3 x 3 książki o UX i usability
Mamy za sobą pewnie jeden z ostatnich ciepłych weekendów. Nadchodzi jesień, a z nią długie i chłodne wieczory – takie, które najlepiej się spędza z książką w ręku. Z tej okazji chętnie podzielę się wartościowymi moim (i nie tylko moim) zdaniem lekturami dla UXowców.
Pragnę przy tym zaznaczyć, że chociaż kupując poniższe pozycje jak najbardziej kierowałam się poleceniami oraz sugestiami znajomych i nieznajomych, niemniej jest to subiektywna lista. Jako taka nie ma też ambicji być wyczerpująca – jest jeszcze sporo książek, które dopiero czekają u mnie w kolejce. Jeśli więc macie swoje ulubione, których na tej liście nie ma, napiszcie w komentarzach.
Dla początkujących
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z użytecznością czy projektowaniem interakcji, w pierwszej kolejności polecam sięgnąć po:
Steve Krug: Don’t Make Me Think
Żelazna pozycja we wszelkich zestawieniach literatury usability. Krug prosto i obrazowo wyjaśnia, czym jest problematyka użyteczności. Przystępny język i przykłady z codziennego życia czynią tę książkę nie tylko podstawową lekturą dla osób związanych z branżą usability, ale także dla developerów, Project Managerów, marketerów i klientów – właściwie dla każdego.
Polskie tłumaczenie można nabyć za pośrednictwem Helionu, jednak nie należy ono do najwierniejszych. Jeśli tylko masz możliwość, polecam przeczytać oryginał.
J. J. Garret: The Elements of User Experience
Krótka i przystępna lektura wprowadzająca do idei projektowania zorientowanego na użytkownika (user-centered design). Dowiesz się z niej czym jest user experience i dlaczego jest taki ważny :) A następnie poznasz pięć warstw UX od potrzeb użytkowników, poprzez strukturę, po wierzchnią warstwę projektów webowych (i nie tylko).
Dan Brown: Communicating Design. Developing Web Site Documentation for Design and Planning
Ten kompletny przewodnik po dokumentacji projektowej pozwala krok po kroku poznać, co projektant na co dzień tworzy w swojej pracy. Jest to jednak dużo więcej niż omówienie person, map strony czy makiet. Początkujący czytelnik pozna proces tworzenia serwisów oraz nauczy się projektować. Dla bardziej obeznanego projektanta nadal jest to przydatna pozycja, do której wielokrotnie można wracać.
Dla mniej początkujących
Peter Morville: Information Architecture for the World Wide Web (3 wydanie)
Lojalnie uprzedzam, że w porównaniu z poprzednimi pozycjami przeczytanie Information Architecture od deski do deski może być mozolnym zadaniem. Niemniej jest to pozycja, którą warto mieć pod ręką. Stanowi bogate i wartościowe źródło wiedzy na temat organizowania treści i nawigacji oraz modeli wyszukiwania i odkrywania informacji przez użytkowników.
T. Tullis: Measuring the User Experience
Fantastyczna i bardzo pomocna książka o badaniach – od ich planowania po analizę i prezentację wyników badań wspierających projektowanie UX. To, co wyróżnia ją na tle innych branżowych książek o badaniach jest po pierwsze fakt, iż omawia wiele technik badawczych znajdujących zastosowanie na różnych etapach projektowania – testowanie z użytkownikami to tylko jego część. Po drugie, uczy solidnego podejścia do analizy danych jakościowych i ilościowych, o czym niestety nierzadko nawet zawodowcy zapominają.
Jenifer Tidwell: Designing Interfaces
Nie jest to lektura, którą się czyta od początku do końca. Desigining Interfaces stanowi zbiór wzorców projektowych: uporządkowanych, opisanych, zilustrowanych przykładami. Ale po co kupować książkę, skoro w Internecie jest mnóstwo serwisów z wzorcami projektowymi?
Właśnie dlatego. Osobiście lubię sięgać po tę pozycję, bo łatwo w niej odnajduję sprawdzone i ugruntowane wzorce bez konieczności szperania po sieci.
Dla bardziej zainteresowanych
Indi Young: Mental Models. Aligning Design Strategy with Human Behavior
Modele mentalne, doskonale znane kognitywistyce, mają niebagatelne znaczenie dla projektowania UX. Autorka w przystępnej formie tłumaczy, czym są modele mentalne i uczy ich budowania i zastosowania w kontekście projektowania serwisów i usług. Bogactwo przykładów sprawia, że od razu można nabytą wiedzę zastosować do swoich potrzeb.
Susan M. Weinschenk: Neuro Web Design
Znakomity mariaż naukowej wiedzy o działaniu ludzkiego mózgu z projektowaniem serwisów internetowych. Szybka i przyjemna lektura, która nie tylko odpowiada na tytułowe pytanie dlaczego ludzie klikają, ale popiera to konkretną wiedzą z badań. Stanowi przystępne i ciekawe wprowadzenie do projektowania perswazyjnego.
Edward Tufte: Envisioning Information
Envisioning Information jest książką do której mam słabość. Bogata w przykłady map, diagramów, tabel, grafik – mnóstwo wizualnych przedstawień informacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie nauczysz się dzięki niej projektować – to raczej galeria. Niemniej oglądanie jej to prawdziwa uczta, a przy tym źródło inspiracji.