Strona główna » Użyteczność

Zrób World Usability Day w pracy

25 października 2011 napisała Ewa [ Brak odpowiedzi ] Drukuj wpis

Światowy Dzień Użyteczności zbliża się wielkimi krokami. Jest to czas, kiedy szczególnie głośno mówimy o użyteczności produktów i usług albo – prościej – o ułatwianiu życia. W tym roku będzie oficjalnie obchodzony 10 listopada, ale wydarzenia i imprezy towarzyszą tej okazji właściwie przez cały listopad. Dzień Użyteczności to nie tylko okazja do wybrania się na warsztaty czy prezentacje. To dzień propagowania idei usability na szerokim froncie i znakomity pretekst, aby nieść kaganek oświaty także w naszym bezpośrednim otoczeniu – szczególnie w pracy.

World Usability Day Logo

http://WorldUsabilityDay.org

Jak promować użyteczność w pracy?

1. Zastanów się, jaki cel chcesz osiągnąć.

Jakie jest miejsce usability w firmie? Czy ma ugruntowaną pozycję, czy wszyscy w firmie wiedzą czym jest i jak wpływa na jej działanie? A może wręcz przeciwnie, dopiero trzeba wprowadzić jej temat? Jedno jest pewne – jeśli tylko tworzycie coś, czego inni mają używać, to jest miejsce dla rozmów o użyteczności.

Możesz na przykład chcieć:

  • Nauczyć innych, co to jest użyteczność
  • Przekonać kierownictwo do postawienia na użyteczność
  • Pokazać innym, czym właściwie zajmujesz się w pracy (jako spec od usability czy projektowania)
  • Zachęcić do prowadzenia badań, włączenia ich w waszą pracę
  • Rozkręcić jakiś pomysł czy inicjatywę i wyjść z nią poza firmę – może burza mózgów z osobami z różnych działów czy stanowisk zaowocuje drugim UXPinem, ux fortune cookie czy UX Drinking Game.

2. Znajdź sprzymierzeńców

Nawet jeśli jesteś jednoosobowym zespołem UX/usability – ba, nawet jeśli oficjalnie nie należy to do Twoich obowiązków, ale rozumiesz i cenisz rolę użyteczności – w Twoim otoczeniu prawdopodobnie są osoby, które chętnie pomogą Ci zorganizować nawet symboliczny Dzień Użyteczności w firmie. Jeśli nie dlatego, że popierają ideę, to choćby z ciekawości czy chęci oderwania się na chwilę od codziennych zajęć. I prawdopodobnie będziesz mieć w nich sprzymierzeńców w usability na lata.

3. Wybierz czas i miejsce

Nie czekaj, od razu rozpuść wici wśród współpracowników, zapowiedz Światowy Dzień Użyteczności i choćby krótką prezentację z tej okazji. Zagadaj przy kawie, powieś plakat w korytarzu, wyślij maila albo wrzuć artykuł do intranetu – cokolwiek zadziała w Twoim otoczeniu. Rozbudzisz zainteresowanie kolegów i koleżanek, a jednocześnie zwiększysz swoją motywację do zorganizowania wydarzenia (nie wiem, jak to jest u innych, ale dla mnie deklaracja jest jednym z najmocniejszych motywatorów).

4. Opowiedz o użyteczności

Przygotuj krótką prezentację – 20 minut to sporo czasu. Mów zrozumiałym językiem – odstaw żargon na ten dzień. Najlepiej niech ktoś niewtajemniczony w branżę wysłucha Twoją prezentację i pomoże Ci z niej usunąć wszelkie „persony”, „storyboardy”, „mockupy”, itp.

Co nie mniej ważne, mów od serca. Zaraź współpracowników swoim entuzjazmem. Jest to dużo ważniejsze niż uczenie ich definicji czy wygłaszanie elaboratów. Ogranicz akademickość do minimum, ale przekaż im coś, co zapadnie w pamięć i sprawi, że po wysłuchaniu Cię od razu będą chcieli czynić świat bardziej użytecznym. Nie jest to łatwym zadaniem, ale polecam rady Nancy Duarte, specjalistki od tworzenia prezentacji elektryzujących publiczność:

 

5. Pokaż użyteczność

World Usability Day to też świetna okazja do zagarnięcia przestrzeni biurowej na potrzeby usability :) Wyjdźmy z nią poza swoje biurka/boksy/pokoje/piętra. Jeśli możesz pokazać swoją pracę, pokaż – wystaw szkice, wyświetl nagrania z badań. Zaproś persony z aktualnego projektu do kuchni, niech wszyscy mają okazję je poznać przy śniadaniu. Firmowa mikrofala ma za dużo przycisków – skomentuj to na zwykłej samoprzylepnej karteczce. Nic nie trafia do ludzi tak, jak komentarz odnośnie rzeczy, które doskwierają im na co dzień. Będzie przy tym świetna zabawa, a ludzie zaczną zadawać pytania.

Mikrofalówka ze skomplikowanym interfejsem

 

World Usability Day to okazja do niesienia dobrej nowiny użyteczności wśród współpracowników oraz przełożonych, która jednocześnie może być świetną zabawą. Nie chodzi o to, by poświęcać tygodnie na przygotowania – wystarczy tylko trochę czasu i więcej dobrej woli.

Trzeba przy tym pamiętać, że jeden dzień nie zmieni całej firmy – dojrzewanie roli usability w firmie to proces trwający latami, a wręcz dekadami. Jeśli jednak interesujesz się tym tematem i znasz jego wagę (a zapewne tak jest, skoro czytasz ten artykuł), to wykorzystaj listopad, aby pomóc innym w pracy zrobić krok na przód w tym względzie.

 

Autorka

Ewa Sobula

www: http://www.linkedin.com/pub/ewa-sobula/30/407/694
UX designer w Sabre Airline Solutions. Umiejętności badawcze i analityczne rozwijała na socjologii, by lepiej rozumieć użytkowników. Równolegle uczyła się tworzenia serwisów internetowych, by poznać technologiczne możliwości i ograniczenia. Teraz z przyjemnością łączy te kompetencje projektując i badając serwisy. Czytaj więcej
Tagi: , , ,