Strona główna » User experience

Projektancie interakcji – kim jesteś?

6 września 2011 napisała Iga [ Brak odpowiedzi ] Drukuj wpis

Kim jestes?Pół roku temu pisałam o naszych planach na dalszy rozwój UXbite, między innymi o wypuszczeniu raportu. W tym celu od kilku dni zbieram odpowiedzi różnych osób, znanych mi z branży, na tematy które mogą zainteresować początkujących projektantów. Wywiady z projektantami i badaczami stanowią dla mnie na tyle dużą inspirację, że postanowiłam się z Wami już teraz tym podzielić. Mam też nadzieję, że te fragmenty zachęcą Was do zapoznania się w przyszłości z raportem.

A więc, drogi projektancie interakcji, kim ty właściwie jesteś?

Jestem istotą myślącą

Podstawą naszej pracy nie są wcale narzędzia. Czy to będzie kartka papieru, Power Point, Axure czy Omnigraffle, najważniejsza jest umiejętność myślenia – krytycznego, kreatywnego, dostosowanego do postawionych celów i odpowiedniego do kontekstu. Ważna jest także umiejętność poddawania w wątpliwość różnych rozwiązań, argumentowania i poszukiwania alternatyw. Projektantem nie będzie osoba składająca makietę z gotowych wzorców – o czym już kiedyś pisałam.

Marek Kasperski, ThinkLab

W głównej mierze praca projektowa polega na myśleniu – wcale nie na rysowaniu. By coś narysować, trzeba wiedzieć co i trzeba mieć to o tyle przemyślane, by wiedzieć, że to ma sens, będzie łatwe w użyciu, da wymierne korzyści i… powali konkurencję na kolana. To się robi głową, a nie Axure!

Dociekliwość i krytyczne myślenie to są dwie podstawowe cechy, którymi – wg mnie – powinien się charakteryzować dobry kandydat na projektanta.

Marcin Treder, Nokaut, UXPin

Jeśli ktoś nie wie, że zawsze wie stosunkowo niewiele, to przegrywa projekt zanim zacznie przy nim cokolwiek robić. Sokratejska pokora jest zawsze na miejscu.

Projektowanie to nie rysowanie prostokątów. Projektowanie to sztuka definiowania problemów i kształtowania doświadczeń. To trudne, męczące, nie dające się zamknąć w ramach 8 godzin, zajęcie. Za to jest cholernie satysfakcjonujące.

Agnieszka Jedynasta, UseLab

Bardzo ważna jest też umiejętność wyszukiwania i selekcjonowania informacji – w sieci piszę się o badaniach i projektowaniu wiele, świetnie jeśli ktoś potrafi wyłowić z tego morza informacji to, co najcenniejsze, najciekawsze czy oryginalne.

Jestem ciekawy świata

Projektant interakcji czerpie satysfakcję z uczenia się i odkrywania nowych rzeczy. Każde badanie użyteczności to dla nas edukacja. Każdy dowód na to, że nasze rozwiązanie się nie sprawdziło, potraktujemy jako fantastyczną okazję do rozwoju własnych kompetencji. Chcemy nie tylko wiedzieć, ale i rozumieć.

Marcin Treder, Nokaut, UXPin

Zawsze zwracam uwagę na bijącą z postawy kandydata ciekawość na poziomie charakterystycznym dla dzieci. Jeśli ktoś lubi dociekać, szukać przyczyn zachowania ludzi i powodów decyzji projektowych będzie czuł się w UX jak eskimos w lodówce.

Hubert Turaj, Edisonda

W tej pracy niezwykle istotne jest nastawienie, które trudno w sobie wyrobić. Po pierwsze zatem ciekawość. Umiejętność stawiania pytań. Chęć uczenia się – branża jest arcydynamiczna i projekty sprzeda 5 czy nawet 3 lat dzisiaj wyglądają już nieco przestarzale.

Joanna Sieniawska, Ideacto

Dociekliwość i chęć zgłębiania ciągle nowych tematów są pożądane przy tworzeniu interfejsów.

Maciej Lipiec, K2 Internet

Rozumienie ludzkich zachowań i motywacji jest w tym przypadku ważniejsze, niż rozumienie technologii, choć projektant musi oczywiście orientować się w możliwościach i ograniczeniach technologicznych. W parze człowiek-maszyna, to człowiek powinien rządzić.

Praca jest moją pasją

Projektowanie interakcji nie jest wcale takie proste, jak się wydaje. Wymaga ciągłej edukacji i trzymania ręki na pulsie. Wymaga pokory, ale i ciągłej walki o dobro użytkownika (z klientem, szefem, deweloperem czy grafikiem). Dlatego osoby, które się tym zajmują, są najczęściej pasjonatami i kochają, to co robią. Gdyby nie kochali, już dawno daliby sobie spokój.

Maciej Lipiec, K2 Internet

Po pierwsze projektant musi mieć zajawkę. Trudno pracować w tej branży, nie mając do tego pasji. Taka osoba musi się orientować w tym, co nowego pojawia się w Internecie, czytać, szperać, szukać, oglądać chcieć poznawać nowe interfejsy, technologie, rozwiązania, usługi.

Marek Kasperski, ThinkLab

Mówię, jakie to [projektowanie] fatalne, ile czasu na to trzeba poświęcić, wyrzeczeń. Że jak chce łatwo w życiu, to lepiej niech wybierze co innego, że projektowanie to raczej nie dla niego. Wtedy widzę komu naprawdę zależy na tym, by projektować, a kto chce się tym zajmować np. ze względu na pewną modę. Bo faktycznie, ta praca jest wymagająca. Aczkolwiek zapewne dlatego kochamy to, co robimy. Bo na co dzień mamy sprawdzian naszej prawdziwej miłości.

Tworzę dla ludzi

Ważnym aspektem naszej pracy jest możliwość realizowania projektów dla dobra ich użytkowników. Świadomość, że dzięki naszym przemyślanym rozwiązaniom, ułatwiamy zadanie i dostarczamy satysfakcji końcowym użytkownikom, jest dla nas równie satysfakcjonujące.

Agnieszka Jedynasta, UseLab

Praca w tej branży daje nam możliwość kreowania „ludzkiej twarzy” nowoczesnych technologii – np. mając wiedzę o pracy mózgu i właściwościach procesów poznawczych, tworzy się właśnie dla ludzi, a nie w oderwaniu od ich potrzeb czy ograniczeń.

Maciej Lipiec, K2 Internet

Jest to jeden z niewielu zawodów, gdzie można robić coś twórczego (od czasu do czasu) i w dodatku czuć, że robi się coś dobrego i przydatnego ludziom (czasami). Wbrew pozorom rynek pracy nie daje wielu takich możliwości.

Jestem wszechstronny

Pytani o cechy, przydatne w pracy projektanta, moi rozmówcy byli zgodni w jednym – ich różnorodności. Dlatego idealnym zakończeniem artykułu będzie wypowiedź Marcina Tredera:

Najwyraźniej branża User Experience potrzebuje ludzi nieszablonowych.

Amen :)

Autorka

Iga Mościchowska

www: http://witflow.com
Managing Partner i UX Director w firmie WitFlow. Z zamiłowania projektant interakcji i badacz użyteczności, z wykształcenia socjolog. Szkoli, wykłada na AGH, występuje na konferencjach branżowych. Pracowała m.in. dla marek: Amica, Agora, eBay Classifieds, Egmont, Maspex Wadowice, MSZ, Polskapresse, PWN.pl, Vattenfall, a także dla licznych startupów. Czytaj więcej
Tagi: , , , , ,