Strona główna » Projektowanie interakcji

Zalety i wady, zwane również wyzwaniami, w pracy UX

16 stycznia 2013 napisała Barbara [ Brak odpowiedzi ] Drukuj wpis

Parę tygodni temu mogliście poczytać o tym, jak wygląda proces projektowy w różnych typach organizacji. Dziś ciąg dalszy rozmów z projektantami. UX designerzy z siedmiu firm opowiedzą o plusach i minusach stronach swojej pracy.

Projektowanie na wewnętrzne potrzeby

Ci, z naszych rozmówców, którzy pracują w firmach rozwijających własne produkty, najbardziej cenią sobie możliwość dogłębnego poznania projektu i uczestnictwa w nim na każdym jego etapie – od koncepcji po wdrożenie i dalsze jego życie. Obserwowanie istniejącego produktu pozwala na mierzenie efektów działań UX. Dzięki temu projektant może weryfikować w praktyce wartość swojej pracy.

Adam Michalski, Grupa Nokaut

Wydaje mi się, że projektant wewnątrz organizacji lepiej zna produkt nad którym pracuje. Jest lepiej świadomy grupy docelowej dla której tworzone są rozwiązania. Wie też dokładnie na czym biznes zarabia. (…)

Zaletą jest również możliwość sprawdzenia w praktyce czy stworzone rozwiązanie realizuje zdefiniowany cel. Podejrzewam, że w agencji, w której projekt kończy się wraz z przekazaniem produktu klientowi zewnętrznemu, uzyskanie powyższych rzeczy jest mało prawdopodobne.

Piotr Król, Agora

Praca w firmie która ma własne produkty ma tą zaletę że: mamy ciągły kontakt z osobami które zarządzają tymi produktami, mamy dostęp do wszystkich statystyk, możemy rozwijać produkty i ciągle je optymalizować.

Ewa Sobula, Sabre Airline Solutions

Nie mniej ważne, moim zdaniem, jest to, że projektant może się skupić na projektowaniu. Nie trzeba sobie zaprzątać głowy sprzedażą czy przetargami, a można się skoncentrować na tworzeniu rozwiązań.

Ważną zaletą jest także okazja do pracy w zespole, wraz z innymi projektantami. Niemniej istotny jest też łatwy dostęp do innych osób związanych z projektem, zarówno od strony biznesowej, jak i wdrożeniowej.

Ewa Sobula, Sabre Airline Solutions

Po pierwsze i najważniejsze: zespół. Przez pierwsze półtorej roku w branży UX pracowałam jako jednoosobowa drużyna. Potem dołączył do firmy drugi projektant i to już było ciekawsze. Teraz w Sabre mamy 10 projektantów w zespole, z czego połowa w Krakowie. Dzięki temu jest zupełnie inna dynamika pracy i wzajemna motywacja do rozwoju.

Adam Michalski, Grupa Nokaut

Do zalet pracy w tego typu firmie możemy zaliczyć możliwość wypracowania wspólnie z zespołem developerskim i biznesem bardzo efektywnej komunikacji, jaki i zaufania. To pozwala na ograniczenie tworzenia niepotrzebnej i nielubianej dokumentacji.

Piotr Król, Agora

Zalety to na pewno bardzo fajni ludzie i super atmosfera.

Jeśli firma specjalizuje się w określonej grupie serwisów czy oprogramowania, jej projekty są stosunkowo mniej zróżnicowane. Może być to przez niektórych postrzegane za minus.

Adam Michalski, Grupa Nokaut

Do wad związanych z pracą w organizacji rozwijającej swój produktu lub usługę na pewno zaliczyłbym mniejszą różnorodność projektów. Pytanie tylko, czego oczekujemy od pracy, którą wykonujemy.

Tworzenie dla klientów zewnętrznych

Agencje i firmy pracujące na zlecenia klientów zewnętrznych nie narzekają na monotonię. Każde zlecenie może być inne. Różnorodność dostarcza nie tylko nowych wyzwań, ale także pozwala rozwijać się projektantowi na wielu płaszczyznach.

Ewelina Kroczek, Pride & Glory Interactive

Lubię pracę w agencji za różnorodność. Daje szansę do poznawania różnych obszarów i rozwiązywania różnych problemów, co jest rozwijające.

Diana Sarlińska, Pride & Glory Interactive

Do zalet na pewno można zaliczyć ogromną różnorodność projektów, każdy jest inny, wymaga różnego podejścia, procesu, wiedzy czy umiejętności. Realizujemy projekty skomplikowanych systemów, serwisy produktowe, aplikacje mobilne czy nawet gry.

Krzysztof Podruczny, WitFlow

Dużym plusem są zróżnicowane obowiązki – poza projektowaniem interfejsów i ich badaniem, mam okazję tworzyć infografiki, czy pracować nad promocją i wizerunkiem firm. Małe studio nie oznacza małych projektów – eBay, Orlen, NK.pl, Narodowy Instytut Audiowizualny, PolskaPresse – to tylko niektórzy z prestiżowych klientów z którymi mogłem pracować.

