Strona główna » Wzorce projektowe

Jak oni filtrują? Rozwiązania wspierające odnajdywanie informacji poprzez zawężanie wyników.

20 lipca 2011 napisała Barbara [ 5 odpowiedzi ] Drukuj wpis

Jakiś czas temu Ewa pisała o sposobach poszukiwania informacji przez użytkowników. Dla przypomnienia przytaczam cztery modele szukania informacji, które zależą od stopnia posiadanej wiedzy na temat tego, co chce się znaleźć:

 • dokładnie wiem, czego szukam
 • mam ogólne pojęcie o tym, czego szukam
 • nie wiem czego szukam
 • chce coś odnaleźć ponownie

Wybór którejś z metod zależy często od rodzaju poszukiwanych informacji- inaczej szuka się filtra paliwa do hondy Civic 1.3 z 1980 roku, inaczej bliżej nieokreślonej sukienki na wesele.Praktycznie każdego z tych modeli szukania informacji istnieją rozwiązania funkcjonalne, które ułatwiają szybkie i efektywne osiągniecie celu. O ogólnych rozwiązaniach i wzorcach pisała już Ewa. Ja chciałabym się skupić na samym filtrowaniu informacji i produktów.

„Wiem, czego szukam”

Szczególnie przydatne w tej sytuacji jest zawężanie wyników wyszukiwania według precyzyjnych parametrów (takich jak wielkość, pojemność, rozdzielczość itp.).  Pomaga ono precyzyjnie zmniejszyć ilość rekordów i zwiększyć efektywność identyfikacji właściwego elementu.

Można wyróżnić dwa sposoby prezentowania tego typu filtrów – wertykalne (najczęściej spotykane w e-commerce) oraz horyzontalne.

 • Wertykalna prezentacja filtrów jest najbardziej wskazana, kiedy zależy nam na prezentacji  zawartości jak najwyżej w stosunku do łamania strony. Minus stanowi konieczność przewijania ekranu w celu dotarcia do najniżej położonych filtrów, która może być bardzo irytująca dla części użytkowników. Jednak może temu częściowo zaradzić możliwość zwijania niepotrzebnych grup parametrów.

Rozbudowane filtry w Ceneo mogą znacząco skrócić czas wyszukiwania zdecydowanym, ale również przytłoczyć

 

Dzięki wyszarzaniu nieaktywnych parametrów szybko można rozeznać się w zakresie wyników wyszukiwania – asos.com

 • Orientacja pozioma na górze strony jest w swojej najprostszej wersji określana jako najlepsza do pokazywania małej ilości filtrów.  Wtedy to pozostawiamy całą szerokość strony na prezentację wyników i nie są one spychane w dół strony. Jednak istnieją sposoby radzenia sobie z prezentacją większej liczby filtrów horyzontalnie – dobrymi wzorcami są tu rozwiązania z porównywarek Nokaut i Skąpiec. Dodatkowo takie filtry są zawsze dostępne pod ręką i nie wymagają scrollowania.

Filtry poziome skategoryzowane w zakładkach - efektywna oszczędność miejsca

Ciekawym przykładem jest rozwiązanie łączące cechy filtrów horyzontalnych z wertykalnymi stosowane przez New York Magazine. Pozwala na dość elastyczne prezentowanie sporej liczby parametrów.

"Hybrydowe" filtry w New York Magazine

Tak rozbudowane opcje filtrowania mogą być jednak przytłaczające dla użytkowników, którzy nie mają dokładnie sprecyzowanych oczekiwań wobec poszukiwanych informacji czy produktów.

W naszym biurze rozgorzała dyskusja na temat horyzontalnych i wertykalnych filtrów. Które Waszym zdaniem są bardziej użyteczne i w jakich sytuacjach?

Eksplorator

Aby pomóc eksploratorom w wyborze produktu czy odnalezieniu informacji warto umożliwić zawężanie wyników według „miękkich” kryteriów (takich jak kolor, fason, język itp) lub wprowadzić filtry opisowe (takie jak „sukienki na wesele”, „buty w góry”). Takie ogólne filtry pozwalają temu typowi użytkowników przynajmniej częściowo ograniczyć zakres rekordów do przeszukania. Jednak, dla użytkowników, którzy chcą szybko i efektywnie odnaleźć sprecyzowany wynik, będą one zbyt rozległe.

 

Opisowe filtry w asos.com pomagają eksploratorom na rozeznanie się w zawartości

Dla eksploratorów ważne będą również ogólne, niestandardowe  graficzne filtry np. filtr kolorów.

