Strona główna » Badania usability

Boom na usługi badań użyteczności dzięki MAC!

1 kwietnia 2012 napisała Barbara [ 3 odpowiedzi ] Drukuj wpis

Update: 02.04.2012

Prima Aprilis :)

——————-

W piątek późnym popołudniem branżę usability obiegła niespodziewana wiadomość, która może odmienić sytuację na rynku badań w Polsce.

Otóż okazało się, że podsumowania po 100 dniach sprawowania władzy przez rząd Donalda Tuska objęły również szerokim wpływem całą branżę internetową, a w szczególności dwa jej segmenty – social media oraz ergonomię.

Social media z racji, iż jest to obszar, w którym kontakty poszczególnych ministerstw najczęściej zazębiają się z przeciętnymi użytkownikami (profile na Facebooku, Twitterze i liczne skandale z tym związane).

Objęcie zainteresowaniem branży usability (!!!)  wynika z przyśpieszenia realizacji jednego z głównych założeń statutowych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, jakim jest:

„współpraca międzynarodowa w zakresie społeczeństwa informacyjnego, w szczególności w odniesieniu do działań związanych z koordynacją i monitorowaniem wdrażania Europejskiej Agendy Cyfrowej

Skąd ten nagły zryw? Tłumaczy to list otwarty z Kancelarii Ministra Boniego skierowany do przedstawicieli branży usability:

„…zamieszanie wokół ratyfikacji ACTA oraz informacje o problemach z posługiwaniem się polskimi stronami www, lawinowo nadchodzącymi od zagranicznych kibiców przygotowujących się do odwiedzenia Polski w czasie Euro, utwierdziły nas [Ministerstwoprzyp. UXbite],  w przekonaniu, że kwestie Internetu w naszym kraju należy niezwłocznie uporządkować.

Dlatego też przystępujemy do egzekwowania tak ważnej wytycznej jak norma ISO 9241 z 1998, która szczególnie wpisuje się w kluczowe inicjatywy Europejskiej Agendy Cyfrowej.  Pierwszy etap stanowić będzie przebadanie pod kątem ergonomii  i dostępności około 60% spośród witryn w polskim Internecie, drugi obejmie co najmniej kolejne 20%.  Z wyłączeniem tych oferujących nielegalne treści.”

Ministerstwo ogłasza tym samym wstępny nabór wniosków od firm badawczych, które są zainteresowane współpracą przy ewaluacji użyteczności i dostępności stron internetowych. Szczegóły i konkrety mają zostać wkrótce opublikowane na stronach Biuletynu Informacji Publicznej.

To będzie wielki krok w stronę otwarcia się na potrzeby internautów” – pisze w liście otwartym do przedstawicieli branży usability w Polsce, Minister Administracji i Cyfryzacji.

Za wcielenie planów w życie odpowiedzialny będzie bezpośrednio Departament Społeczeństwa Informacyjnego Ministerstwa.

Jeśli faktycznie plany te wejdą w życie, to oznacza to dla naszej branży niesamowity rozwój, istny boom zapotrzebowania na nasze usługi, a tym samym nowe miejsca pracy dla młodych specjalistów usability. Idą zmiany!

Autorka

Barbara Rogoś-Turek

www: http://witflow.com
Managing Partner i Research Director w WitFlow. Trenerka, prelegentka, propagatorka projektowania użytecznego i budzącego pozytywne emocje. Ewangelistka pracy grupowej. Po godzinach wyszukuje przejawy dobrego user experience i designu poruszając się na różowym rowerze po ulicach Wrocławia. Czytaj więcej
Tagi: , ,