Strona główna » Użyteczność

Listopad miesiącem usability

2 listopada 2010 napisała Barbara [ 1 odpowiedź ] Drukuj wpis

Każda pora jest dobra na spotkania branżowe, jednak listopad dla branży usability, jest miesiącem szczególnym. Wszystko to za sprawą Światowego Dnia Użyteczności, który na świecie obchodzony jest w drugi czwartek listopada.

WUD

Seria warsztatów i wykładów określanych jako World Usability Day pierwszy raz odbyła się w 2005 roku jako inicjatywa stowarzyszenia Usability Professionals’Association. Jej celem jest upowszechnianie idei użyteczności rozumianej jako czynienie przedmiotów i produktów bardziej dostępnymi i łatwiejszymi w użyciu oraz dzielenie się wiedzą. Wraz z rozwojem środowiska specjalistów na całym świecie zaczęły pojawiać się lokalne wydarzenia w ramach WUD. Co roku w ponad 40 krajach poruszany jest inny kluczowy temat i jemu podporządkowane są wystąpienia i warsztaty. Tegoroczny World Usability Day odbędzie się 11 listopada i tematycznie związany jest z szeroko pojętą komunikacją.

Za racji tego, że w Polsce a termin ten jest już zajęty przez święto narodowe, wydarzenia odbywają się w okolicy tego dnia. Już 4 listopada we Wrocławiu będzie można wziąć udział w serii warsztatów i wykładów prowadzonych przez specjalistów z branży z kraju i ze świata.

Szczegóły wydarzenia można znaleźć na oficjalnej stronie WUD 2010 we Wrocławiu. Drugim przyczółkiem szerzenia idei WUD w Polsce są Gliwice, gdzie 9 listopada będzie mieć miejsce analogiczna impreza. Więcej na ten temat dowiecie się na stronie worldusabilityday2010.pl

Zachęcam wszystkich do udziału, bo byłam i wiem, że warto :) (polecam zeszłoroczną prezentację Igi z WUD we Wrocławiu)

UX Marathon

Wcześniej znany jako Usability Marathon, to wydarzenie odbywające się od trzech lat na przełomie października i listopada oraz nietypowe w swojej formie. Jest to konferencja online (a właściwie seria webinariów), organizowana przez kilka rosyjskich firm z branży UX. Co ją wyróżnia? Nagromadzenie sław i guru user experience, takich jak Jared Spool czy Luke Wroblewski. W tym roku poruszane były zagadnienia związane z tematem mobilnego interface’u oraz przyszłymi trendami. Konferencja jest płatna, w zależności od daty rejestracji obejrzenie jednego wystąpienia kosztuje od 59 do 95 euro. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie UX Marathon.

Wydarzenie jest o tyle nietypowe, że niewiele słyszy się o branży usability i user experience w Rosji. Warto zatem sprawdzić, co u wschodniej konkurencji w trawie piszczy ;)

Usability Week

W połowie listopada rusza również zakrojona na szeroką skalę seria konferencji organizowanych przez Nielsen Norman Group w pięciu światowych metropoliach (Bostonie, Dubaju, Las Vegas, Nowym Jorku i Hong Kongu). Inicjatywa ta skierowana jest przede wszystkim do pracowników wielkich firm i korporacji, co podkreślane jest poprzez publikację listy firm uczestniczących w tym wydarzeniu. Silny nacisk położony jest również profesjonalizm i rzetelność oraz prestiż wynikający z firmy guru usability, choćby poprzez hasło konferencji „Wiedza prosto ze źródła”. Zakres tematyczny i poziom zaawansowania seminariów, warsztatów i konwersatoriów jest bardzo zróżnicowany – zarówno praktyka jak i teoria dla początkujących i zaawansowanych. Niestety nie mogę doszukać się cennika, co każe mi myśleć, że szewc bez butów chodzi.

Spotkania nie tylko w listopadzie

Wszystkim zainteresowanym wymianą wiedzy mogę polecić jeszcze kilka innych wydarzeń oscylujących wokół tematyki user experience i usability.

UX Book Club

To spotkania zainicjowane w listopadzie 2008 roku, obecnie regularnie organizowane w kilkudziesięciu miastach na całym świecie. Celem tych spotkań jest dzielenie się wiedzą pomiędzy specjalistami związanym z działką user experience oraz budowanie lokalnych społeczności pasjonatów. Idea zakłada tworzenie niezbyt licznych grup dyskusyjnych (15 –30 osób), które spotykają się regularnie w celu wspólnego omawiania wybranej książki. Spotkania te mają swoje zasady:

1. Każdy uczestnik spotkań powinien:

• przeczytać wybraną wcześniej książkę lub fragment książki,

• przygotować 2 kwestie poruszane w książce, z którymi się zgadza/lubi/uważa za słuszne oraz jedną, z którą się nie zgadza/nie lubi/ nie rozumie wraz z konstruktywnymi argumentami.

2. Omawiana książka powinna:

• być związana z praktyką user experience;

• być zachęcająca do czytania i przystępna;

• zostać wybrana wspólnie na spotkaniu.

W Polsce spotkania UX Book Clubów odbywają się (mniej lub bardziej) regularnie we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie i Krakowie. Więcej o historii i kwestiach związanych ze spotkaniami można się dowiedzieć z międzynarodowej strony.

IxDA

Spotkania członków IxDA, czyli projektantów interakcji odbywają się na całym świecie w ramach lokalnych oddziałów Interaction Design Association. Są bardzo zróżnicowane pod względem formy (wykłady, konferencje, warsztaty, networking) i poruszanych na nich problemów, a to dzięki dużej swobodzie w podchodzeniu do zagadnień przez poszczególne grupy. Ostatnio takie spotkania organizowane są przez poznański oddział IxDA, wszystkich zainteresowanych odsyłam do ich strony www oraz profilu IxDA Poznań na Facebooku.

Oczywiście jest jeszcze wiele innych imprez, które stały się albo pretendują do ważnych wydarzeń w kalendarzu branżowym jak np. niezrównana konferencja wraz z warsztatami UX Lx w Lizbonie czy polska edycja IA Summit, warto więc trzymać rękę na pulsie.

Po co to wszystko?

W mojej opinii takie wydarzenia są świetną okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń, które są bardzo ważne zarówno dla początkujących projektantów czy badaczy, jak również dla doświadczonych specjalistów. Początkującym dają okazję do „wejścia” w temat, ukierunkowują. „Starym wyjadaczom” pozwalają czasem nabrać większego dystansu do swoich opinii i doświadczeń. Wszystkim dają szansę na posłuchanie i porozmawianie ze sławami UX z całego świata (ciągle jestem pod wrażeniem Andy’ego Budda). Pozwalają też nawiązać i zacieśnić kontakty z ludźmi z branży. A jak wiadomo nie da się przecenić dobrego networkingu ;)

Autorka

Barbara Rogoś-Turek

www: http://witflow.com
Managing Partner i Research Director w WitFlow. Trenerka, prelegentka, propagatorka projektowania użytecznego i budzącego pozytywne emocje. Ewangelistka pracy grupowej. Po godzinach wyszukuje przejawy dobrego user experience i designu poruszając się na różowym rowerze po ulicach Wrocławia. Czytaj więcej
Tagi: , , ,