nie respondent i jego pamięć.

3. Wyłączenie / ukrycie strony

4. Wypisanie zapamiętanych elementów

Pierwsze zadanie po obejrzeniu strony ma charakter luźny i otwarty. Prosimy użytkownika o wypisanie wszystkiego, co zapamiętał. W zależności od tego, jakiego rodzaju informacje chcemy uzyskać, możemy różnie precyzować to zadanie: pytając np. o dostrzeżone elementy, wrażenia związane z wyglądem strony, bądź uczucia, jakie wywołuje. Dostarczy to wiedzy o tym, odbiór strony jest spójny z jej założeniami.

5. Odpowiedzi na pytania

Następnie prosimy respondenta o udzielenie odpowiedzi na pytania do strony. Od celu naszych badań zależy, czego będą one dotyczyć. Mogą odnosić się do:

  • ogólnego charakteru strony, np. „Co jest celem strony?” albo „Co jest najważniejszą informacją na stronie?”,
  • zadania lub celu strony, np. „Jak możesz się skontaktować z hydraulikiem?”,
  • zapamiętywalności marki, np. „Jaka jest nazwa serwisu?”,
  • emocji, np. „Czy sklep jest godny zaufania? Dlaczego tak? Dlaczego nie?

Kiedy stosować

Call-to-action

Test 5 sekund najlepiej się sprawdza do badania stron o jasno określonym celu, np. zachęcenie do założenia konta, sprzedaż produktu lub usługi, pozyskanie 1% podatku dla organizacji charytatywnej, polecenie znajomym, itp. Stąd jest szczególnie przydatne do testowania stron docelowych (landing pages), mailingu oraz stron serwisu takich jak strona kontaktu, produktu, koszyka – by zobaczyć, czy wezwanie do działania jest wyraźne i zrozumiałe.

Cel serwisu

Jak wiadomo, jeśli użytkownik po kilku pierwszych sekundach nie wie, co dany serwis mu może zaoferować, nie będzie próbował na siłę się dowiedzieć. Pójdzie gdzie indziej. Test 5 sekund pozwala sprawdzić, czy ludzie od razu się orientują, że dana strona to jest np. sklep z obuwiem, firma budowlana bądź portal z ogłoszeniami wynajmu mieszkań.

Branding

Pozwala także na sprawdzenie, czy użytkownik zapamiętuje nazwę serwisu lub firmy oraz logo. Jeśli nazwa okazuje się zbyt skomplikowana lub w ogóle jest słabo dostrzegalna, z dużym prawdopodobieństwem użytkownicy mogą mieć w przyszłości problem z powrotem do serwisu czy też poleceniem go znajomym np. w rozmowie.

Emocje

Nigdy nie ma się drugiej okazji, aby zrobić pierwsze wrażenie. W ramach testu można też pytać o uczucia, jakie strona wzbudziła w ciągu tych paru sekund – np. czy sklep wzbudza zaufanie.

 

Test 5 sekund można stosować jako samodzielną technikę lub jako element szerszych badań z użytkownikami. Trwa krótko – całość zwykle zajmuje nie więcej niż 5-10 minut czasu respondenta. Ponadto, można go skonstruować w taki sposób, że nie będzie wymagana obecność moderatora (wystarczy dobrze napisana instrukcja i kwestionariusz). Dzięki temu testy można przeprowadzić szybko i z wieloma respondentami równocześnie.

fivesecondtest.com

Z tych samych powodów z powodzeniem można go prowadzić online, np. za pomocą aplikacji FiveSecondTest.com.

Test 5 sekund jest szybką i stosunkowo prostą techniką oceny strony, która pozwala na zweryfikowanie, na ile spełnia ona swoje założenia. Warto przeprowadzać go nawet wielokrotnie w trakcie procesu tworzenia i/lub rozwijania strony – tym bardziej, że z powodzeniem można poddawać testom nie tylko istniejące strony, ale także makiety i prototypy. Nie dostarczy on w prawdzie odpowiedzi na wszystkie problemy z użytecznością –uzyskanie pełnego obrazu wymaga bardziej złożonych i szerzej zakrojonych badań. Jednak stanowi świetnie uzupełnienie wachlarza technik badawczych usability.


Źródła:

http://FiveSecondTest.com
http://www.uie.com/articles/five_second_test/

Autorka

Ewa Sobula

www: http://www.linkedin.com/pub/ewa-sobula/30/407/694
UX designer w Sabre Airline Solutions. Umiejętności badawcze i analityczne rozwijała na socjologii, by lepiej rozumieć użytkowników. Równolegle uczyła się tworzenia serwisów internetowych, by poznać technologiczne możliwości i ograniczenia. Teraz z przyjemnością łączy te kompetencje projektując i badając serwisy. Czytaj więcej
Tagi: , ,