Strona główna » Użyteczność

Zrób sobie WUD – tropem imprez World Usability Day 2012

30 października 2012 napisała Barbara [ 1 odpowiedź ] Drukuj wpis

Jak co roku listopad obrodził spotkaniami branżowymi, a to ze względu na szereg imprez zorganizowanych pod szyldem Światowego Dnia Użyteczności. Lista spotkań, które mają się odbyć zarówno w Polsce i na świecie pozytywnie zaskakuje. W tym roku tematem przewodnim jest szeroko pojęta użyteczność systemów finansowych, ale każdy z organizatorów nawiązuje do niego w innym stopniu.

WUD u naszych sąsiadów i nie tylko

Niemcy – to zdecydowanie europejski przodownik pracy w dziedzinie UX! Nasi zachodni sąsiedzi odrobili również zadanie domowe z tematyki finansowej – większość programów dość restrykcyjnie trzyma się tegorocznego zakresu. Spotkania odbywają się w prawie każdym większym niemieckim mieście. Rozpoczyna je zakrojona na szeroką skalę konferencja w Berlinie, która nietypowo odbywa się już 31 października. Jej organizatorzy zaplanowali szereg warsztatów i prelekcji. Mnie szczególnie zaciekawiły dwie prezentacje: Touch & Travel, które bierze pod lupę mobilny system płatności stworzony dla kolei Deutsche Bahn oraz  prelekcja zespołu YOUSE, która podejmuje zagadnienia projektowania UX infolinii w kontekście osób starszych.

Słowacja – 8 listopada WUD w Bratysławie organizowany jest po raz drugi. Choć agenda jest dość skromna, perełką może się okazać wystąpienie austriackiego projektanta Maxa Scheugla – User-Centered Mobile Web Design: How To Wow Bank Customer.

Estonia – 15 listopada estońska branża UX próbuje zjednoczyć w imię użyteczności wszystkie kraje nadbałtyckie organizując Pan-Baltic WUD. Z tej okazji ściąga do siebie takie sławy jak Chris Lock z Human Factors International, który opowie o tym, jak ważne w systemach finansowych są emocje, zaufanie oraz perswazja. Jedną z UX gwiazd tej konferencji jest również Aga Bojko, która wystąpi z eksploatowaną ostatnio prezentacją NeuroUX: Smoke and Mirrors or the Future of User Experience Research?

Irlandia – ktokolwiek będzie w Dublinie 8 listopada niech nie przegapi pierwszego irlandzkiego WUDu, który – choć skromnie zorganizowany – jest wart odwiedzenia. A to za sprawą godzinnego wystąpienia Toma Tullisa autora biblii badaczy użyteczności – Measuring User Experience oraz Beyond the Usability Lab.

Więcej informacji o spotkaniach pod egidą World Usability Day znajdziecie na oficjalnej stronie przedsięwzięcia.

WUD nad Wisłą

Muszę przyznać, że część imprez w naszym kraju zapowiada się naprawdę ciekawie, pomimo odwołania sztandarowego WUDu Wrocław, na którym miała wystąpić m.in. Iga.

WUD Silesia – konferencja odbędzie się w Katowicach 10 listopada. Tegoroczna impreza podzielona została na część warsztatową i wykładową. Trzeba przyznać, że każda z części kusiła i w czasie rejestracji trudno było zdecydować się na TYLKO jeden warsztat. Szczególnie, że wśród prowadzących warsztaty znalazły się takie osoby jak Aga Szóstek, Wiesław Kotecki, Chris Brooker czy Bartosz Mozyrko. Tematy takie jak angażowanie osób decyzyjnych w projekt, myślenie wizualne czy rola perswazji w systemach finansowych sprawiają, że serce UX designera zaczyna bić mocniej :) Wczorajsza rejestracja pokazała jak wielką popularnością cieszy się to spotkanie. W ciągu jednego dnia wszystkie miejsca zostały zarezerwowane.

WUD Kraków- 24 listopada pierwszy raz na mapie polskich WUDów pojawi się Kraków. Zapowiada się ciekawa, całodzienna impreza: w dzień prezentacje znakomitych gości, wieczorem after-party. Szczegóły wydarzenia są jeszcze dopracowywane, ale już teraz zachęcamy do śledzenia fanpage’a WUD Kraków i zarezerwowania sobie terminu.

WUD na Pradze – tej warszawskiej, nie czeskiej :) Impreza ma się odbyć 8 listopada w stolicy. Wystąpi między innymi Wiesław Kotecki z prelekcją o tym, że (choć trudno w to uwierzyć) istnieją większe koszmary niż systemy bankowe dla klientów indywidualnych. Justyna Karamuz i Dominika Zaleska z Agory będą przekonywać, że UX to nie jest sztuka dla sztuki, a projekt powinien być przede wszystkim zorientowany na cele.

Tego typu spotkania są świetną okazją do zaczerpnięcia inspiracji i poznania różnych punktów widzenia praktyków z Polski i nie tylko. Drodzy UXowcy spotkajmy się na WUDach i porozmawiajmy :) A jeśli ktoś z Was brał udział w zagranicznym WUDzie, niech się podzieli wrażeniami! :)

 

Autorka

Barbara Rogoś-Turek

www: http://witflow.com
Managing Partner i Research Director w WitFlow. Trenerka, prelegentka, propagatorka projektowania użytecznego i budzącego pozytywne emocje. Ewangelistka pracy grupowej. Po godzinach wyszukuje przejawy dobrego user experience i designu poruszając się na różowym rowerze po ulicach Wrocławia. Czytaj więcej
Tagi: ,