Strona główna » Użyteczność

IA Summit – spotkania branży architektów informacji

22 marca 2011 napisała Barbara [ Brak odpowiedzi ] Drukuj wpis

W ostatnich latach pojawiło się wiele spotkań związanych tematycznie z usability i UX – żeby tyko wspomnieć o UXLX w Lisbonie czy UX London. Dla mnie jednym z najciekawszych branżowych imprez są te spod znaku IA Summit.

Jedenaście lat temu w Stanach Zjednoczonych grupa badaczy i praktyków związanych z projektowaniem interakcji postanowiło zorganizować spotkanie branżowe i podjąć próbę zdefiniowania pojęcia „architektura informacji”.  Kluczowy prelegent Louis Rosenfeld podał wtedy następującą definicję dziedziny:

Architektura informacji obejmuje projektowanie organizacji, nazewnictwa, nawigacji i mechanizmów wyszukiwania, aby pomóc ludziom odnajdywać i zarządzać informacjami z większym powodzeniem.

Trudno powiedzieć, czy uczestnikom pierwszej konferencji IA Summit udało się zdefiniować tę dyscyplinę (ja podejrzewam, że nie do końca), jednak zapoczątkowali oni cykl corocznych spotkań branżowych. Organizowane są one co roku w innym mieście USA (a raz nawet w Kanadzie) i firmowane nazwiskami największych praktyków dziedziny, takich jak: Peter Morville, Jared Spool, Steve Krug, BJ Fogg, Luke Wroblewski i wielu wielu innych (linki prowadzą do wybranych prezentacji).

Każde ze spotkań podporządkowane jest określonemu tematowi. Wykładom towarzyszą również liczne warsztaty, które uczą, jak wykorzystywać wiedzę w praktyce.

Wraz ze zmieniającym się rynkiem i rozwojem technologii zagadnienia związane z architekturą informacji obejmują coraz większy zakres:

 • w 2001 roku opowiadano o praktykach tworzenia architektury informacji;
 • w 2006 pokazywano, jak pogłębiać wiedzę o IA, stosować ją w praktyce, ale również, w jaki sposób sprzedawać usługi związane z architekturą informacji;
 • dwa lata później na salony trafiło „doświadczenie użytkownika” i tematy związane z UX w kontekście przyswajania i przetwarzania informacji;
 • w czasie zeszłorocznego zjazdu podsumowywano dorobek branży, 10 lat spotkań oraz świętowano:) (o czym możecie przekonać się oglądając prezentację podsumowującą zeszłoroczne spotkanie).

  Celem tych spotkań jest przede wszystkim zebranie teoretyków i praktyków o różnym stopniu zaawansowania i stworzenie interdyscyplinarnego środowiska, ułatwiającego nawiązywanie kontaktów oraz dzielenie się wiedzą.  IA Summit to świetna okazja do wymiany myśli i doświadczeń w luźnej atmosferze.

   Serwetka IA (IA napkin) - strona rozprowadzająca do wszystkich serwisów IA Summit w USA

  Chętnych do zapoznania się głębiej z ideą i 11 letnią historią IA Summit odsyłam do strony rozprowadzającej do ważnych źródeł odnośnie tych spotkań.

  Polish IA Summit

  Idea zjazdów branży architektów informacji zakiełkowała również poza Stanami. Swoje spotkania urządza na przykład włoska, hiszpańska oraz niemiecka społeczność praktyków IA. Od zeszłego roku konferencja IA Summit organizowana jest również w Polsce i cieszy się sporym powodzeniem.

  Tegoroczne spotkanie odbędzie się 7-8 kwietnia w Warszawie, a wystąpią na nim między innymi:

  • Martin Belam, główny architekt Guardian.co.uk z prezentacją o tajemniczym tytule „Come as you are”;
  • Peter Boersma z Adaptive Path, który opowie, jak ważne dla architektury informacji jest UX;
  • James Page, który będzie próbował nakreślić nam, jak kontekst wpływa na zachowania użytkowników.

  Jeśli chodzi o polskich praktyków to swoimi doświadczeniami i wiedzą dzielić się będą między innymi Marek Kasperski, Eryk Orłowski, Paweł Haltof czy Aga Szóstek.

  Więcej o konferencji dowiecie się z oficjalnej strony spotkania Polish IA Summit 2011. Zachęcam wszystkich do uczestnictwa. Ja już nie mogę się doczekać :)

  Autorka

  Barbara Rogoś-Turek

  www: http://witflow.com
  Managing Partner i Research Director w WitFlow. Trenerka, prelegentka, propagatorka projektowania użytecznego i budzącego pozytywne emocje. Ewangelistka pracy grupowej. Po godzinach wyszukuje przejawy dobrego user experience i designu poruszając się na różowym rowerze po ulicach Wrocławia. Czytaj więcej
  Tagi: , , , ,