Strona główna » Użyteczność

World Usability Day 2010 subiektywnie

16 listopada 2010 napisała Ewa [ Brak odpowiedzi ] Drukuj wpis

11 listopada 2010 świętowaliśmy Światowy Dzień Użyteczności. Z tego względu początek miesiąca obfitował w rozmaite wykłady, konferencje, prezentacje i imprezy na całym świecie.

Tegorocznym tematem Dnia Użyteczności była komunikacja i wokół niej koncentrowały się wystąpienia, niezależnie od kraju. Jest to zagadnienie doprawdy szerokie, stąd różne do niego podejścia. Wydaje się jednak, że najpopularniejszymi w tym roku obszarami były serwisy społecznościowe oraz technologie mobilne. Część prezentacji jest już dostępna w Internecie, część zapewne pojawi się w ciągu najbliższych dni.

Tymczasem pragnę podzielić się najciekawszymi, moim zdaniem, treściami oraz inicjatywami, które z tej okazji powstały.

W Polsce

Prelegenci wrocławskiej edycji Dnia Użyteczności wzięli sobie tegoroczny temat do serca – słowo „komunikacja” pojawia się we wszystkich tematach prezentacji ;) Prezentacje są dostępne pod adresem http://www.slideshare.net/WUD2010/presentations, wśród nich:

Na świecie

Na początek trzy inicjatywy, które ujęły mnie tym, że wyprowadzają użyteczność z laboratoriów i firmowych sal konferencyjnych w świat codzienności oraz młodości ;)

The Usability Hunt (USA)

Prosta zabawa polegająca na fotografowaniu i wysyłaniu przykładów użytecznych i nieużytecznych rozwiązań, które nas otaczają na codzień. W efekcie powstał wprawdzie niezbyt liczny, ale całkiem ciekawy zbiór ilustracji opisanych tagami http://usabilityhunt.tumblr.com/

Projektowanie w rękach dzieci (UK)

W Edynburgu agencja Bunnyfoot zorganizowała konkurs dla uczniów szkół podstawowych. Zadanie polegało na stworzeniu prototypu w oparciu o zasady projektowania zorientowanego na użytkownika, a następnie przetestowanie go i wprowadzenie na tej podstawie poprawek. Podobno dzieciaki zaskakująco dobrze sobie z tym zadaniem poradziły, a przy tym miały znakomitą zabawę. Całym sercem popieram wpajanie zasad użyteczności nawet najmłodszym, jeśli chcemy, by spośród nich wyrośli sensowni projektanci.

Warsztaty prostego języka (USA)

Aby jakakolwiek informacja spełniała swoją podstawową rolę, musi być zrozumiała dla jej adresata. Szczególnie często zapominają o tym wszelakie urzędy i instytucje państwowe. Także dokumenty biznesowe pełne są akronimów i żargonu. Działające w Stanach Centrum Prostego Języka organizowało przy okazji World Usability Day warsztaty, z których materiały można obejrzeć w niniejszej prezentacji.

Wydarzenia WUD to przede wszystkim setki prezentacji z całego świata. Niektóre z nich są już dostępne w Sieci. Co można w nich znaleźć ciekawego?

Złe znaki (USA)

Nic tak dobrze nie trafia do publiczności, jak żartobliwa ilustracja omawianej problematyki. Poniższa prezentacja, okraszona zabawnymi przykładami z http://www.oddlyspecific.com/ dostarcza nie tylko rozrywki, ale i przypomina, czego się wystrzegać w projektowaniu komunikacji.

Jak projektować dla urządzeń mobilnych (USA)

Technologie mobilne to na tegorocznym WUD popularny temat w wielu krajach. Przedmiotem prezentacji Nicholasa Kwiatkowskiego jest projektowanie aplikacji mobilnych z wykorzystaniem narzędzi Adobe. Można w niej znaleźć zestaw praktycznych porad, jak projektować dla mobile (slajdy 23-27). Pobierz PDF (881 KB).

