Strona główna » Projektowanie interakcji

Szkicowanie pomysłów – rola papierowych makiet w procesie projektowym

14 grudnia 2010 napisała Barbara [ Brak odpowiedzi ] Drukuj wpis

Większość idei trudno jest zobrazować przy pomocy słów – rozpoczynając od wiązania sznurówek, a na wizualizacji budynku kończąc. Same słowa „zobrazować”, „nakreślić”, „wizualizować” pokazują nam drogę ku efektywnemu prezentowaniu pomysłów, jakim jest właśnie przedstawienie ich w postaci graficznej (np. infografik czy diagramów). Projektanci  wiedzą to od lat – sami tworzą wizualizacje rozwiązań funkcjonalnych, czyli makiety. Zanim jednak z gąszczu idei wyłoni się ta ostateczna, warto posłużyć się świetną metodą tworzenia projektów na początkowych jego stadiach, czyli szkicowaniem makiet  (zwanym z angielska paper prototyping).

Jak szkicowanie wspiera proces projektowy?

Pomysł jest pozornie prosty do zrealizowania. Potrzebna jest kartka papieru lub tablica i coś do pisania.  A jednak często można się spotkać ze stwierdzeniami: „Nie lubię pokazywać nieskończonych projektów” lub też „Nie umiem ładnie szkicować”, które mają być argumentami przeciwko projektowaniu na papierze. Warto jednak porzucić stare przyzwyczajenia, przełamać swój opór, gdyż szybkie generowanie pomysłów w  formie szkiców może przynieść wiele korzyści zarówno zespołowi, jak i tworzonemu projektowi.

Szybkie generowanie rozwiązań – Prosta forma prototypów papierowych pozwala na wytworzenie dużej ilości pomysłów. W porównaniu do tworzenia zaawansowanych projektów przy pomocy programu do makietowania, szkicowanie idei trwa dużo krócej. Mniejsza ilość włożonej pracy i wysiłku sprawia, iż autor pomysłu jest bardziej skłonny do dyskusji i przyjęcia konstruktywnej krytyki, gdyż nie zżył się tak bardzo z zaproponowanym rozwiązaniem.

Iteracja pomysłów – Często zdarza się, że zdanie ułożone w głowie wydaje się być świetne, a po wypowiedzeniu go na głos zaczynamy dostrzegać błędy i niedociągnięcia. Podobnie jest z pomysłami. Przelanie idei na papier pozwala na ich realną ocenę.  Część z nich odrzucimy sami, dostrzegając błędy i niespójność, inne problemy dostrzegą nasi współpracownicy.

Wsparcie pracy grupowej – Wspólne projektowanie na papierze czy tablicy, dyskutowanie i uzgadnianie kształtu rozpoczynanego projektu pozwala na wytworzenie zgody wzmacniającej współpracę, ale również pozwalającej na konstruktywną krytykę. Dla budowania jednolitej wizji projektu, takie sesje z markerem w ręku są niezastąpione.

Pokonywanie blokad kreatywności – w chwilach zmniejszonej kreatywności, zmagania się z trudnym tematem, czy też zmęczeniem materiału (gdy np. w ciągu miesiąca po raz trzeci projektujemy stronę firmy mleczarskiej) generowanie przez zespół dużej ilości pomysłów, czasem nawet humorystycznych i niepoważnych, pomaga pokonać blokady twórcze. Uzyskane efekty są podobne do burzy mózgów.

Jak sobie pomóc?

Jest wiele narzędzi, które mogą pomóc w szybkim projektowaniu, jak np.:

  • Biała kartka i pisak – to podstawa, reszta zależy od ciebie. Pozwalają na generowanie pomysłów praktycznie w każdym miejscu (korku, poczekalni itp.).
  • Biała tablica i markery – dzięki nim można generować wiele rozwiązań i porównywać je w wygodny sposób, zapisywać idee, łatwo zmazywać i nanosić zmiany.  Nic ich nie zastąpi przy projektowaniu w grupie. Przyznam szczerze, że to mój ulubiony sposób :)
  • Formatki stron – jeśli szkicowanie na białej kartce sprawia ci problem możesz stworzyć własne formatki stron wraz z gridem i na nie nanosić swoje rozwiązania. W ten sposób łatwo pokonasz ograniczenia związane z odpowiednią skalą projektu.
    Takie formatki z łatwością można znaleźć w sieci, np. na Smashingmagazine

    Formatka projektu na iPhone'a - http://www.flickr.com/photos/owaters/3846053408 by Oliver Waters

  • Karteczki post-it – biała kartka lub tablica może być bazą, na którą nakleisz elementy naszkicowane na karteczkach post-it. Taka forma pozwala na szybkie i efektywne „przemeblowania” w koncepcji. Jest też  świetna do obrazowania procesów, szkicowania elementów dynamicznych itp.

    Wykorzystanie samoprzylepnych karteczek- http://www.flickr.com/photos/21218849@N03/3902240918 by Samuel Mann

Połączeniem funkcjonalności dwóch ostatnich propozycji jest robiący furorę na całym świecie UXPin – przybornik z samoprzylepnymi elementami do łatwego papierowego prototypowania.

Jak widać możliwości jest wiele, wiele jest też korzyści, jakie daje ten szybki, efektywny i wspierający kreatywność sposób generowania i oceny pomysłów. Wszystkich, którzy jeszcze tego nie robią, bardzo zachęcam. Ja nie wyobrażam sobie projektowania bez „burzomózgowania” przy białej kartce czy tablicy.

Autorka

Barbara Rogoś-Turek

www: http://witflow.com
Managing Partner i Research Director w WitFlow. Trenerka, prelegentka, propagatorka projektowania użytecznego i budzącego pozytywne emocje. Ewangelistka pracy grupowej. Po godzinach wyszukuje przejawy dobrego user experience i designu poruszając się na różowym rowerze po ulicach Wrocławia. Czytaj więcej
Tagi: , , ,