Adam Plona, NextWeb Ventures

Przy takim podejściu do umiejscowienia projektantów, zalety mogą być jednocześnie wadami. Projektant w NextWeb Ventures musi na co dzień mierzyć się z dużo szerszym spektrum zagadnień niż przyzwyczajają do tego branżowe książki czy artykuły w ux’owych magazynach. To rola dla ludzi renesansu, zdolnych zrozumieć biznes nie tylko na poziomie egzekucyjnym, ale i strategicznym.

(…) Z jednej strony sprawia to, że trudno mi sobie wyobrazić środowisko bardziej sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi osobistemu, z drugiej jednak strony to z pewnością spora odpowiedzialność i duża różnorodność potrzebnej do zdobycia wiedzy, co może utrudniać skupienie np. wyłącznie na kwestiach związanych z architekturą informacji czy projektowaniem interfejsów.

UXowcy pracujący dla klientów zewnętrznych także wysoko sobie cenią wartość ludzi, z którymi pracują. Dobry zespół jest ważny dla każdego – inspiruje, pobudza kreatywność, a jeśli trzeba, potrafi skrytykować.

Emi Maj, Applicake

Applicake jest swobodnym tworem, żywym organizmem, gdzie spotykają się pasjonaci zespołowej pracy w dość szalonym tempie i z dużą dawką emocji. Najbardziej fascynującą sprawą tutaj jest komunikacja. Nie tylko śmiało wyrażamy swoje myśli – w każdym momencie możemy liczyć na pomoc, radę, ale też „kubeł zimnej wody” :) To się przydaje, kiedy trzeba szybko podjąć decyzje lub po prostu opuszcza nas moc twórcza.

Ewelina Kroczek, Pride & Glory Interactive

Głównym wyzwaniem jest podejmowanie kluczowych decyzji, które mają wpływ na kierunek projektu. Bardzo pomocna jest wtedy wymiana uwag i doświadczeń z pozostałymi członkami naszego teamu UXowego – Dianą i Łukaszem.

Krzysztof Podruczny, WitFlow

Ważna jest prawdziwie zespołowa praca  - nie mam kłopotów z przedyskutowaniem rozwiązania danego problemu z innymi projektantami lub zorganizowania burzy mózgów, dzięki czemu projekty dodatkowo zyskują na jakości. Poza tym dzielimy się wiedzą w ramach Akademii WitFlow, dzięki czemu każdy z nas może stale się rozwijać.

Nieodzownym elementem pracy w agencjach czy firmach tworzących dla zewnętrznych klientów jest napięty harmonogram i ekspresowe tempo realizacji. Nierzadko cierpi na tym także UX.

Diana Sarlińska, Pride & Glory Interactive

Jeśli chodzi o wady to cóż, przede wszystkim czas, a raczej jego ciągły brak.(…)

Często na prace UXowe mamy od kilku dni do kilku tygodni w wersji optymistycznej. Tym samym największym wyzwaniem staje się w tak krótkim czasie dostarczenie możliwie jak najlepszego rozwiązania. Myślę, że jest to jedno z największych wyzwań osób pracujących w agencjach, nie tylko UXowców.

Emi Maj, Applicake

Czasami trzeba umiejętnie opanować wkradający się chaos, ale chyba nikt na to specjalnie nie narzeka – wiemy, że to cena za spontaniczny tryb pracy, który uwielbiamy.

Wspomniana wcześniej różnorodność, w połączeniu z małą ilością czasu ma też swoją drugą twarz.

Ewelina Kroczek, Pride & Glory Interactive

Pracuje się od kampanii do kampanii, nie czując, że w pełni poświęcamy się poznaniu jednego obszaru i budowaniu wartości dla wybranej grupy użytkowników.

Adam Plona, NextWeb Ventures

Widzę dwa wyzwania, nierozerwalnie zresztą ze sobą związane. Jednym z nich jest wszechstronność, która jest niezbędna do całościowego spojrzenia na produkty, które wytwarzamy. Ponieważ jesteśmy w sercu tych procesów, musimy posiadać ekspercką wiedzę w naprawdę wielu dziedzinach. Albo przynajmniej wiedzieć, gdzie jej szukać lub być w stanie szybko (naprawdę szybko) ją przyswoić od konsultantów, itp. Jednocześnie nie dopuszczamy do tego, aby była to wiedza popularna, płytka. Jest to więc spora trudność.

 

Dużym minusem pracy dla klienta bywa również brak kontroli nad projektem po jego zakończeniu.

Krzysztof Podruczny, WitFlow

Problemem jest częsty brak kontroli nad powstałą grafiką lub wdrożeniem serwisu – klienci nie zawsze powierzają nam tworzenie grafiki lub weryfikację wdrożenia, na czym cierpi końcowy produkt.

A jakie są jeszcze plusy dodatnie i plusy ujemne pracy w Waszej organizacji?

 

Autorka

Barbara Rogoś-Turek

www: http://witflow.com
Managing Partner i Research Director w WitFlow. Trenerka, prelegentka, propagatorka projektowania użytecznego i budzącego pozytywne emocje. Ewangelistka pracy grupowej. Po godzinach wyszukuje przejawy dobrego user experience i designu poruszając się na różowym rowerze po ulicach Wrocławia. Czytaj więcej
Tagi: , ,