Strona główna » User experience

Jak zdobywać wiedzę w branży UX?

20 września 2011 napisała Barbara [ 3 odpowiedzi ] Drukuj wpis

Często spotykam się z pytaniem, na jakich studiach można nauczyć się projektowania User Experience . Kierunków w Polsce nie ma za wiele – ludzie UX-u to najczęściej psychologowie lub socjologowie. Jednak w mojej opinii żadne studia nie zastąpią praktyki oraz samodzielnego doszkalania. To właśnie ono powinno być zarówno punktem wyjścia do „złapania bakcyla” w tematyce, jak i sposobem na  bycie na bieżąco.

Niedługo opublikujemy raport, w którym znajdą się polecane przez nas źródła. Dziś zamieszam kilka subiektywnych dobrych rad, które pomogą dotrzeć do wartościowych treści.

Tako rzecze ciocia dobra rada…

Szukaj po angielsku

Choć w naszym kraju branża UX dynamicznie się rozwija, najbogatsze źródła to te anglojęzyczne. Na zachodzie tematyka użyteczności jest o wiele bardziej rozwinięta niż w Polsce.  Dlatego też znajdziesz o wiele więcej dobrych materiałów na stronach ze Skandynawii, Wielkiej Brytanii czy USA. Również książki publikowane są najczęściej w języku angielskim – miną wieki zanim zostaną przetłumaczone.

Eksploruj blogroll

Wybierz autorów, których lubisz, uważasz za renomowanych, podziwiasz etc. i eksploruj polecane przez nich strony. Jest taka prawidłowość, że cenieni przeze mnie autorzy linkują do innych wartościowych źródeł. Z pewnością nie zapałasz chęcią przeczytania wszystkich polecanych pozycji, najprawdopodobniej jednak odnajdziesz kilka, do których będziesz regularnie wracać.

Podążaj za źródłami

Znajdź artykuły poruszające tematykę, którą jesteś zainteresowany i sprawdzaj bibliografie. Dzięki temu zgromadzisz sieć  odnośników, które pozwolą ci pogłębić pożądany zakres tematyczny.  Często również sami autorzy artykułów zamieszczają dodatkowe linki, które pozwalają czytelnikom rozeznać się w temacie czy uzupełnić wiedzę.

Przeglądaj i oglądaj prezentacje

Serwisy takie jak Slideshare.net czy TED to prawdziwe kopalnie wiedzy i inspiracji. Wystąpienia i prezentacje znanych i mniej znanych osób z branży dają do myślenia, poszerzają horyzonty, przybliżają niszowe tematy.  Uczą również dwóch bardzo ważnych umiejętności – redagowania treści oraz autoprezentacji. Odwiedzenie takiego serwisu w niektórych przypadkach może być jedyną szansą na posłuchanie guru ;)

Czytaj książki… ale najpierw recenzje

Bez oparcia w solidnej teorii nie można być dobrym praktykiem. Takie oparcie dają książki. Jednak nie wszystkie z nich warto kupić, czy nawet przeczytać. Również tutaj trzeba odsiewać ziarna od plew. Dlatego zawsze przed decyzją o zakupie (często bardzo kosztownej pozycji) warto zapoznać się z recenzjami książki oraz jej dostępnymi fragmentami – choćby na Amazonie. Dla mnie bardzo ważne są opinie osób, które cenię – współpracowników, zaufanych blogerów. Są dla mnie wskazówką, że wydane pieniądze nie pójdą na marne. Ostatnio taki zbiór polecanych książek zamieściła Ewa.

Spotykaj się branżowo

Konferencje, spotkania, kluby książki oraz warsztaty zmieniają sposób patrzenia na tematykę branżową. Pokazują różne punkty widzenia. To imprezy, na których możesz spotkać ludzi ze świata UX (zarówno polskiego, jak i zagranicznego), odbyć z nimi pasjonujące dyskusje, przekonać się jak wygląda praktyka UX, a często również zweryfikować swoje postrzeganie pracy projektanta czy badacza.

Już niedługo Światowy Dzień Użyteczności, w czasie którego organizowane są  bezpłatne spotkania i warsztaty – jest więc od czego zaczynać.

A jakie są Wasze sposoby na uczenie się i bycie na bieżąco z tematyką UX?

 

Autorka

Barbara Rogoś-Turek

www: http://witflow.com
Managing Partner i Research Director w WitFlow. Trenerka, prelegentka, propagatorka projektowania użytecznego i budzącego pozytywne emocje. Ewangelistka pracy grupowej. Po godzinach wyszukuje przejawy dobrego user experience i designu poruszając się na różowym rowerze po ulicach Wrocławia. Czytaj więcej
Tagi: , ,
 • Jarek

  Dzieki za artykuł! Ja dodałbym obserwację życia codziennego. Nie tylko branży UX, ale i tego co dzieje się podczas np. drogi do pracy, podróży wakacyjnej, czy też parzenia kawy…

 • http://uxbite.com Barbara

  Owszem, obserwacja jest bardzo ważna. Pisałam już kiedyś o jej znaczeniu w artykule http://uxbite.com/2010/09/oczy-szeroko-otwarte-czyli-o-obserwacji-jako-podstawie-dobrego-projektu/

  Jednak, aby obserwować i wyciągać poprawne wnioski trzeba mieć wyczucie i wiedzę (przynajmniej tę podstawową).

 • Jarek

  Zgadzam się. :)