Strona główna » User experience

Produktywność dla UX Designera, czyli jak efektywniej pracować – część 1

11 stycznia 2012 napisała Ewa [ 7 odpowiedzi ] Drukuj wpis

Produktywnośćdla UX DesgineraTo jest cześć 1 artykułu skoncentrowana na podstawach produktywnej pracy, mających wiele szersze zastosowanie niż UX. Jeśli przeczytałeś(-aś) choć jeden artykuł o organizacji czasu i efektywności pracy, to przynajmniej część zasad jest ci znana. Te podstawy są jednak tak kluczowe, że nie sposób ich pominąć.

Cześć druga artykułu dostarczy porad specyficznych dla pracy projektanta. Nie chcesz jej przegapić? Subskrybuj RSS lub polub nas na Facebooku.

Absolutne podstawy

Ogranicz korzystanie z poczty w trakcie pracy

Większość aplikacji pocztowych automatycznie pobiera nowe wiadomości co kilka minut, a powiadomienia potrafią wyjątkowo skutecznie wybić z rytmu pracy. Naprawdę, nie ma potrzeby co chwilę zawracać sobie tym głowy. Przejrzyjcie swoją pocztę z paru ostatnich dni i odpowiedzcie sobie szczerze na pytanie, który z tych maili nie mógłby poczekać paru godzin. Sam nawyk wyłączenia poczty przez większość dnia już znacząco ułatwił mi pracę – polecam!

Jeśli absolutnie nieodzownie potrzebujesz na bieżąco pilnować skrzynki, AwayFind podobno skutecznie wychwyci ważne wiadomości i powiadomi cię o tym na przykład SMS-em.

Korzystaj z Internetu tylko w zakresie niezbędnym do aktualnego zadania

Jeśli samemu nie można się powstrzymać od wchodzenia na Facebooka czy Kwejka, z pomocą przychodzą narzędzia do blokowania niechcianych serwisów. Aktualnie korzystam z Nanny for Google Chrome, które pozwala na ograniczenie dostępu do wybranych stron wedle własnych potrzeb. Podobną funkcję pełnił LeechBlock na Firefoxie. Polecam chociaż z ciekawości – będziecie zaskoczeni jak często się złapiecie na wchodzeniu, gdzie nie trzeba ;)

Nanny blokuje dostęp do wybranych stron

Nanny blokuje dostęp do wybranych stron

Rób sobie przerwy

Kiedy już uda ci się ograniczyć to, co odrywa od pracy, nie zapomnij o przerwach: małe, 5 minutowe przynajmniej raz na godzinę i dłuższe co 2-3 godziny. Rytm najlepiej dopasować do siebie. Dobre przerwy mają służyć naszemu organizmowi, ważne więc jest, aby nie spędzać ich przy komputerze. Workrave to mała aplikacja, która nie tylko przypomni o regularnych przerwach, ale też zaproponuje szybkie ćwiczenia pozwalające odpocząć oczom, plecom i dłoniom w małych, kilkuminutowych porcjach.

Stwórz miejsce do pracy

Pracując w biurze, ma się zwykle swoje przypisane miejsce i niewielkie pole manewru. W naszej gestii pozostaje utrzymanie w nim takiego porządku, by dobrze się pracowało.

Dla osób pracujących w domu stworzenie sobie odpowiedniego miejsca do pracy jest większym wyzwaniem. Dobrze, aby było to stałe, osobne miejsce, które będzie nastrajać do pracy. Nieodzownie musi być wygodne.

Ergonomiczne miejsce pracy przy komputerze.

Ergonomiczne miejsce pracy przy komputerze. (Źródło)

Rób backupy

Jak głosi mądrość ludowa: Ludzie dzielą się na tych, co robią backupy i tych, co będą je robić. Naprawdę. Regularne kopie zapasowe to jedyne ubezpieczenie na wypadek przypadkowego usunięcia pliku czy problemów z komputerem. Można znaleźć programy, które zrobią to za nas, ale szczerze mówiąc jak dotąd do żadnego się nie przekonałam (jeśli ktoś może polecić, to chętnie spróbuję). Natomiast zwykłe zapisywanie zmian do nowych plików, wysyłanie ich sobie raz na jakiś czas na pocztę i kopiowanie na serwer może w krytycznej sytuacji być jedynym ratunkiem.

Specyfika kreatywnej pracy

Ustal rutynę początku i końca dnia pracy

Jeśli nie chcemy, aby praca zlewała nam się w jedno z życiem osobistym, musimy sobie ustalić jej ramy czasowe . I nie musi to oznaczać 9-17 codziennie. Jeśli wystarczą Ci dwie godziny, pracuj dwie, ale niech ten czas będzie wydzielony z twojego regularnego życia. Nie muszą to być konkretne godziny, jeśli taki system komuś odpowiada, ale wtedy należy ustalić sobie rytuał początku i końca „szychty” – np. zaczynam od sprawdzenia maila, potem go wyłączam, wybieram zadania na teraz, pracuję nad nimi, a dzień kończę listą rzeczy do zrobienia jutro i po tym już w danym dniu do pracy nie wracam.

