Strona główna » Użyteczność

Polish IA Summit 2012 będzie najlepszą z wszystkich edycji – wywiad z Wieśkiem Koteckim

9 lutego 2012 napisała Iga [ Brak odpowiedzi ] Drukuj wpis

Polish IA Summit logo18 kwietnia, w Warszawie, rozpocznie się trzecia edycja Polish IA Summit. Impreza organizowana jest przez agencję UseLab, CHI Polska oraz PJWSTK i jest jedną z największych imprez polskiej branży IA / UX. Oprócz długiej listy prelegentów z całego świata w tym roku uruchomiony został także Call for papers – zgłoszenia przyjmowane są do 14 lutego. O zbliżającej się konferencji zgodził się opowiedzieć mi jej współtwórca – Wiesław Kotecki.

Iga Mościchowska: Opowiedz proszę trochę o historii polskiej edycji IA Summit. Skąd ten pomysł i w jakich okolicznościach się narodził?

Foto Wieśka KoteckiegoWiesław Kotecki: Na pomysł konferencji wpadliśmy wspólnie z moim wspólnikiem Hubertem Anyżewskim, tuż po powrocie z EuroIA 2009 w Kopenhadze, gdzie poznaliśmy szerokie grono praktyków IA/UX z całej Europy. Słuchając prezentacji, a po nich pijąc piwo z Ericem Reissem, Jamesem Kalbachem czy Andreą Resminim stwierdziliśmy, że w Polsce brakuje takiego wydarzenia, gdzie moglibyśmy dzielić się wiedzą, a z drugiej strony uczyć się i podglądać doświadczonych konsultantów z Europy. W związku z tym wykonaliśmy kilka telefonów i już podczas pierwszej edycji Polish IA Summit gościliśmy mi.n Erica Reissa, Andreę Resminiego (szefa IA Institue), Jamesa Kalbacha (autora:  Designing web Navigation). W kolejnym roku m.in. Martina Belama (BBC), Petera Boersmę (Adaptive Path), Claire Rowland (Fjord), czy Marieane Sweeney (FATDUX/USA). Oczywiście swoje prezentacje mieli także polscy czołowi specjaliści UX/IA. To, co nas wyróżnia, i co sobie bardzo cenię, to że scena Polish IA Summit jest otwarta dla wszystkich – jeśli tylko mają coś ciekawego do powiedzenia :)

Do kogo skierowane jest Polish IA Summit? Kogo nie powinno zabraknąć na tej imprezie?

Chciałbym, aby na konferencji pojawiali się wszyscy zainteresowani user experience i architekturą informacji. Zarówno praktycy z obszaru biznesu (agencji interaktywnych, agencji UX, firm IT), jak i ludzie nauki, dzielący się swoimi dokonaniami i pokazujący nowe kierunki rozwoju branży. A także klienci – przedstawiciele nowych mediów, e-commerce, usług, którzy w praktyczny sposób będą mogli przekonać się, dlaczego UX jest ważne i w jaki sposób może wpłynąć na ich biznes.

Podsumowując, IA Summit to impreza dla: specjalistów UX, IA, usability, designerów (na wszystkie platformy!), project managerów, przedstawicieli nowych mediów, e-commerce i wszystkich biznesów chcących rozwijać się w sieci, ludzi nauki zainteresowanych obszarem HCI oraz startupów.

Od jakiegoś czasu modne jest słowo klucz – UX. Mamy UX LX, UX London i wiele innych imprez z user experience w tytule. Dlaczego postawiliście na termin nieco mniej trendy – IA – architektura informacji?

Jak wspomniałem, pomysł na Polish IA Summit jest efektem inspiracji EuroIA, czyli jednej z największych konferencji poświęconych tej tematyce w Europie i na świecie. Jest to konferencja ogólnoeuropejska, a równolegle prowadzone są regionalne edycje, takie jak Italian IA Summit czy właśnie Polish IA Summit.

Z drugiej strony tematy poruszane na konferencji generalnie wykraczają poza samą definicję architektury informacji i poruszają aspekty związane z UX, IxD… W tym roku połączyliśmy sie z Kansei, dokładając do tego jeszcze obszar HCI. Tak więc formuła stała się szersza – zastanawiamy się co z tym zrobić – nie wykluczam, że w 2013 r. (tak, planujemy już przyszły rok!) zmienimy nazwę na UX Poland, lub UX Warsaw :)

UseLab już po raz trzeci organizuje imprezę IA Summit w Polsce. W czym będzie to lepsza konferencja, od dwóch poprzednich? Czy czekają nas jakieś niespodzianki?

Przede wszystkim cieszy nas rosnące zainteresowanie tym wydarzeniem – to potwierdza, że idziemy dobrą drogą,  a konferencja jest naprawdę lepsza z roku na rok. W tym roku jestem pewien, że będzie absolutnie najlepsza z wszystkich edycji, i mam nadzieję najciekawsza konferencja w naszej branży w tej części Europy. Co czeka uczestników podczas Polish IA Summit 2012?

