Strona główna » User experience

Sensory w urządzeniach mobilnych w służbie UX

30 sierpnia 2012 napisała Ewa [ 4 odpowiedzi ] Drukuj wpis

Nie trzeba nikogo przekonywać, że ekspresowy rozwój technologii mobilnych drastycznie zmienia oblicze user experience. Pojawia się coraz więcej aplikacji, które wychodzą poza ramy urządzeń i zbliżają użytkownika do jego otoczenia. Dzisiejsze smartfony i tablety wyposażone są w różnorakie sensory pozwalające na wchodzenie w interakcję ze światem rzeczywistym.

Czujniki w urządzeniach mobilnych (Źródło: http://www.scribd.com/doc/98309084/Fusing-Sensors-Into-Mobile-OSes-Innovative-Use-Cases-Submitted-5-23-12)

Sensory (czujniki) są to małe elektroniczne komponenty obecne dziś w wielu, jeśli nie wszystkich, urządzeniach mobilnych. Aktualnie dostępne na rynku produkty mają wbudowane od kilku do kilkunastu takich czujników. Dzięki nim, nasz telefon wie, gdzie się znajdujemy, w którą stronę się poruszamy, czy trzymamy go poziomo czy pionowo.

Z perspektywy user experience, czujniki wnoszą zupełnie nową jakość do interakcji człowiek-urządzenie.

  • Umożliwiają tworzenie bardziej zaawansowanych, lepiej odpowiadających na potrzeby użytkownika aplikacji. Tym samym pozwalają na budowanie lepszego user experience.
  • Zbierają i pozwalają zapamiętywać informacje za użytkownika, takie jak lokalizacja, temperatura, itp.
  • Czynią urządzenia „inteligentnymi” – poprzez automatyzację zbierania danych z otoczenia użytkownika aplikacje są bardziej autonomiczne i zadają mniej pytań użytkownikowi.
  • Sensory mogą też zbierać pomiary, których człowiek sam nie potrafi łatwo zrobić (tętno, pomiar natężenia hałasu, itp.)

Przykłady sensorów

Akcelerometr i żyroskop – Akcelerometr mierzy przyspieszenie liniowe, żyroskop położenie kątowe. Oba współpracują w mierzeniu ruchu i nachylenia urządzenia. Dzięki nim telefon wie, kiedy trzymamy go pionowo, a kiedy obracamy do poziomu i potrafi dostosować widok ekranu.

Wiele aplikacji wykorzystuje możliwości, jakie daje akcelerometr i żyroskop. Możemy obsługiwać odtwarzacze muzyki za pomocą ruchów telefonu (Sony Ericsson z funkcją Shake It, Samsung z opcją Motion). Androidowy budzik Alarm Clock Xtreme ma opcję wyłączania przez potrząsanie (co potrafi być spektakularne w kiepski poranek :). Taki sposób obsługi możemy spotkać także w grach. Poniższy filmik z Aqua Forest dobrze obrazuje możliwości interakcji użytkownika z aplikacją w oparciu o ruchy telefonem.

Magnetometr (elektroniczny kompas) – mierzy siłę, kierunek i zwrot pola magnetycznego. Dzięki niemu mapy w telefonie automatycznie znajdują północ i dostosowują na tej podstawie widok, aby ułatwić nawigację.

Czujnik zbliżeniowy – pozwala wykryć obecność obiektów w pobliżu urządzenia bez styczności z nimi. Gdy przykładamy telefon do ucha, ten czujnik jest odpowiedzialny za blokowanie i wygaszanie ekranu. W pierwszym przypadku zapobiega rozłączaniu rozmowy policzkiem, w drugim pozwala oszczędzać baterię.

Czujnik obrazu – służy przekształceniu obrazu optycznego w sygnał elektroniczny. Stanowi podstawę działania aparatów i kamer, w które wyposażone są już chyba wszystkie urządzenia mobilne.

Mikrofon – umożliwia przekształceniu dźwięku w sygnał elektroniczny. Mikrofonu używamy w telefonach od zawsze, jednak dzisiejsze urządzenia pozwalają na wykorzystanie go w niestandardowych celach. Aplikacje takie jak Shazam czy IntoNow mogą „ze słuchu” odgadnąć jakiej muzyki aktualnie słuchamy i co oglądamy w telewizji. Z kolei Wide Noise ma na celu gromadzenie informacji o natężeniu hałasu w różnych lokalizacjach.

Czujnik światła – wykrywa bieżące natężenie światła i na tej podstawie dostosowuje jasność wyświetlanego obrazu. Dzięki temu użytkownik widzi wyraźny obraz, a urządzenie oszczędza energię.

Czujnik temperatury – mierzy temperaturę urządzenia i/lub otoczenia. W iPhonie czujnik temperatury zapobiega przegrzaniu się urządzenia – Jeśli temperatura wzrośnie do niebiezpiecznego poziomu, urządzenie jest automatycznie wyłączane.

