Strona główna » User experience, Użyteczność

UX we Wrocławiu

16 lipca 2013 napisała Iga [ Brak odpowiedzi ] Drukuj wpis

We Wrocławiu się dzieje :) W skrócie – powstają nowe inicjatywy, uruchamiane są nowe kierunki studiów, organizowane są cykliczne imprezy. A wszystko to w temacie user experience. Nie ukrywam, że jest to jedna z bezpośrednich przyczyn zastoju naszej blogowej aktywności, gdyż razem z Basią uczestniczymy we wszystkich tych przedsięwzięciach. Ale warto! Zachęcam do udziału i śledzenia poniższych inicjatyw – nie tylko dla Wrocławian.
Logo UX Wrocław

UX Wrocław

W kwietniu tego roku utworzony został dolnośląski oddział polskiej organizacji CHI Południe – UX Wrocław. Celem jaki przyświecał jego założycielom (w czteroosobowym składzie) jest przede wszystkim integracja lokalnego środowiska UX, a także wzajemna edukcja i dzielenie się doświadczeniem. Dlatego zamiast serii wykładów i obfitej listy prelegentów stawiamy na rozmowy kuluarowe w niezwykle sprzyjającym temu miejscu, klubokawiarni Lot Kury. Z tego samego powodu zainicjowaliśmy cykl wywiadów „Profile UX”, czyli prezentacje różnych osób zajmujących się user experience.  W maju odbyło się pierwsze spotkanie, na którym Lucyna Frank z LiveChat opowiadała o tym, jak firma przeprowadziła redesign swojej usługi. Po dość zagorzałej dyskusji nt. LiveChat, o swoim doświadczeniu zawodowym opowiedział Kuba Andrzejewski. Impreza cieszyła się takim powodzeniem, że nie wszystkim chętnym udało się wejść na salę – czym zostaliśmy kompletnie oszołomieni.

Już wkrótce, 24 lipca, odbędzie się drugie spotkanie UX Wrocław – nie mniej ciekawe. Tym razem na event zostali zaproszeni:

  • Kaśka Kozikowska z agencji Lemon Sky, która opowie o bardzo ciekawej technice video paper prototyping,
  • Tomek Karwatka – jeden z pionierów użyteczności w Polsce, który opowie o swoim doświadczeniu w ramach cyklu Profile UX.

Impreza jest oczywiście darmowa i otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Z racji ograniczenia przestrzeni w lokalu polecam wcześniejsze przybycie. Spotkania są planowane co 2-3 miesiące.

Pierwsze spotkanie UX WrocławLogo Warsztatów UX

Warsztaty UX

Kolejne wydarzenie w tematyce user experience jest organizowane od początku 2012. Warsztaty UX to inicjatywa, o której już pisałam – tam możecie poczytać więcej o założeniach i idei. Do tej pory odbyły się dwie imprezy. Na pierwszej rozwiązywany był problem projektowy firmy Axit, na drugiej – Gumtree.pl. Za sobą mamy też dwie techniki UX – paper prototyping oraz sortowanie kart. Warsztaty UX są o tyle unikatową imprezą, że kładą nacisk na praktykę – uczestnicy pracują nad realnym problemem projektowym, który nie posiada jeszcze swojego rozwiązania. Organizatorzy – czyli firma WitFlow – kładą nacisk na multidyscyplinarność zespołów, stąd w spotkaniach biorą udział zarówno UXy, jak i deweloperzy, PMi czy Product Ownerzy oraz graficy.

Relację z ostatnich warsztatów możecie poczytać na Admonkey.pl. Kolejna impreza dopiero we wrześniu – temat jeszcze oficjalnie nie jest znany, ale nieoficjalnie mogę Wam powiedzieć, że znowu będą interfejsy ;)

Warsztaty UX #2


UX design

Studia User Experience Design

W tym roku rusza także nowy kierunek studiów podyplomowych we Wrocławiu – User Experience Design. Jest to dolnośląska edycja studiów, które już trzeci rok odbywają się w warszawskim oddziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Zachęcam do udziału w studiach, nie tylko dlatego, że będę tam prowadzić zajęcia :) Przede wszystkim dlatego, że twórca programu – Hubert Anyżewski z UseLabu – położył nacisk na praktyczny aspekt studiów. Dlatego gros kadry to praktycy (takie osoby jak Wiesław Kotecki, Paulina Makuch, Teresa Bartoszewicz, Piotr Słowik czy Tomasz Skórski, no i oczywiście ja i Basia), zajęcia obfitują w ćwiczenia, a praca dyplomowa to całoroczny projekt, w ramach którego wykorzystać należy metody wyłożone w trakcie zajęć. To, co niezwykle ciekawe w studiach, to również instytucja mentorów, czyli całoroczne wsparcie dla grup dyplomowych. Lokalną opiekę nad studiami (i studentami) sprawować będzie Basia.

W samym programie studiów znajdziecie mnóstwo godzin projektowania, badań użyteczności czy strategii UX, ale także zajęcia z zakresu psychologii poznawczej i społecznej (bardzo przydatnej w naszej pracy).  Do tego studenci otrzymują specjalne zniżki (np. na konferencję UX Poland), mają szanse na staże (np. w WitFlow, które jest partnerem studiów), a w trakcie studiów mają dostęp do biblioteczki UX i standardowych narzędzi pracy w naszej branży (Axure czy Morae). Generalnie, gdyby te studia odbywały się kilka lat temu, a ja nie byłabym na nich mentorem i wykładowcą, to chętnie sama bym się zapisała! :)


WUD Wro 2013

Coroczna impreza World Usability Day po raz pierwszy została zorganizowana kilka lat temu we Wrocławiu i dość długo kojarzyła się właśnie z dolnośląską stolicą oraz organizatorem – agencją Janmedia. W zeszłym roku nie udało się jednak zorganizować kolejnego eventu. Postanowiliśmy z zespołem WitFlow przywrócić Wrocław na mapie WUDów w Polsce.

Fani Warsztatów UX się ucieszą, gdyż tegoroczny WUD Wro planujemy jako rozszerzoną formułę sprawdzonych już spotkań. Będzie maksymalnie praktycznie, zespołowo, projektowo i UXowo. Będzie też więcej miejsc, bo aż 98 – czyli 14 grup projektowych, co umożliwi nam fantastyczna i kreatywna miejscówa – Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin. A zamiast 2 godzin, grupy będą miały w sumie aż 5 h prac projektowych i aż 8 technik UX do zastosowania. Całość dopełni 12 mentorów – osób, które na co dzień zajmują się UX i które będą wspierać grupy projektowe: odpowiadać na pytania, pomagać, sugerować, wspierać i dodawać otuchy. Całodniowa impreza zakończy się prezentacją projektów wszystkich grup projektowych. O szczegółach później, bo wspólnie z zespołem Monterail nadal nad nimi pracujemy :) Jeśli chcesz nam pomóc, wesprzeć lub zostać partnerem, pisz na contact@witflow.com.

Autorka

Iga Mościchowska

www: http://witflow.com
Managing Partner i UX Director w firmie WitFlow. Z zamiłowania projektant interakcji i badacz użyteczności, z wykształcenia socjolog. Szkoli, wykłada na AGH, występuje na konferencjach branżowych. Pracowała m.in. dla marek: Amica, Agora, eBay Classifieds, Egmont, Maspex Wadowice, MSZ, Polskapresse, PWN.pl, Vattenfall, a także dla licznych startupów. Czytaj więcej
Tagi: , , , , , , , , , ,