Strona główna » User experience

Relacja z Polish IA Summit 2012

25 kwietnia 2012 napisała Ewa [ 1 odpowiedź ] Drukuj wpis
Uczestnicy Polish IA Summit 2012 (foto organizatorów)

Uczestnicy Polish IA Summit 2012 (foto organizatorów)

Tegoroczny Polish IA Summit odwiedziłyśmy w pełnym UXbite’owym składzie. Zgodnie z zapowiedziami, konferencję można zaliczyć do udanych. Osobiście bawiłam się znakomicie i wróciłam ze sporym zastrzykiem energii i zapału – a o to między innymi chodzi w takich imprezach. O czym przede wszystkim się mówiło na scenie i poza?

  • User Experience

W Warszawie terminy customer design, industrial design, service design, enterprise design słychać było częściej niż web design czy nawet mobile, i to nie tylko od zagranicznych gości. I, moim zdaniem, to dobrze. Nasza branża dojrzewa i wychodzi już na dobre poza stare ramy projektowania serwisów i aplikacji. Projektowanie doświadczeń wymaga szerokiego, kompleksowego spojrzenia i myślenia, przekraczania granic i kwestionowania ustalonych standardów. Ważniejsze od gotowych rozwiązań i odpowiedzi jest umiejętne zadawanie pytań, docieranie do prawdziwych motywacji i „ułatwianie myślenia”.

  • Visual thinking

Drugi wdzięczny temat to szkicowanie, rysowanie, diagramy i inne sposoby analizy i organizacji problemów.  Każdy rysował w dzieciństwie i każdy rysować może. W niejednej prezentacji przewijało się wezwanie do chwytania ołówków i do angażowania w to współpracowników. Niewątpliwie, graficzne przedstawianie problemów ułatwia ich zrozumienie i ogarnięcie, a tym samym komunikację z klientem i w zespole. Jednym z frameworków, który można w tym celu wykorzystać jest business model canvas – w swoich prezentacjach odwoływali się Wiesiek Kotecki oraz Aga Szóstek.

  • Dzieciaki

Tworzymy dla coraz młodszych użytkowników. To atrakcyjny rynek, ale i spore wyzwania. Brian Pagan i Wouter Sluis-Thiescheffer opowiedzieli jak projektować dla najmłodszych, od niemowlaków po nastolatki. Natomiast o tym, jak badać można się było dowiedzieć z prezentacji WitFlow oraz z case’ów Pauliny Makuch.

  • Żegnaj, UX rockstar

Temat, który chyba od zawsze był tematem dyskusji przy piwie, w tym roku przedostał się do prezentacji. Czas skończyć z opozycją UX vs. reszta świata i postawić na współpracę, koordynację i taką trochę pracę u podstaw. Bardzo spodobało mi się porównanie UXowca do Johna Stocktona z Utah Jazz, pewnie dlatego, że byłam jego ogromną fanką w nastolectwie (tak, wiem, mało kto lubił Stocktona. Ale to naprawdę jego asysty wygrywały mecze). Podsumowując, UX nabiera pokory i wszyscy na tym skorzystamy.

Prezentacje, prezentacjami, ale konferencja to także networking. W ciągu dnia okazje ku temu ograniczała bardzo mała ilość przerw. Jednak wieczorem w Cafe Kulturalna ludzie stawili się tłumnie. Naprawdę ciekawy wieczór, dzięki wszystkim za rozmowy. Do zobaczenia, mam nadzieję, w przyszłym roku na konferencji, już zapowiadanej pod nazwą UX Poland.

Autorka

Ewa Sobula

www: http://www.linkedin.com/pub/ewa-sobula/30/407/694
UX designer w Sabre Airline Solutions. Umiejętności badawcze i analityczne rozwijała na socjologii, by lepiej rozumieć użytkowników. Równolegle uczyła się tworzenia serwisów internetowych, by poznać technologiczne możliwości i ograniczenia. Teraz z przyjemnością łączy te kompetencje projektując i badając serwisy. Czytaj więcej
Tagi: , , , , ,