Mobile i eye tracking (Niemcy)

WUD w Berlinie zdominował temat technologii eye-trackingowych oraz mobilnych. Dwa ciekawe filmy wspomniane przy tej okazji obrazują zastosowanie urządzeń Tobii i SMI:

Pochodzenie gestów znanych z iPhone’a (Dania)

W krótkiej, 5 minutowej prezentacji Scott MacKenzie opowiada o relacjach między projektowaniem, inżynierią oraz badaniami. Jako dowód tego, iż projektowanie nie bierze się z nikąd podaje przykład iPhone’a. Jak się okazuje, dziś już dobrze wszystkim znane gesty wywodzą się z badań dużo starszych od samego urządzenia:

  • Obracanie urządzenia (1998)
    Beverly L. Harrison, Kenneth P. Fishkin, Anuj Gujar, Carlos Mochon, and Roy Want, „Squeeze Me, Hold Me, Tilt Me! An Exploration of Manipulative User Interfaces”. Proceedings of SIGCHI ’98 (Los Angeles, CA, April 18-23) ACM, New York, 1998, pp. 17-24.
  • „Szczypanie” (1978)
    Herot, C., Weinzapfel, G., „One-Point Touch Input of Vector Information from Computer Displays,” Computer Graphics,  12 (3): p. 210-216, 1978. Pobierz PDF (767 KB).
  • Przesuwanie (ang. flick) (1963)
    Sutherland I.E., „Sketchpad: A Man-Machine Graphical Communication System”. Technical Report No. 296, Lincoln Laboratory, Massachusetts Institute of Technology. Pobierz PDF (4,13 MB)

Interfejs „10 stóp” (Japonia)

W Japonii omawiany był temat projektowania dla tzw. interfejsów „10 stóp” (10-foot interface wiki), a dokładniej dla nieobecnej jeszcze w Polsce Google TV. Trudno stwierdzić na ile sama prezentacja jest wartościowa, gdyż z japońskim u mnie słabo, a u translatora Google też nie lepiej, ale warto przy tej okazji wspomnieć o Youtube Leanback jako przykładzie interfejsu idącego w tym kierunku – czyli z wyraźną acz minimalistyczną nawigacją, łatwego do obsługi np. z telewizora.

Microsoft World Usability Day (USA)

Firma, która nierzadko dostarcza złośliwym okazji do żartów i tym razem nie zawiodła. Wchodząc na oficjalną stronę tego wydarzenia można było trafić na taki obrazek:

Niemniej – wnioskując po programie spotkania – prezentacje, które miały się z tej okazji odbyć mogą się okazać ciekawe. Według zapowiedzi mają niebawem zostać udostępnione. Więcej informacji, w tym program na http://microsoftwud.com/.

Międzynarodowo-polski akcent

Warto wspomnieć, że przy okazji WUD premierę miał polski UXpin – zestaw samoprzylepnych elementów do prototypowania na papierze, który został życzliwie przyjęty przez międzynarodowe środowisko.

Powyższe zestawienie nie jest w żadnej mierze wyczerpujące – jest to wybór rzeczy, do których udało mi się dotrzeć, które moim zdaniem są ciekawe i inspirujące. Jeśli także trafiłeś/aś przy okazji WUD na rzecz godną wspomnienia, podziel się w komentarzu.

Autorka

Ewa Sobula

www: http://www.linkedin.com/pub/ewa-sobula/30/407/694
UX designer w Sabre Airline Solutions. Umiejętności badawcze i analityczne rozwijała na socjologii, by lepiej rozumieć użytkowników. Równolegle uczyła się tworzenia serwisów internetowych, by poznać technologiczne możliwości i ograniczenia. Teraz z przyjemnością łączy te kompetencje projektując i badając serwisy. Czytaj więcej
Tagi: , , , , ,