Nie pracuj po godzinach

O ile nie produkujesz makiet na akord, nie pracuj po godzinach. Kreatywność spada z czasem, a presja dodatkowo ją potrafi zabijać. Lepiej podzielić sobie zadania na mniejsze porcje i stopniowo, ale systematycznie je realizować. Dzięki temu ilość pracy nie będzie przytłaczająca, a każdy mały kroczek będzie dostarczał satysfakcji z jego wykonania.

Ustalaj realistyczne priorytety

Stawianie sobie wygórowanych wymagań prędzej czy później zwróci się przeciwko nam. Aby naprawdę efektywnie pracować trzeba być szczerym z samym sobą. Nie planuj 5 rzeczy dziennie, jeśli wiesz z doświadczenia, że nie zdołasz ich zrobić. Będziesz je przekładać z dnia na dzień i z każdym będzie ci spadać morale. Lepiej się skupić na jednej rzeczy, którą chcesz osiągnąć w danym dniu. Satysfakcja z niej da ci energię na następny dzień i de facto zrobisz więcej w perspektywie tygodnia.

Pamiętaj, że podjęcie decyzji o tym, co robisz, to tylko połowa sukcesu. Równie ważna jest decyzja, czego nie robisz, i trzymanie się tego – w przeciwnym razie wiszące nad tobą następne obowiązki będą cię rozpraszać.

 


Obrazek tytułowy: http://www.sxc.hu/photo/1269793/

 

Autorka

Ewa Sobula

www: http://www.linkedin.com/pub/ewa-sobula/30/407/694
UX designer w Sabre Airline Solutions. Umiejętności badawcze i analityczne rozwijała na socjologii, by lepiej rozumieć użytkowników. Równolegle uczyła się tworzenia serwisów internetowych, by poznać technologiczne możliwości i ograniczenia. Teraz z przyjemnością łączy te kompetencje projektując i badając serwisy. Czytaj więcej
Tagi: , ,
 • Paweł Biliński

  Dodałbym jeszcze wzmiankę o tym, że ciepła herbata/kawa również potrafi działać kojąco, motywująco :) Nie ma też nic lepszego niż przespacerowanie się wokół biura raz na 2h – ale nie przez 3 minuty, tylko 15. Mózg potrafi wtedy podsunąć wiele ciekawych idei, sam z siebie :)

 • http://www.cyberstudio.pl Piotr

  Co do backupu, to polecam SkyDrive i do tego Windows Live Mesh (w przypadku PC;)). Teraz jest tam możliwość wgrania 25GB, dzięki aplikacji możemy spokojnie wybrać foldery, które mają się nam synchronizować i do tego można jeszcze robić synchronizację pomiędzy różnymi komputerami. Tak więc jeśli ktoś potrzebuje (darmowego i chmurowego) backupu na codzienne pliki to bardzo polecam (ja przykładowo wrzucam tam wszystkie makiety m.in. z balsamiq’a)

  Pozdrawiam

 • Mariusz

  Co do przerw to polecam skorzystanie z techniki Pomodoro – http://www.pomodorotechnique.com/

 • http://www.goldenline.pl/ewa-sobula Ewa

  @Mariusz
  Pewnie, pomodoro w połączeniu z http://e.ggtimer.com/
  W moim przypadku lepiej się sprawdza w konkretnych „wykonawczych” zadaniach (np. dopracowywanie prototypów), niż koncepcyjnych i abstrakcyjnych, ale takie też stanowią sporą część naszej codziennej pracy.

  @Paweł
  Z kawą bym nie przesadzała, ale świetnym jej zamiennikiem jest zielona herbata z cytryną :)

  @Piotr
  Dzięki, przetestuję.

 • Paweł Biliński

  @Ewa: ależ, rzecz nie w przesadzaniu, a w umilaniu sobie czasu :) To samo dotyczy muzyki. Każdy mierzy według swojej miary, ale dla mnie to istotny czynnik. :)

 • Anonymous

  Konstruktywna krytyka jest każdemu potrzebna, więc napiszę że niestety nic odkrywczego nie napisałyście. Czasami lepiej nie napisać nic, niż na siłę publikować, ostatnimi czasu, niestety „słabe” artykuły.

  Kiedyś było zdecydowanie lepiej. Życzę sobie i Wam aby jakość znów zawitała na te strony :)

  Pozdrowienia z północy ;)

 • http://www.goldenline.pl/ewa-sobula Ewa

  Drogi Anonimowy Krytyku,

  to, co dla jednych jest oczywiste, niekoniecznie jest takie dla innych. Jednym podoba się to, innym tamto. Nie czytam w myślach czytelników, więc piszę o tym, co mnie się w danym momencie przydaje, a publikowanie na blogu pozostaje najbardziej namacalnym sposobem sprawdzenia, czy innym też się to przyda.

  Na pewno jeszcze nie raz znajdziesz u nas interesujące Cię treści, zapraszam i pozdrawiam z południa ;)