Strona główna » Użyteczność

Patronujemy Warsztatom UX

6 marca 2013 napisała Iga [ Brak odpowiedzi ] Drukuj wpis

Logo Warsztaty UXWarsztaty UX to nowa impreza w kalendarium wydarzeń UX w Polsce, kładąca nacisk na rozwiązywanie realnych (to znaczy takich, z którym jakaś firma naprawdę się boryka) problemów projektowych, a więc ucząca projektowania poprzez praktykę i własne doświadczenie, a nie tylko słuchanie o doświadczeniu innych. UXbite objął imprezę patronatem, co nie powinno nikogo dziwić, gdyż 2/3 zespołu UXbite należy do pomysłodawców i organizatorów imprezy, a pozostałe 1/3 – kibicuje inicjatywie od samego początku. Wszelkie więc informacje na niniejszym blogu na temat tej imprezy są z pierwszej ręki.

Przedstawienie idei i założeń Warsztatów UX powinnam rozpocząć od kilku słów na temat ich genezy. Jeżdżę na imprezy branżowe od lat, od 2009 także na nich występuję w charakterze prelegenta. Na konferencjach tych notorycznie pojawiają się występy w stylu „czym customer experience różni się od user experience?”, „dlaczego projektant powinien projektować na wszystkie platformy?”, „jak ważne jest projektowanie uwzględniające wielokulturowość?”, „czy to co robimy, to jest design czy design thinking?” itp. itd. Przyznaję, część z tych występów jest naprawdę ciekawa, głównie za sprawą charyzmy prelegenta lub przykładów realizacji konkurencji. Byłam chociażby całkowicie zauroczona prelekcją Jeffa Parksa na ostatnim Polish IA Summit. Jednak po jego zakończeniu absolutnie nie miałam poczucia, że coś wyniosłam z tego występu (poza uznaniem i wielką sympatią do Jeffa, na które składało się też wspólne picie dzień wcześniej).

Przygotowując swoje występy oczywiście staram się maksymalnie praktycznie podejść do zadania – prezentacje są pełne przykładów interfejsów i własnych doświadczeń projektowych, a całość ubrana w (mam nadzieję) atrakcyjną otoczkę. Jednak zawsze jest to tylko gadanie. A przecież projektowanie to działanie! To myślenie i rozwiązywanie problemów projektowych! Czy nie powinniśmy właśnie na tym skupiać się na branżowych wydarzeniach? Moim zdaniem brakowało czegoś takiego na naszym rynku. A że we Wrocławiu ogólnie brakuje imprez UX, to postanowiliśmy – razem z resztą zespołu WitFlow – zorganizować imprezę, w jakiej sami chcielibyśmy wziąć udział.

Formuła, jaką gromadnie wymyśliliśmy, wygląda następująco. Zaczyna się od dwóch krótkich, 10-minutowych występów. Pierwszy dotyczy jakiejś techniki UX, którą można wykorzystać w projektowaniu, lub też jest tematyczną prezentacją dobrych wzorców i inspiracji. Drugi występ należy do partnera merytorycznego – czyli firmy, która prezentuje swój problem projektowy. W wystąpieniu tym omawiany jest kontekst problemu, typowe scenariusze użycia, grupa odbiorców… słowem – wszystko to, co może się przydać przy projektowaniu. Następnie uczestnicy, podzieleni na kilkuosobowe zespoły, zastanawiają się jak rozwiązań omawiany wcześniej problem projektowy. Nie jest to oczywiście projekt całej aplikacji, ale jakiegoś konkretnego zagadnienia, jednego procesu, lub jednego ekranu.

Warsztaty UX

Celem jest stworzenie sytuacji win-win:

  • uczestnicy korzystają, bo rozwijają swoje umiejętności rozwiązując realny problem, z jakim można się spotkać w pracy (co jest szczególnie istotne dla osób początkujących, które nie do końca znają realia pracy projektanta),
  • korzystają także, bo rozwiązują problem we współpracy z innymi – ludźmi z różnych branż, o różnych umiejętnościach, dzięki czemu możliwa jest wymiana wiedzy i doświadczeń, ale i punktów widzenia,
  • korzysta firma – partner merytoryczny – bo otrzymuje kilka koncepcji rozwiązania, choćby wstępnych, które z całą pewnością są świeżym spojrzeniem na problem.

Chcielibyśmy, aby w Warsztatach UX uczestniczyli nie tylko projektanci UX, ale też deweloperzy, graficy, menadżerowie IT czy wreszcie studenci. Chcielibyśmy także, żeby uczestnicy wyszli z imprezy z poczuciem, że fajnie było coś poprojektować  i że czegoś się nauczyli :) Pierwszy Warsztat będzie wielkim testem – naszych zdolności organizacyjnych, ale przede wszystkim samej formuły. Do tej pory spotykamy się z dużym zainteresowaniem i bardzo pozytywnymi reakcjami, zarówno naszej branży, jak i potencjalnych partnerów merytorycznych.

Tyle na temat „za kulisami”. Przejdźmy do konkretów. Pierwsza edycja odbędzie się 20 marca, we Wrocławiu, w Idea Place (Plac Solny 15). Na pierwszym wykładzie omówiona zostanie technika paper prototyping (niezbędne podstawy), na drugim firma Axit opowie o swoim problemie projektowym. A że borykam się z nim od kilku dni, to zapewniam – łatwo nie będzie! Będziemy się poruszać w klimatach logistyki, baz danych i excela. Więcej informacji można znaleźć na stronie Warsztatów UX, a żeby trzymać rękę na pulsie, warto polubić konto na Facebooku. Gorąco zachęcam do udziału w Warsztatach, a tych, którym nie uda się dostać (tylko 30 miejsc!) do śledzenia Facebooka, aby nie przegapić informacji o kolejnej edycji.

 

Autorka

Iga Mościchowska

www: http://witflow.com
Managing Partner i UX Director w firmie WitFlow. Z zamiłowania projektant interakcji i badacz użyteczności, z wykształcenia socjolog. Szkoli, wykłada na AGH, występuje na konferencjach branżowych. Pracowała m.in. dla marek: Amica, Agora, eBay Classifieds, Egmont, Maspex Wadowice, MSZ, Polskapresse, PWN.pl, Vattenfall, a także dla licznych startupów. Czytaj więcej
Tagi: , , , , , ,