Czujnik wilgotności – wykrywa wilgotność w otoczeniu urządzenia. Jest ukryty w wielu smartfonach. Użytkownik może nie mieć do niego dostępu, ale wbudowany czujnik zachowa informację o kontakcie urządzenia z wodą. To za jego sprawą stracimy gwarancję po zalaniu telefonu wodą – nawet jeśli kompletnie go wysuszymy przed oddaniem do serwisu, zapis sensora obnaży naszą winę :-)

Czujnik GPS – pozwala mierzyć aktualną pozycję urządzenia, dzięki czemu urządzenie może wskazać swoją pozycję na mapie.

Barometr – wbrew nazwie, czujnik ten ma niewiele wspólnego z pogodą. Jego zadaniem jest wspieranie GPS poprzez dostarczanie danych dotyczących wysokości.

Czujniki biometryczne – pozwalają zidentyfikować osobę na podstawie jej unikalnych cech (odcisku palca, obrazu oka czy nawet DNA). Już w 2011 roku Motorola wypuściła na rynek model ATRIX z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych. Chociaż czujniki te nie są jeszcze upowszechnione w urządzeniach mobilnych, wróży im się świetlaną przyszłość, szczególnie w zastosowaniach kontroli bezpieczeństwa.

Wykorzystanie sensorów w aplikacjach

Nawet proste zastosowania opisanych powyżej czujników już wnoszą nową jakość do interakcji człowieka z urządzeniem mobilnym. Jednak prawdziwie innowacyjne rozwiązania opierają się na przemyślanym wykorzystaniu kombinacji  sensorów.

Połączenie GPS-u, e-kompasu i akcelerometra w Sky Map pozwala w czasie rzeczywistym czytać informacje o gwiazdach nad naszą głową.

Google Sky Map (Źródło: http://www.flickr.com/photos/johanl/4378595328/)

Aplikacje dla biegaczy standardowo już wykorzystują GPS do śledzenia trasy biegu i prędkości. Nike+ Running App wyróżnia się tym, że dodatkowo wykorzystuje akcelerometr jako krokomierz,dzięki czemu umożliwia mierzenie aktywności użytkownika także na bieżni.

Nike+ Running App (Źródło: http://itunes.apple.com/ca/app/nike+-running/id387771637?mt=8)

Word Lens potrafi wykryć tekst w obrazie z kamery, przetłumaczyć go na inny język i wyświetlić na ekranie urządzenia wejściowy obraz z przetłumaczonym tekstem.

Word Lens (Źródło: http://www.flickr.com/photos/kaba/6340449381/)

Z kolei Siri wykorzystuje mikrofon i wszelkie dostępne sensory, aby dostarczyć użytkownikowi możliwie dokładnych w danym momencie i lokalizacji odpowiedzi. Technologia nie jest jeszcze doskonała. W Sieci można znaleźć mnóstwo przykładów wpadek i błędów Siri, związanych przede wszystkim z rozumieniem mowy, ale bez wątpienia jest to jeden z najbardziej znanych wirtualnych asystentów.

Siri (Źródło: http://tablet-os.com/5-things-to-look-forward-to-in-apples-ios-6.html)

Krok dalej idzie rozwijana przez Alohar aplikacja Placeme. Wykorzystuje praktycznie wszystkie dostępne w telefonie sensory – od akcelerometra, przez GPS, WiFi, po temperaturę – i łączy ich pomiary w koncept „persistent sensing” (nieustannego mierzenia). Rejestruje dane dotyczące miejsc pobytu i przemieszczania się użytkownika, a wszystko w maksymalnie zautomatyzowany sposób. Ma na celu ułatwiać ludziom życie przez lepsze poznanie ich zwyczajów i szybsze reagowanie na sytuacje awaryjne.

 

Placeme App (Źródło: http://lifestreamblog.com/passive-location-tracking-data-for-the-quantified-self-with-placeme-app/)

Natomiast Cardiio to zaskakująca aplikacja, która mierzy tętno na podstawie obrazu z kamery. Twórcy Cardiio opracowali metodę wyliczania pulsu z rytmicznych, niezauważalnych dla oka zmian w kolorystyce twarzy, które odpowiadają rytmowi uderzeń serca.

Cardiio (Źródło: http://www.instash.com/cardiio)

 

Rozwój urządzeń mobilnych i upowszechnianie się coraz to nowszych czujników w naszym otoczeniu zmienia drastycznie sposób w jaki człowiek wchodzi w interakcję z otoczeniem. Dla projektanta UX jest to nowe pole do popisu i ogromne możliwości tworzenia rozwiązań, które będą wychodzić na przeciw potrzebom użytkowników i będą dostarczać coraz lepszego user experience. Warto wiedzieć, jakie są możliwości urządzeń i kreatywnie je wykorzystywać w projektowaniu innowacyjnych aplikacji i produktów.

 

Autorka

Ewa Sobula

www: http://www.linkedin.com/pub/ewa-sobula/30/407/694
UX designer w Sabre Airline Solutions. Umiejętności badawcze i analityczne rozwijała na socjologii, by lepiej rozumieć użytkowników. Równolegle uczyła się tworzenia serwisów internetowych, by poznać technologiczne możliwości i ograniczenia. Teraz z przyjemnością łączy te kompetencje projektując i badając serwisy. Czytaj więcej
Tagi: , , , ,