Filtr kolorów- Glimpse.com

 

Filtr umożliwiający wybór kilku kolorów- deezee.pl

„Nie wiem , czego szukam”

Dla użytkowników, którzy nie wiedzą dokładnie, czego szukają bardzo pomocne będą filtry perswazyjne, sugerujące, okazyjne. Takim parametrem może być na przykład „najbardziej lubiany”, który określa popularność czy subiektywną wartość danego wyniku wyszukiwania(w e-commerce może być szczególnie przydatny dla mężczyzn, którzy szukają prezentów dla żon :)).

 

Filtr "most loved" nie pozostawia wątpliwości, co do najbardziej lubianych produktów w tym sklepie - bohemiadesign.co.uk

Zestaw prostych, podstawowych filtrów z możliwością przejścia do bardziej rozbudowanych jest również świetną opcją przedstawienia zawartości serwisu dla tego typu użytkowników. Jednak dla ekspertów, którzy chcą precyzyjnie określić kryteria, będą one niewystarczające.

Prosty zestaw głównych filtrów nie przestraszy niezorientowanych w gotowaniu

 

Parametry, które nie pokonają nawet laików

Dodawanie pomocy kontekstowej do rozbudowanych filtrów wspiera edukowanie użytkownika, który z każdym krokiem nabywa wiedzę odnośnie przedmiotu wyszukiwania.

 

Filtry z informacją kontekstową - pomagają zrozumieć parametry – Skapiec.pl

Chce odnaleźć ponownie

Również filtry mogą być zaprojektowane tak, aby zachęcać użytkowników do powracania i ponownego przeglądania zawartości. Wiele serwisów e-commerce pozwala na zapisywanie produktów czy zestawów filtrów, aby ułatwić klientom powrót zarówno do pojedynczych produktów, jak i wyników o specyficznych parametrach.

Zapisywanie zestawów filtrów w sklepie endless.com

Tips and tricks

Niezależnie od modelu poszukiwania informacji istnieje kilka wytycznych odnośnie konstruowania filtrów, których warto się trzymać:

 • ostrożnie dobieraj filtry – stosuj te najczęściej używane przez użytkowników, dopasuj filtry do rodzaju informacji, które mają być przez nie zawężane;
 • nadaj im hierarchię – ułożenie grup filtrów powinno bazować  na ich ważności;
 • wyraźnie oznaczaj wybrane parametry i umożliwiaj szybkie czyszczenie filtrów;
 • pokazuj liczbę wyników dla  parametrów, ułatwi to zorientowanie się w zawartości;
 • jeśli tylko to możliwe stosuj graficzne filtry, nie wymagające czytania, np. macierz kolorów lub suwak dla cen.

W zależności od rodzaju serwisu, który projektujemy oraz grupy docelowej warto kłaść nacisk na wszystkie modele wyszukiwania lub wybrać jeden z nich. Wszystko zależy od obranej strategii. Należy jednak pamiętać, że każde rozwiązanie ma swoje mocne strony i ograniczenia.

 

Źródła:

Four Modes of Seeking Information and How to Design for Them

 

 

Autorka

Barbara Rogoś-Turek

www: http://witflow.com
Managing Partner i Research Director w WitFlow. Trenerka, prelegentka, propagatorka projektowania użytecznego i budzącego pozytywne emocje. Ewangelistka pracy grupowej. Po godzinach wyszukuje przejawy dobrego user experience i designu poruszając się na różowym rowerze po ulicach Wrocławia. Czytaj więcej
Tagi: , , ,
 • Maciej

  Hej, świetny artykuł!:)
  Właśnie szukam inspiracji do filtrów horyzontalnych – jakieś propozycje?:)

 • http://uxbite.com Barbara

  Dzięki!

  Jeśli chodzi o inspiracje – to te które zamieściłam w artykule – Nokaut, Skąpiec, Ugotuj.to

 • AD

  Fajny artykuł, choć akurat co do suwaków w zakresie cenowym kompletnie się nie zgadzam.

  Fajnie to wygląda, ale na tym plusy tego rozwiązania IMO się kończą – użytkownikowi ciężko będzie wcelować w konkretny przedział (np. 850-1100 zł w skali do 10 tys. zł). Także sama obsługa suwaka może być irytująca np. dla osób korzystających z urządzeń mobilnych czy touchpada.

  Moim zdaniem w takich sytuacjach lepiej sprawdzają się klasyczne okienka „od” i „do”.

 • http://uxbite.com Barbara

  @AD
  Dzięki!

  W przypadku funkcjonalności do określania zakresu cenowego najlepsze są te, które zawierają zarówno okienka „od-do” jak i graficzny suwak. Pozwalają one użytkownikom wybrać preferowany sposób zawężania kwoty. Takie rozwiązanie znaleźć można np. na Skąpiec.pl

 • AD

  @Barbara
  W takim wypadku się zgadzam. Po prostu zasugerowałem się screenem z asos.com, gdzie jest widoczny tylko suwak.