 • Wspaniałe miejsce – konferencja odbędzie sie w samym centrum historycznej Warszawy – w Pałacu Staszica. Myślę, że dyskutowanie o nowych technologiach i UX w takim miejscu, to wyjątkowa sprawa. Bardzo mnie to cieszy, że Polish IA Sumit po raz kolejny odbywa sie w tak ciekawym miejscu (w zeszłych latach były to Instytut Wzornictwa Przemysłowego i Zachęta)
 • Połączyliśmy sie z KANSEI, organizowanym od 7 lat przez PJWSTK. Przy współpracy z CHI Polska, chcemy zapewnić co najmniej klika wystąpień z obszaru nauki (ale zapewniam, że ciekawych i na najwyższym poziomie!).
 • Pierwszy raz #IASW to 3 dni konferencji – pierwszy dzień będzie całkowicie darmowy!  Czekają Was dwie czterogodzinne sesje o UX w grach i medycynie (prezentujące możliwości wykorzystania Motion Capture – prezentacja projektu HML). Dodatkowo dla studentów i startupów przygotowaliśmy otwartą sesję plenarną poświęconą UX – zapraszamy 200 osób, aby przekonały się, że warto rozwijać się w tym kierunku.
 • Pierwszego dnia po raz pierwszy w historii będzie możliwość uczestniczenia w jednym z sześciu warsztatów, gdzie praktycy będą dzielić się swoją wiedzą. Warsztaty będą prowadzone zarówno przez polskich, jak i zagranicznych praktyków UX – te 4 godzinne sesje będą płatne – szczegółowy program podamy już wkrótce – prawdopodobnie 1 marca.
 • Kolejne dwa dni to ponad 30 prelekcji – zarówno z obszaru biznesu, jak i nauki. Jak zwykle zatroszczyliśmy się, aby sprowadzić do Polski uznanych konsultantów, których mieliśmy okazję poznać jeżdżąc po różnych konferencjach. Wydaje mi się, że tegoroczny line-up jest szczególnie atrakcyjny. Bedzie można posłuchać między innymi takich osób, jak:
  • Jeff Parks (Radio Johny Holland, Boxes and Arrows, Follow the UX leader, Kanada)
  • Peter Bogaards (a.ka BogieZero, Bogieland, Holandia)
  • Jason Hobbs (jh-01, RPA)
  • Anna Dahlstrom (BBC Sport, UK)
  • Michael Atherthon (Huddle, wcześniej m.in BCC, UK)
  • Brain Pagan (USA) i Wouter Suis (User Intelligence, Holandia)
  • Sylvia Calvet (Everis, Hiszpania)
  • Milan Gunher (Enterprise Design Assciation, Niemcy)
  • Petr Dousa (Keiro, Czechy)

Szykujemy jeszcze jedną niespodziankę wśród zagranicznych gości – ale jeszcze niepotwierdzoną, więc na razie cicho sza – trzymajcie kciuki! :)

 • I w końcu ostatnia zmiana – tak jak obiecaliśmy, pierwszy raz w tym roku robimy otwarty nabór na prezentacje – mamy 20 wolnych miejsc. Czekamy do 14 lutego na zgłoszenia – szczegóły na stronie konferencji.

Po raz pierwszy zachęcacie wszystkich do zgłoszeń swoich tematów na konferencję. Czy rzeczywiście każdy ma szanse? Według jakiego klucza będziecie dobierać prelegentów?

Oczywiście, że nie każdy :) Każdy może się zgłosić, ale szukamy naprawdę dobrych i ciekawych prezentacji – oczekujemy albo case study, albo występów prezentujących nową wiedzę, nową perspektywę na takie obszary jak IA, UX, HCI. Zaplanowaliśmy dwa rodzaje sesji – biznesową i naukową. W obu sesjach można zgłaszać prezentację w takich obszarach tematycznych jak: Design, strategy, Interaction, Research.  Szczególnie atrakcyjnie są zgłoszenia dla ludzi nauki – dla najlepszych zaplanowano publikacje w naukowych wydawnictwach Axel Springer – dzięki współpracy CHI/ACM ogłoszenia o naszym Call for Papers zostały wysłane do wielu osób na całym świecie.

Jeżeli chodzi o ocenę, to dokona jej rada programowa, w skład której wchodzą przedstawiciele PJWSTK (prof. Marasek i prof. Sikorski), CHI Polska (Agnieszka Szóstek), EuroIA (Eric Reiss) , IA Institute (Andrea Resmini) i oczywiście UseLab (ja i Hubert Anyżewski). Bedziemy głównie brali pod uwagę takie aspekty jak: praktyczne podejście do tematu, nowe obszary jakie porusza prezentacja, jakość badań, na których bazuje. Nie bez znaczenia będzie także forma prezentacji i charyzma prezentera. Bardzo zależy nam, aby prezentacje miały zarówno wysoki poziom merytoryczny, jak i były po prostu atrakcyjne i ciekawe w odbiorze. :)

A tak szczerze, największym wyzwaniem w organizacji tej imprezy jest dla Was…?

Sprawianie, aby konferencja była lepsza z roku na rok – naprawdę nie wiem, jak uda nam się to w przyszłym roku :) Aby tak było, potrzebujemy najlepszych prezenterów i ciągle nowych pomysłów.

Oczywiście cały czas szukamy partnerów do pomocy w organizacji – jeżeli chcesz zostać sponsorem, patronem medialnym lub masz inny pomysł na współpracę, daj nam znać!

 

Autorka

Iga Mościchowska

www: http://witflow.com
Managing Partner i UX Director w firmie WitFlow. Z zamiłowania projektant interakcji i badacz użyteczności, z wykształcenia socjolog. Szkoli, wykłada na AGH, występuje na konferencjach branżowych. Pracowała m.in. dla marek: Amica, Agora, eBay Classifieds, Egmont, Maspex Wadowice, MSZ, Polskapresse, PWN.pl, Vattenfall, a także dla licznych startupów. Czytaj więcej
Tagi: , , , , ,