Strona główna » Badania usability

Podstawy rekrutacji respondentów

26 kwietnia 2011 napisała Ewa [ 2 odpowiedzi ] Drukuj wpis

Garbage-in, garbate-out – złota zasada prowadzenia badań mówi o tym, że jakość otrzymywanych wyników zależy od jakości danych, które analizujemy. A ta z kolei zależy od doboru reprezentatywnych i uczciwych respondentów. Z tej perspektywy dobra rekrutacja jest podstawą dobrych badań.

Niekiedy znalezienie i zarekrutowanie takich osób okazuje się niełatwym zadaniem. Co zrobić, aby rekrutacja zakończyła się sukcesem? Z tego artykułu dowiesz się jak stworzyć kwestionariusz rekrutacyjny  i jak wyeliminować zawodowych respondentów.

Jak stworzyć kwestionariusz rekrutacyjny

Kwestionariusz rekrutacyjny (ang. screener) ma zapewnić prawidłowy dobór respondentów do konkretnego badania. Jest jednym z najważniejszych dokumentów w projekcie badawczym i jako taki powinien być przygotowany z należytą starannością.

Celem kwestionariusza rekrutacyjnego nie jest zebranie informacji o respondencie

Jego celem jest wybranie odpowiednich osób do badania. Im krótszy, tym lepszy. Dlatego na tym etapie należy ograniczyć się tylko i wyłącznie do pytań, które służą selekcji uczestników, a powstrzymać chęć zadawania dodatkowych. Będzie ku temu okazja jeszcze przed lub w trakcie samych badań.

Ważniejsze są zachowania niż cechy demograficzne

Badania na małych próbach w większym stopniu powinny polegać na doborze reprezentantów określonych zachowań. Jest to ważniejsze niż odwzorowywanie charakterystyki demograficznej grupy docelowej. Pytaj więc o doświadczenia i plany – np. testując sklep meblowy dobierz osoby, które aktualnie planują przemeblowanie w mieszkaniu.

Pytania eliminujące umieść na początku kwestionariusza

Szanuj czas – swój, rekruterów i respondentów. Po co wypełniać cały kwestionariusz, żeby w ostatnim pytaniu zostać wyeliminowanym? Eliminuj od początku screenera tak, aby tylko odpowiednie osoby musiały odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Określ umiejętności obsługi komputera i Internetu

Powinny one odpowiadać umiejętnościom grupy docelowej. Zwykle będziemy chcieli wyeliminować osoby o zbyt małych i zbyt dużych umiejętnościach (chyba, że taka jest grupa docelowa). Szczególnie dotyczy to osób, które związane są z projektowaniem czy tworzeniem serwisów i aplikacji – ich uwagi będą zbyt specjalistycznie i jako takie nie istotne dla badania.

Eliminuj osoby związane z klientem lub konkurencją

Osoby, które mają zbyt dużą wiedzę o podmiocie badań (np. pracownicy klienta) lub pracują dla jego konkurencji nie powinni brać udziału w testach. Łatwo o tym zapomnieć, ale takie pytanie także powinno się znaleźć w screenerze.

Jak wyeliminować zawodowych respondentów

Szczególną grupą respondentów są osoby traktujące udział w badaniach jako źródło dodatkowego dochodu. Sami się zgłaszają, uczestniczą w wielu badaniach i umieją tak odpowiadać na pytania rekrutacyjne, żeby się zakwalifikować do udziału. Zwykle rozgryzienie kwestionariusza jest na tyle proste, że z łatwością można się domyślić, jakie odpowiedzi interesują badacza. Jak im to utrudnić?

Stosuj pytania otwarte

Jeśli nie jest to konieczne, zrezygnuj kafeterii (czyli listy odpowiedzi do wyboru) i pytań, na które można odpowiedzieć „tak” lub „nie”. W poniższym pytaniu bardzo łatwo się domyślić, jaka odpowiedź wyeliminuje z udziału w testach.

Czy w ciągu ostatnich 6 miesięcy uczestniczył/a Pan/Pani w badaniach?

