Strona główna » UXbite

2 lata UXbite

3 kwietnia 2012 napisała Ewa [ Brak odpowiedzi ] Drukuj wpis

Pierwsza strona statutu UXbite z 2009 rokuZ początkiem marca UXbite’owi stuknęły dwa latka. Dla całej naszej trójki jest to nie tylko szalenie miła rocznica, ale także okazja do spotkania się osobiście. Tym razem we Wrocławiu świętowałyśmy, co było i obmyślałyśmy, co będzie.

Gdy pewnego zimowego wieczoru w Krakowie powoływałyśmy UXbite do życia, miałyśmy ambitne plany i do pracy zabrałyśmy się doprawdy poważnie: powstał nawet statut UXbite :) I choć dziś to wspomnienie wywołuje lekki uśmiech, to jedno jest pewne – popularność bloga przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. A dobre słowa, które od Was słyszymy (bądź czytamy) są dla nas ogromną motywacją. Dzięki!

2011 w telegraficznym skrócie

Najpopularniejsze posty

Największą popularnością wśród naszych lojalnych czytelników cieszyły się następujące artykuły:

  1. Niezbędnik początkującego projektanta aplikacji mobilnych
  2. Projektancie interakcji – kim jesteś?
  3. Zasady grupowania percepcyjnego i psychologia postaci
  4. Zaprojektuj UX swojego CV
  5. 3 x 3 książki o UX i usability
  6. Rodzaje zadań w testach użyteczności
  7. Rola projektanta interakcji w kształtowaniu strony wizualnej projektu
  8. Brief user experience
  9. Chodź, opowiem ci historię… czyli o storytellingu w projektowaniu User Experience
  10. Upominki dla projektanta interakcji

Na horyzoncie

W tym roku UXbite’owym otwieramy podwoje dla gości. Będzie więcej praktycznych doświadczeń, rzeczywistych case’ów. Znajdzie się także miejsce dla start-upów. Jeśli masz projekt, z którego UX jesteś dumny(a), będziesz mieć okazję pochwalić się nim na naszych łamach.  A wszystko w ramach krzewienia dobrych praktyk projektowych i badawczych w naszej prężnej polskiej branży. Więcej szczegółów wkrótce*.

* Masz już pytania? Skontaktuj się z nami.

 

Autorka

Ewa Sobula

www: http://www.linkedin.com/pub/ewa-sobula/30/407/694
UX designer w Sabre Airline Solutions. Umiejętności badawcze i analityczne rozwijała na socjologii, by lepiej rozumieć użytkowników. Równolegle uczyła się tworzenia serwisów internetowych, by poznać technologiczne możliwości i ograniczenia. Teraz z przyjemnością łączy te kompetencje projektując i badając serwisy. Czytaj więcej
Tagi: