Strona główna » User experience

Chodź, opowiem ci historię… czyli o storytellingu w projektowaniu User Experience

1 marca 2011 napisała Barbara [ 1 odpowiedź ] Drukuj wpis

Snucie historii od wpisane jest życie człowieka. Jesteśmy ich twórcami i odbiorcami. Opowiadamy historie w domu, w pracy, w czasie rodzinnych spotkań. Chętnie słuchamy ciekawych czy nieprawdopodobnych opowieści, mocno przeżywamy dobre filmy. Często spisujemy swoje przeżycia prowadząc blogi czy kroniki rodzinne. Wiele aspektów naszego życia uzależnione jest od historii– od wyboru lektury po wybór pracy. Okazuje się bowiem, że mają one ogromny wpływ na ludzkie emocje, percepcję pewnych zjawisk oraz wybory . Siłę opowieści wykorzystuje metodyka ilustrowania idei zwana storytellingiem.

Czym właściwie jest storytelling?

Jest to sztuka używania słów i metafor w celu zobrazowania innym ludziom pewnej idei czy zamysłu, w sposób pobudzający ich wyobraźnię i poruszający emocje. Snucie historii jest umiejętnością komunikowania w sposób angażujący emocjonalnie, wciągający słuchacza w dialog, trwale zapadający w pamięć.

Historie pomagają ludziom zrozumieć ich działania i motywacje. Są świetnym narzędziem nauki, zapamiętywania, wiązania faktów oraz ogarniania całości kontekstu. Oprócz tego mogą inspirować, motywować, działać perswazyjnie lub kojąco. A dzięki ładunkowi emocjonalnemu w nich zawartemu zostają w pamięci na dłużej niż liczby czy definicje.

Storytelling a UX

Wszystko tak ładnie brzmi, ale jak właściwie wykorzystać snucie historii w codziennej pracy projektanta czy analityka?

Storytelling dla lepszego zrozumienia użytkowników – narzędzia, którymi posługują się badacze i projektanci w celu lepszego poznania odbiorców, takie jak persony czy scenariusze użytkownika są właściwie wdrażaniem metodyki storytellingu do analizy użytkowników. Suche dane są o wiele trudniejsze do ogarnięcia niż te przedstawione w postaci historii, narysowane jako komiks czy z „ludzką twarzą” jak persony. To właśnie historie pomagają przybliżyć wydobyć statystycznego użytkownika z mroku, pokazać jego potrzeby i problemy, lepiej go zrozumieć. Badania potwierdziły, że analiza użytkowników oparta na storytellingu wzmacnia efektywność prac projektowych, o czym pisałam już w tekście o wykorzystaniu person .

Storytelling dla lepszej komunikacji w zespole i komunikacji z klientem – tworzone wspólnie i opowiadane w zespole historie pomagają przekazać informacje i fakty oraz ułatwiają ich zapamiętanie. Ponadto tworzą bazę do wspólnej komunikacji. Często pomagają werbalizować cele oraz wątpliwości, stanowią przykłady i argumenty.

Ponadto zarówno metafory, o których pisała niedawno Ewa, jak i historie, są świetnym narzędziem wspomagającym tłumaczenie pojęć i nakreślania problemów.  O wiele łatwiej wytłumaczyć klientowi pewną kwestę przywołując historię, która przytrafiła się np. na teście użyteczności, niż opisując ją ogólnymi (często abstrakcyjnymi) określeniami.

Storytelling dla lepszego doświadczania przez użytkowników – snucie historii daje również wielką możliwość  oddziaływania na użytkowników. Warto przywołać tu firmy, które posługują się storytellingiem w budowaniu marki jak choćby Coca-cola (Hapiness factory), Reebok (Reformuj pupę) czy  Danone (Mały głód). Podobnie jest w komunikacji internetowej.  Opowiadanie historii może być z powodzeniem stosowane jako mechanizm poprawiający doświadczenie użytkownika. Poniżej znajdziecie kilka subiektywnie wybranych przykładów:

 • zwiększanie zaufania do firmy poprzez opowiadanie historii jej powstania- Zappos.com

 • tłumaczenie idei serwisu poprzez fabularne tutoriale- Foursquare.com

 • publikowanie interesujących, obrazowych opinii, które zawierają historie – Zappos.com

 • zachęcanie do dodawania i komentowania historii obrazujących ideę, motywujących do działania – Tirynatory.pl

 • tworzenie materiałów promocyjnych, które oparte są o konkretną fabułę – Twitter.com
  • projektowanie grafiki, która przekazuje historie – Martiniasti.com, Lillaplanet.ru

  • rekrutacja przy pomocy historii – Applicake

  Dobierz rodzaj historii do swoich celów

  Istnieje sześć typów historii, a każdy z nich sprawdza się najlepiej w innej sytuacji:

  • Kim jestem” („Who I Am” Stories) – historie wprowadzające, swoiste (auto)charakterystyki mające na celu przedstawienie słuchaczom osoby  lub rzeczy. W tego typu opowieściach warto pokazywać ewolucję (kim byłem kiedyś, kim jestem teraz ), mówić również o drobnych błędach (czego nauczyliśmy się przebywając pewien proces)  oraz cechach ukazujących ludzką twarz.
  • “Dlaczego jestem tutaj” („Why I Am Here” Stories)- mają na celu pokazanie idei oraz przybliżenie celów i powodów istnienia pewnych rozwiązań czy podejmowania działań. Ich zadaniem jest budowanie zaufania u odbiorców.
  • “Wizja” („The Vision” Story)- opowieści, które mają na celu stymulowanie kreatywności, inspirowanie do podejmowania nowych działań oraz budowania morale. Warto je stosować jako technikę przezwyciężania blokad kreatywności. Cechuje je ogromny ładunek emocjonalny przekazywany przez opowiadającego.
  • „Uczące” („Teaching” Stories)- to historie, które wykorzystywane są w celu nakreślenia zagadnienia (praktycznego lub teoretycznego).  Są one w gruncie rzeczy przykładami, które pozwala lepiej zrozumieć  i szybciej zapamiętać konkretny element.
  • „Wartości w akcji” („Values-in-Action” Stories) – służą zobrazowaniu pewnych abstrakcyjnych idei czy wartości, które często odbierane są niejednoznacznie, interpretowane różnie przez różne osoby lub niedookreślone.
  • „Wiem o czym myślisz” („I Know What You Are Thinking” Stories) – te historie pomagają zidentyfikować obiekcje drugiej osoby (często niewerbalizowane) oraz dają możliwość zmierzenia się z nimi, są podstawą do dyskusji o wątpliwościach. Dają też sposobności do wyrażenia szacunku co do odmiennego punktu widzenia.

  Historie mają wielką moc oddziaływania i są niezbędnym narzędziem pracy ludzi, którzy tworzą coś z myślą o innych – nie ważne czy są to architekci, czy architekci informacji. Wszyscy tworzą i opowiadają historie dla lepszego zrozumienia i doświadczania.

  Źródła:

  http://www.mindtools.com/pages/article/BusinessStoryTelling.htm

  http://www.slideshare.net/dorelvis/storytelling-a-compelling-design-tool

  Autorka

  Barbara Rogoś-Turek

  www: http://witflow.com
  Managing Partner i Research Director w WitFlow. Trenerka, prelegentka, propagatorka projektowania użytecznego i budzącego pozytywne emocje. Ewangelistka pracy grupowej. Po godzinach wyszukuje przejawy dobrego user experience i designu poruszając się na różowym rowerze po ulicach Wrocławia. Czytaj więcej
  Tagi: , , ,