 • Tak[ zakończ ]
 • Nie

Lepiej zastosować pytanie otwarte: Kiedy ostatnio uczestniczył/a Pan/Pani w badaniach? Ukrycie listy odpowiedzi oczywiście nie zagwarantuje uczciwości, ale utrudni trochę przejrzenie kryteriów eliminacyjnych.

Stosuj wiele odpowiedzi eliminujących

Jeśli kafeteria jest niezbędna, trzeba ją zbudować tak, aby nie można było zbyt łatwo domyślić się oczekiwań badacza. Np. w poniższym pytaniu dość łatwo przewidzieć, że środkowe odpowiedzi b-c są bezpieczniejsze niż skrajne.

Ile w przybliżeniu godzin tygodniowo grasz w gry komputerowe?

 • 14 lub mniej[ zakończ ]
 • 15-21
 • 22-35
 • więcej niż 35

Trudniejsza do rozszyfrowania będzie taka kafeteria:

Ile w przybliżeniu godzin tygodniowo grasz w gry komputerowe?

 • mniej niż 1[ zakończ ]
 • 1-7[ zakończ ]
 • 8-14[ zakończ ]
 • 15-21
 • 22-35
 • więcej niż 35

Nie ujawniaj wprost, czego szukasz

Rekrutujesz osoby, które planują zakup nowych mebli? Poniższe pytanie ewidentnie o tym świadczy:

Czy planujesz zakup mebli w ciągu następnych 12 miesięcy?

 • Tak
 • Nie[ zakończ ]

Tę samą informację można uzyskać z zadania pytania nie wprost, którego forma utrudnia przewidzenie pożądanej odpowiedzi:

Które z poniższych przedmiotów zamierzasz zakupić w ciągu następnych 12 miesięcy?

 • telewizor
 • zestaw kina domowego
 • aptop
 • lodówkę
 • pralkę
 • meble[ wymagane ]
 • samochód

Poproś znajomych o przetestowanie kwestionariusza

Niech spróbują za wszelką cenę zakwalifikować się do badania. Sprawdzisz w ten sposób, gdzie są jeszcze słabe punkty screenera i będziesz jeszcze mieć okazję je przeformułować. Bo dobra rekrutacja to ważny krok w kierunku wartościowego badania.

Autorka

Ewa Sobula

www: http://www.linkedin.com/pub/ewa-sobula/30/407/694
UX designer w Sabre Airline Solutions. Umiejętności badawcze i analityczne rozwijała na socjologii, by lepiej rozumieć użytkowników. Równolegle uczyła się tworzenia serwisów internetowych, by poznać technologiczne możliwości i ograniczenia. Teraz z przyjemnością łączy te kompetencje projektując i badając serwisy. Czytaj więcej
Tagi: , ,
 • http://huevo.pl Konrad

  Ale stosując pytania otwarte zmuszamy wszystkich do uzupełnienia wszystkich pytan. Dla przykladu:
  Czy w ciągu ostatnich 6 miesięcy uczestniczył/a Pan/Pani w badaniach?

  Tak[ ZAKOŃCZ ]
  Nie

  tu możemy od razu zakończyć kwestionariusz, natomiast jesli zostawimy jako otwarte to juz nie wiemy jak ‘z automatu’ nie pozwalac uzupelnic nastepnych co sie kloci z poczatkiem art. „Po co wypełniać cały kwestionariusz, żeby w ostatnim pytaniu zostać wyeliminowanym? Eliminuj od początku screenera tak, aby tylko odpowiednie osoby musiały odpowiedzieć na wszystkie pytania.” :)

 • http://www.goldenline.pl/ewa-sobula Ewa

  Niekoniecznie. W wielu przypadkach kwestionariusz będziesz (czy to samodzielnie, czy z pomocą agencji) robić przez telefon. Wówczas w instrukcji (nieujawnianej respondentowi) określisz jaka odpowiedź na pytanie otwarte prowadzi do eliminacji i zakończysz wywiad.

  Jeśli respondent ma samodzielnie wypełniać kwestionariusz – możesz zdecydować się na kafeterię z przedziałami, które trochę trudniej będzie rozszyfrować czy proste tak/nie.